Hammermeister

Salutare tuturor !

De curand am achizitionat o barca Hammermeister si intampin o problema legata de motor:

1. In primul rand nu gasesc specificatii pe net cu privire la plaja de motoare suportate, de la cati cai putere pana la cati...
2. Cel de la care am luat barca are un motor Johnson Bombardier de 115 CP in 2T, dar mi-a zis ca aintampinat probleme la inspectie fiind refuzat ca ar fi foarte puternic pentru aceasta barca
3. Ce consum ar avea un astfel de motor si cu ce viteza ar propulsa barca?
4. Ce motor 4T ar fi optim pentru barca asta in conditii de 4-5 persoane + bagaje?

Multumesc
 

Atașamente

  • Barca.jpg
    Barca.jpg
    86.5 KB · Vizualizări: 88
Modelul Baracuda l-am gasit si eu, numai ca in actele barcii lungimea e de 4,70 si mai sunt si alte lucruri care difera: scaunele (sunt spate in spate), nu are bancheta, etc
Alta particularitate ar fi faptul ca barca mea nu este admisa decat in ape interioare si Dunare, iar din ce vad Baracuda e si pentru tarm maritim.
 
Salutare, am gasit un motor de 50 cp Suzuki 4t.
Nelamuriri:
1. e suficient un astfel de motor pentru barca mea?
2. se poate testa un astfel de motor din 2008 pe tester?
3. ce acte ar trebui sa-mi dea vanzatorul in conditiile in care motorul figureaza pe un certificat de ambarcatiune?

Multumesc
 
1. pentru o viteza de 40-45 km/h este suficient
2. daca este injectie ,da. daca este carburatie, nu.
3. trebuie act de vanzare/cumparare si radierea de pe barca pe care figureaza. fara radiere nu-l poti inscrie pe barca ta.
 
Motoarele Suzuki de 50 cp mai noi, dupa 2012-2014 mai au seria pe motor ("banutul" acela rotund cu seria) ? In afara de abtibildul cu seria aflat pe suportul de motor ar mai fi si alte locuri unde este pansonata/lipita seria motorului?
 
Salutare, am o problema cu unul din scaune. S-a desprins din fibra (era foarte subtire) si ma gandeam ca as avea doua variante:
1. sa confectionez un H din platband pe care sa sudez 4 suruburi si de care sa ma prind cu scaunul. H-ul va fi ingropat in fibra de sticla
2. sa iau o placa de tego si s-o decupez pe forma interiorului barcii de care sa prind ulterior scaunul cu suruburi (placa 2500x1200x18)

Sau ce alta varianta imi recomandati?

Multumesc
 
Dacă ai sa citești prin forum, ai sa vezi că recomandarile de pe forum ai să vezi că tego și osb-ul nu sunt recomandate a fi folosite la ambarcatiuni. Din diferite motive. Printre ele unul fiind faptul că nu se împacă cu rasinile. Fă-ți suportul din placaj cu incleiere de exterior și o să ai liniste.
 

Back
Sus