Din Olanda in Romania

Rin-Main-canal-Dunare. In functie de unde este anume in Olanda, peste 3000 km si peste 100 ecluze. Aproape 1000 km in amonte pe Rin, pe motor. Timp necesar probabil - 2 luni. Cam 1000 ore functionare motor. O incercare serioasa si costisitoare care merita doar daca se face si turism pe parcurs. Minim 2000 euro combustibil pt motor, plus uzura. Nu vreau sa fiu cinic dar nici sa promovez o imagine falsa a unei calatorii din politete ipocrita.
 
Multumesc pentru raspuns dar din pacate dezinformezi grav. Eu stiu oameni care au facut 2 si 3 saptamani cu costuri de cobustibil f mici, de ordinul sutelor de euro. Cand nu stii mai bine taci si deschizi gura cand stii si nu folosesti cuvantul probabil. Eu am creeat acest post pentru cunoscatori si nu pentru probabilisti. Doresc detalii de traseu concrete.
 
Multumesc pentru raspuns dar din pacate dezinformezi grav. Eu stiu oameni care au facut 2 si 3 saptamani cu costuri de cobustibil f mici, de ordinul sutelor de euro. Cand nu stii mai bine taci si deschizi gura cand stii si nu folosesti cuvantul probabil. Eu am creeat acest post pentru cunoscatori si nu pentru probabilisti. Doresc detalii de traseu concrete.

Expresii de genul „cand nu stii mai bine taci” il descalifica din start pe cel care e la a doua postare pe un forum. Mai ales atunci cand inca ai dinti de lapte e bine sa fii tolerant si respectuos. Nu intri pentru prima data in casa unui om si-i pui pe toti la punct, chiar daca presupunem ca ai dreptate, fiindca poti sa ai surpriza sa fi poftit afara. Don Basilio este un om bine intentionat si stie ce vorbeste. Ai libertatea sa nu il crezi, dar nu si dreptul de a fi nepoliticos.
 
Multumesc Kirule. Doi, ca raspuns, admir performantele, inclusiv cele din domeniul nautic. Sincer as dori sa cunosc si eu macar unul din acesti oameni. Teoretic ar fi posibil de parcurs drumul in 3 saptamani. problema este ca majoritatea celor peste 100 de ecluze care trebuie trecute nu au operatori umani in loco, se comanda deschiderea ecluzei printr-un telefon aflat pe dig, ambarcatiunile de agrement nu au prioritate, da- exista sansa extraordinara de a astepta la fiecare ecluza doar 5 minute - dar poti sa astept si ore luuungi. Pe Rin, aproape de confluenta cu Main ai, exceptand a doua parte a verii si toamna-iarna, e un curent de 5-6 kn, pe care trebuie sa urci in amonte. Iarasi sincer, as dori sa am o ambarcatiune cabinata, solida, de peste 1 tona greutate, care sa parcurga acest traseu, in intregime, cu costuri sub 1000 euro. Ar fi o performatanta tehnica meritorie. In costuri intra si uleiul schimbat la 100 ore (tb sa iei in considerare 500-1000 ore functionare motor) schimb Impeller si alte consumabile + asigurare. Poate m-am inselat si e vorba de un dinghy de 3,5 metri cu un motor de 4 cp.
 
Multumesc pentru raspuns dar din pacate dezinformezi grav. Eu stiu oameni care au facut 2 si 3 saptamani cu costuri de cobustibil f mici, de ordinul sutelor de euro. Cand nu stii mai bine taci si deschizi gura cand stii si nu folosesti cuvantul probabil. Eu am creeat acest post pentru cunoscatori si nu pentru probabilisti. Doresc detalii de traseu concrete.

Pe apă totul este probabil din cauza multor variabile: meteo, curenți, curs, timp de așteptare la ecluze, posibile probleme de manevră, de motor, de andocare, aprovizionare sau alimentare cu combustibil, etc...
Una dintre variabile este cea mai evidentă: ce fel de velier? Ce tip, ce motor, ce pescaj?
Aici nu e vorba de ”probabiliști” ci de oameni prevăzători prin prisma experienței. De aceea se spune că un înțelept are îndoieli, pe când un prost este întotdeauna sigur.
Călătoria dacă însumează 1500 mile (depinde de cursul ales și de modul în care navighezi), asta înseamnă la o viteză de 5nd, 300 ore de navigație continuă. Cu un consum minim de 3,5l/h , ai peste o tonă de combustibil (1050 l), asta presupunând că fiecare minut în care motorul funcționează, barca avansează cu 5 nd.
Lucru evident, imposibil, fiindcă la ecluzare nu avansezi, la acostări nu, împotriva curentului abia înaintezi, la controale și în alte împrejurări barca stă pe loc iar motorul funcționează.
De aceea a lua în calcul 1500 euro pentru carburant, îmi pare un lucru înțelept. O rezervă peste asta e și mai asigurator.

