Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 33

Topic: Din Olanda in Romania

9m lungime. In scop maritim. Prietenul de care vorbeam, fost comandant de vas a facut 24 zile cu un motor de 16CP. Consum 1l/h. Nu vreau sa vexez pe nimeni dar faptul ca unii stau de ani de zile pe forum nu le da dreptul sa informeze lumea aiurea cu tot felul de presupuneri de timp si consum. Poate ca am fost cam vehement dar presupunerile si aproximatiile ma scot din sarite. Imi cer scuze.

Un exemplu live este Călin și adusul bărcii sale din Suedia
    Īntradevăr, e o barca grea și nici pregătirea ei nu e ideala, dar anumite aspecte sunt comune oricărei activități similare.
    Cānd te duci pe o barca trebuie sa te aștepți la ce e mai frumos dar sa te pregătești pentru ce e mai rău.
    Nimeni de aici nu īți dorește eșecul, dimpotrivă, sfaturile date sunt tocmai pentru a īți forma o idee cat mai apropiata de realitate și care să īți asigure o rată cāt mai mare de succes
    1l/h e posibil dar cu ce viteza fata de sol? Mai ales pe Rhin, īn amonte, nu cred că se poate īnainta cu un asemenea consum.
    Și nici măcar cānd o iei pe Dunăre la vale sa nu crezi că e mai ușor. Nu degeaba scrie in regulament că ambarcațiunile ce naviga in aval au drept de trecere fața de cele ce naviga īn amonte

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    848

După ce faci călătoria,noi īți dorim succes,te rugam sa ne povestești și nouă.multumim !

Apropos, Călin, acum, cred că ar avea nevoie de un om la bord.
    Vorbește cu el și mergi acum in Germania. E pe lāngă Hanovra.
    Vei avea posibilitatea să testezi navigația pe canale

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.022

Quote Originally Posted by takeabit View Post
    9m lungime. In scop maritim. Prietenul de care vorbeam, fost comandant de vas a facut 24 zile cu un motor de 16CP. Consum 1l/h. Nu vreau sa vexez pe nimeni dar faptul ca unii stau de ani de zile pe forum nu le da dreptul sa informeze lumea aiurea cu tot felul de presupuneri de timp si consum. Poate ca am fost cam vehement dar presupunerile si aproximatiile ma scot din sarite. Imi cer scuze.
    Daca ai un prieten (si inca "fost comandant de vas") care a facut traseul, inseamna ca poti afla totul direct de la sursa. Ce mai cauti pe forum?

https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_troll

6.  

Nicule, stai īncet, așa eram și eu acum vreo 6 ani cānd visam multi km pe zi și puțini bani pe combustibil.
    Poate că cei cu experiență mă priveau cam chiorāș, zāmbind ironic. Poate tot așa m-aș fi privit și eu, cel de acum, pe mine, cel de atunci.
    Am avut totuși norocul să īmi pot transforma visul īn realitate, am avut noroc și de oameni care m-au īnvățat și nu īn ultimul rānd de aceste forumuri și utilizatorii lor care au participat la formarea mea ca umblător pe ape.

Departe de mine ideea că sunt un experimentat, abia incep să știu ce trebuie să īnvăț, dar repet ceea ce am īnvățat de la voi toți, că trebuie să te aștepți la ce e mai frumos īn același timp in care te pregătești pentru ce e mai rău. Și că dacă tu protejezi barca de uscat ea te va proteja pe tine de apă.

d-nule , chiar e de apreciat performanta acestui motor despre care ne vorbesti .
    un consum extraordinar , la un regim de functionare intens, impotriva curent-ului pe Rin ...
    daca nu ti-e greu , chiar vreau sa stiu , modelul motorului si fabricantul .
    No Whistling on Board.
    Mariners have long held the belief that whistling or singing into the wind will "whistle up a storm".
    InDaKat
    KingFisher

...........la un litru pe oră...şi la 16 CP eventual un diesel............la ralanti...zic şi eu....să nu tac

Am strans cateva informatii/amintiri din calatoriile mele pina pe la Nurnberg, dar nu stiu daca mai intereseaza pe cineva avand in vedere vechimea lor (1996-2008).

Eu as zice că interesează, cel puțin pe mine, chiar daca pe moment nu am in plan așa ceva.
    Mulțumesc anticipat pentru share

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Numere temporare pt remorca din Olanda
    de andrei062 īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 4 Nov 2016, 01:58 PM
  2. Sailing prin / din Olanda
    de aurica īn topicul Organizări īntālniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 30 Nov 2015, 07:53 PM
  3. inmatriculare barca+motor aduse din olanda
    de vasilep07 īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 20 Jun 2012, 10:11 AM
  4. Pareri si discutii barca Glastron vs Olanda?
    de jovial īn topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 31 Jan 2012, 09:15 PM
  5. Cum am adus barca din Olanda
    de bibicu13 īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 22 Apr 2010, 09:22 PM

Tags for this Thread

Bookmarks