Mariner 3 pareri

Buna, pescuiesc pe Olt cel mai des in zona batajului Arpas, datorita faptului ca mai mereu locurile bune de pescuit sunt ocupate in zona m-am gandit sa-mi cumpar o barca pentru a pescui in zone mai bune, deoarece bugetul meu nu este unul foarte generos am gasit la Dedeman modelul Mariner 3 de la Intex. Vreau sa rog pe cineva care detine acest model sau are cunostinte despre sa-mi spuna ce parere are despre acesta barca.
 
Daca e vorba de Dedeman, cred ca e un motor electric. Atentie la puterea reala a motorului. un motor electric slab e practic inutil. Eu, cu un motor de circa 600W, nu am putut ,,invinge,, un vant de forta 3 din prova, cu motorul turat eram impins inapoi. Atentie si la acumulatorii disponibili, cei buni sunt scumpi. Acumulatorul auto, folosit pt motor electric de barca, e distrus in scurt timp.
 
Salut! eu merg la barajul de la Racovita cu un caiac gonflabil. Parerea mea este ca pentru barca ai nevoie de motor, altfel o sa te invarti tot timpul. Din ce am vazut eu la Mariner nu se prea preteaza motor. Un caiac , zic eu, ti-ar fi mai potrivit.
 
Salut!
Sunt incepator, dar studiind problema cu ajutorul unor colegi cu experienta, am inteles o serie de lucruri care inainte, nu imi permiteau sa pot lua o hotarare in alegerea unei barci. Si eu sunt pescar (spinning), nu numai pasionat de barci. Din aceleasi motive (dar nu numai) mi-am dorit si eu o barca. Tot din motive financiare m-am orientat spre gonflabile de buget. Totusi, ceea ce gasesti in Dedeman / Decathlon sunt barci pentru distractie, nu-ti asigura siguranta pe apa. Ori, mai ales pe rauri precum Oltul (periculoase) sau pe lacuri adanci (vezi barajele), siguranta ta trebuie sa o pui inainte de orice.
Mariner si barcile asemanatoare lui, sunt realizate din PVC subtire, cu un singur strat. Oricat de atragatoare ar fi ofertele respective, poti fi sigur ca pana si spinii aripioarelor dorsale ale unui biban le pot intepa. Nu mai vorbesc de restul altor structuri posibile (dale de beton cu varfuri ascutie sau cu fier-betoane iesite in exterior, trunchiuri de copaci, radacini s.a.m.d.).
De asemenea, aceste barci nu dispun de oglinzile (structurile) care permit montarea unui motor. Improvizatiile vor creste si mai mult riscurile de securitate personala, asadar nu cred ca e cazul sa-ti mai bati capul.
Ah, si inca ceva. Toate sunt cu fundul plat si nu au podina rigida. Asta inseamna ca se flexeaza in punctul in care vei sta. Nu poti pescui din picioare folosind astfel de barci, cu exceptia cazului in care vei adauga tu podea din diverse materiale. Nu vreau sa-ti dau idei, dar am vazut la un pescar de pe Lacul Morii, o barca asemanatoare, iar omul ii adaugase o podina rigida realizata din polistiren gros ca cel care e folosit pentru podeaua de depozitare a frigiderelor. Da, se poate... dar ... riscurile sunt pe masura.
Pentru amuzament, pentru o balaceala pe ape mici sau la tarmul marii, da - le poti folosi.
Dar daca vrei ceva serios si sigur, e cazul sa uiti de ele si sa te orientezi catre altceva.

Personal, sunt in curs de cumparare a unei barci ELLING Pilot PL340K, cu chila gonflabila. Asamblarea acesteia este realizata prin termosudura, spre diferenta de barcile STORM care sunt asamblate prin lipire. Teoretic, termosudura asigura o viata mai lunga imbinarilor si odata cu asta, a intregului ansamblu.
Motoarele electrice sunt jucarii pe care le poti folosi pentru deplasare pe distante scurte, pe ape linistite, acolo unde vrei sa nu sperii pestii. Dar nu te poti baza pe ele cand discutam de mers impotriva curentului sau pe apa agitata. In plus, gandeste-te ca un acumulator dedicat, cantareste foarte mult (si 30Kg!), ceea ce te va cocosa.
Daca folosesti un termic de 5CP in 2T, ala cantareste aprox. 20Kg . E o diferenta, corect ?

Caiacul poate fi o solutie, daca stai bine cu articulatiile si cu spinarea. Daca nu, dupa vreo 30 minute, te vei resimti. Dar caiacul e bun pentru plimbare, nu si pentru partide de pescuit mai lungi de 1-2 ore. Nu poti pescui in picioare din caiac si trebuie sa fii atent sa nu te rastorni. Nu ai loc sa-ti transporti rucsac cu truse de pescuit, accesorii, etc., si daca vrei sa pescuiesti totusi, e destul de incomod, mai ales daca e nevoie sa te rasucesti. Caiacul este excelent in schimb pentru situatiile in care explorezi un rau mai ingust, cum e prin zona noastra, Neajlovul. Astfel, cu o lanseta ultra-light, poti pescui din mers ... ca experiment. Sau, te poate ajuta sa ajungi in locuri de pescuit de pe raul respectiv, in care n-ai cum altfel ajunge. Si stii foarte bine ca cele mai bune capturi le gasesti in salbaticie si in locurile in care altii n-au ajuns inca :))
Si in final, mai are un dezavantaj: ce te faci daca ai nevoie sa te usurezi ?! :cool:

In speranta ca ti-am putut fi de folos, iti urez sa faci cea mai buna alegere, iar cand va fi cazul, vant din pupa si fir intins !

Cu bine,
Bob
 
Ultima editare:

Back
Sus