Acum, despre timpul călătoriei. Dacă se navighează câte 100 km pe zi, totul însumează o lună. La aceasta se adaugă întârzierile date de fiecare ecluzare și de zilele ”înjumătățite” de eventualele aprovizionări sau alimentări cu carburant.
Personal nu v-aș sfătui să navigați noaptea dacă nu aveți între voi pe cineva cu experiență în navigația fluvială.

Aștept cu interes jurnalul călătoriei, traseu, poze, filme.


P.S.
Sunt de acord cu Dorin: exprimarea folosită este necuviincioasă și total fără temei.
 
Canalul RMD are 16 ecluze. Ambarcatiunile "de placere" nu au prioritate la trecera ecluzelor. In anul 2008 la Kelheim am asteptat de la ora 16 pina a doua zi la ora 10 cand ni s-a permis trecerea. Am fost vre-o 4 barci (cuter). Daca eram singuri mai asteptam mult si bine. In rest media a fost de aproape 6 ore. Treceau slep dupa slep si multe nave fluviale cu turisti...
Ambarcatiunile mici se cautau una pe alta (in VHF) sa treaca in grup, altfel timpii de asteptare erau de la mari la foarte mari. Daca se adauga si timpii de asteptare la toate ecluzele de pe Rin, Main, Dunare, navigatia este o distractie curata. :p
Vezi harta.
 

Atașamente

  • RMD-Kanal.jpg
    RMD-Kanal.jpg
    33.9 KB · Vizualizări: 90
Am căutat și eu soluții, am făcut și calcule atât de timp cât și de bani.
Concluzia a fost că nu merită, mai ales în cazuri in care raportul dintre prețul de achiziție al bărcii și costurile cu adusul tinde spre 1.
Luni întregi am căutat veliere in zona Olandei, Suediei și ce e intre și în afara de bărcile foarte vechi nu am găsit barcă care sa fie la un preț sensibil mai scăzut care să mă facă să accept cheltuielile de timp și bani aferente adusului pe canale
Ca să fie rentabil, în opinia mea, cheltuielile cu adusul trebuie sa fie sub 5% din valoarea de achiziție.
Ca să fie facubil, barca trebuie sa aibe pescaj de maxim 1.5-1.6m iar timpul alocat, cum ziceau și colegii mai devreme, cam pe la 2 luni.
De navigat noaptea nici nu se pune problema, exclus, deci orele de marș pe zi se reduc drastic.
Nemaivorbind de ecluze și de faptul că trebuie să faci ikebana printre catargele întinse pe punte.

Eu m-am apucat de navigație tocmai din dorința de a naviga pe Dunăre. Am trecut la veliere din cauza prețului la motorină.
Am ajuns pe mare tocmai datorită celor expuse mai sus.
Încă îmi doresc să navighez pe Dunăre, dar a rămas la nivel de "mers o data și gata" și doar cu motorboat...
Velierele sunt pentru altceva, nu pentru a fi chinuite pe Dunăre și celelalte canale, fluvii etc

Tot nu ne-ai spus ce velier este.
Sau acum ești în căutări?
Ce vrei sa faci cu velierul? In ce scop îl iei?
Baftă


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Citat: ,,Eu stiu oameni care au facut 2 si 3 saptamani cu costuri de cobustibil f mici, de ordinul sutelor de euro.,, - incheiat citatul. Astept in continuare detalii despre acesti oameni si expeditiile lor minunate, atat de rapide si atat de ieftine. Sunt foarte curios.
 
Citat: ,,Eu stiu oameni care au facut 2 si 3 saptamani cu costuri de cobustibil f mici, de ordinul sutelor de euro.,, - incheiat citatul. Astept in continuare detalii despre acesti oameni si expeditiile lor minunate, atat de rapide si atat de ieftine. Sunt foarte curios.

Citatul mă face să râd...
Am fost de patru ori, Tr. Severin - Sulina sau Sf. Gheorghe şi retur până la Nurnberg "sediul" bărcii.
Desigur fiind "for fun" pentru noi timpul n-a contat.
Dar 2 sau 3 săptămâni pentru întregul traseu este o iluzie.
Şi cine poate rezista de unul singur zile în şir câte 10-12 ore la timonă sau eche?
Dunărea nu este marea unde pui pe pilot automat şi te poţi odihni...
Iar navigaţia de noapte este absolut exclusă.

