Sfac achizitie motor mic (Yamaha/Honda/Suzuki/Mercury)

Stimati colegi,

Am ajuns in punctul in care vreau sa imi cumpar un motor mic pentru barca (gonflabila cu chila in v, Kolibri 300d) si am cateva nelamuriri.
Am ajuns sa ma uit dupa Motoarele de 2.5cp 4t de la Yamaha, Suzuki, Mercury si cel de 2.3 de la Honda cu racire pe aer.

Plusuri si minusuri au toate, de la fiabilitate , preg, revizii si garantie, dar cel mai mult ma intereseaza parerea voastra, a celor ce au motoare de barci de foarte mult timp.
Mentionez ca motorul il voi achizitiona NOU si nu vreau cu mai multi cp pentru ca va fi folosit pentru plimbari scurte pe lacurile din zona Mila 23, in zilele de concediu - 1-2 persoane la bord. Deasemnea, nu vreau motor mai greu de 20 kg si vreau sa trec la primul meu motor in 4 timpi.

Barca mare + motor mare urmeaza la anul, dupa permis.

Asa ca, ce sfaturi imi dati avand in vedere nevoile mele. Evident, daca imi puteti recomanda si alte marci de motoare, astept cu interes :)

Multumesc
 
Salut! Si eu am o mare dilema! Sunt pe punctul de a cumpara un motor termic si nu stiu ce sa aleg! Ma tot gandesc intre Suzuki 2.5 sau Mercury mariner 3.5 4 timpi ambele. Barca o sa fie pneumatica probabil kolibri 280 sau 3 m. As fi curios care din ele ar fi mai fiabil si daca cineva foloseste acest tip de motoare !
 
Tot ce stiu e ca Suzuki este putin mai usor poate fi culcat doar pe o parte care ar fi un minus fata de mariner ce poate fi asezat oricum..!
 

Back
Sus