Eu nu ştiu cât a costat combustibilul (şi alte taxe) pentru-că au fost plătite de prietenul meu proprietarul bărcii. Sigur nu puţine sute de euro...
Pot să spun doar cât au costat mititeii, cotletele, toate congelate, carnaţii afumaţi şi slănina de casă, dar şi vinul de Târnave, ţuica şi altele de-ale mâncării... :)
.
 
9m lungime. In scop maritim. Prietenul de care vorbeam, fost comandant de vas a facut 24 zile cu un motor de 16CP. Consum 1l/h. Nu vreau sa vexez pe nimeni dar faptul ca unii stau de ani de zile pe forum nu le da dreptul sa informeze lumea aiurea cu tot felul de presupuneri de timp si consum. Poate ca am fost cam vehement dar presupunerile si aproximatiile ma scot din sarite. Imi cer scuze.
 
Un exemplu live este Călin și adusul bărcii sale din Suedia
Întradevăr, e o barca grea și nici pregătirea ei nu e ideala, dar anumite aspecte sunt comune oricărei activități similare.
Când te duci pe o barca trebuie sa te aștepți la ce e mai frumos dar sa te pregătești pentru ce e mai rău.
Nimeni de aici nu îți dorește eșecul, dimpotrivă, sfaturile date sunt tocmai pentru a îți forma o idee cat mai apropiata de realitate și care să îți asigure o rată cât mai mare de succes
1l/h e posibil dar cu ce viteza fata de sol? Mai ales pe Rhin, în amonte, nu cred că se poate înainta cu un asemenea consum.
Și nici măcar când o iei pe Dunăre la vale sa nu crezi că e mai ușor. Nu degeaba scrie in regulament că ambarcațiunile ce naviga in aval au drept de trecere fața de cele ce naviga în amonte



Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Apropos, Călin, acum, cred că ar avea nevoie de un om la bord.
Vorbește cu el și mergi acum in Germania. E pe lângă Hanovra.
Vei avea posibilitatea să testezi navigația pe canale

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
9m lungime. In scop maritim. Prietenul de care vorbeam, fost comandant de vas a facut 24 zile cu un motor de 16CP. Consum 1l/h. Nu vreau sa vexez pe nimeni dar faptul ca unii stau de ani de zile pe forum nu le da dreptul sa informeze lumea aiurea cu tot felul de presupuneri de timp si consum. Poate ca am fost cam vehement dar presupunerile si aproximatiile ma scot din sarite. Imi cer scuze.

Daca ai un prieten (si inca "fost comandant de vas") care a facut traseul, inseamna ca poti afla totul direct de la sursa. Ce mai cauti pe forum?

https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_troll
 
Nicule, stai încet, așa eram și eu acum vreo 6 ani când visam multi km pe zi și puțini bani pe combustibil.
Poate că cei cu experiență mă priveau cam chiorâș, zâmbind ironic. Poate tot așa m-aș fi privit și eu, cel de acum, pe mine, cel de atunci.
Am avut totuși norocul să îmi pot transforma visul în realitate, am avut noroc și de oameni care m-au învățat și nu în ultimul rând de aceste forumuri și utilizatorii lor care au participat la formarea mea ca umblător pe ape.

Departe de mine ideea că sunt un experimentat, abia incep să știu ce trebuie să învăț, dar repet ceea ce am învățat de la voi toți, că trebuie să te aștepți la ce e mai frumos în același timp in care te pregătești pentru ce e mai rău. Și că dacă tu protejezi barca de uscat ea te va proteja pe tine de apă.



Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
d-nule , chiar e de apreciat performanta acestui motor despre care ne vorbesti .
un consum extraordinar , la un regim de functionare intens, impotriva curent-ului pe Rin ...
daca nu ti-e greu , chiar vreau sa stiu , modelul motorului si fabricantul .
 
...........la un litru pe oră...şi la 16 CP eventual un diesel............la ralanti...zic şi eu....să nu tac
 
Am strans cateva informatii/amintiri din calatoriile mele pina pe la Nurnberg, dar nu stiu daca mai intereseaza pe cineva avand in vedere vechimea lor (1996-2008).
 
Eu as zice că interesează, cel puțin pe mine, chiar daca pe moment nu am in plan așa ceva.
Mulțumesc anticipat pentru share

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

Back
Sus