Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Topic: TID 2009 - Sfantul Gheorghe - Constanta

nu am informatii despre acest traseu facut pe apa dar se pare ca a fost facut pe plaja pe jos. aveti mai jos un link catre blogul unora care au facut traseul pe plaja dar descrierile traseului se opresc la portita
    RSWA ziua 11: Ciotica – Perisor prin limba de scoici de la Zatoane « O nou
    CouchSurfing - Romanian Seashore Walking Adventure (romanian & english)
    dupa poze se pare ca au ajuns la constanta
    Romanian Seashore Walking Adventure
    tinand cont ca si voi o sa fiti obligati sa trageti la mal noaptea poate va vor ajuta informatiile din povestea lor.
    Last edited by dan dragos; 11 Mar 2012 at 09:35 AM.

Quote Originally Posted by klimm View Post
    Traseul ma intereseaza si pe mine tot pentru caiac dar cred ca voi folosi vela nefiind in stare sa vaslesc mai mult de 3 ore pe zi. Parca a spus Florio undeva, ca pana la Constanta, ai plaja aproape continua, deci campezi cam unde te prinde seara. Cum nu se vad golfuri sau alte refugii protejate pe care sa trebuiasca sa le "prinzi", esti conditionat doar de surf-ul de la iesire. La capu" Midia ced ca nu poti fiind poligon, deci trebuie sa planifici corespunzator.
    da, am invatat "pe de rost" ce a scris Florio... si am vizionatt tot ce am gasit, imagine foto si video, Google Earth, alea, alea. Mai am (doar) sa ajung la locu' faptei... Poate ne "impiedicam" unul de altul pe vreo plaja in zona...
    Last edited by DoiNomazi; 11 Mar 2012 at 10:42 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Altii care au facut traseul pe jos urmand linia tarmului, cu descrieri de tot felul sunt SAND ALONG EXPLORE 2003

Member navigatorul's Avatar
    Locația
    JURILOVCA
    Posturi
    81
    Blog Entries
    1

Atasez un posibil traseu Sfantu Gheorghe - Mare (~ 19 KM) si apoi pe mare pana la Perisor.
    Inteleg ca este vorba de tura cu caiacul. In caz de valuri pe mare, sau daca va place sunt cateva puncte unde puteti trece inapoi in Delta/Razim/Sinoie (dar trebuie sa treceti peste mal toate bagajele).
    De la Perisor puteti continua pe mare (cel putin pana la Vadu) si sa campati unde va place sau in caz de forta majora.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate TRASEU sFANTU - MARE.jpg‎  

Paul, ce ai desenat cu galben este un canal? o alta intrebare nu recomanzi iesirea pe mare de pe bratul Dunarii sau ai scurtat traseul

6.  

Member navigatorul's Avatar
    Locația
    JURILOVCA
    Posturi
    81
    Blog Entries
    1

Este canal.
    Este un traseu posibil. Nu fac recomandari - nu cunosc mai deloc zona.

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    870

e de preferat oricare dintre canalele ce ies in lac,e pacat sa iesi la mare direct,cind sint de vazut atitea in delta.din canal pe la portita se poate iesi pe mare....daca va mai lasa inima si nu o sa continuati spre sud tot pe lacuri.

Quote Originally Posted by home made View Post
    e de preferat oricare dintre canalele ce ies in lac,e pacat sa iesi la mare direct,cind sint de vazut atitea in delta.din canal pe la portita se poate iesi pe mare....daca va mai lasa inima si nu o sa continuati spre sud tot pe lacuri.
    eu mi-am creionat "Traseul Berii" cam asa...

hai noroc, de-o prima bere, in Tulcea - o bere rece de taiat qreatza la Sf. Gheorghe - Sacalin -Perisor - pe canal inapoi in Canalul Dunavat - iesire in Razelm - Insula Popina - o bere, de control, in Jurilovca - Inca o bere, tot de acontrol, in Gura Portitei - iesire la mare spre sud -portaj peste grind in Sinoe - deviere nord spre Grindul Lupilor (fara bere) - intoarcere si coborare sud la Histria -iesire cu portaj peste grind inapoi la mare -ocolire pe mare poligon si petromidia -iesire de o bere la Mamaia -extractie Portul Tomis sau doar o bere la En Plonje (sau cum naiba-i mai spune) -continuare sud la Vama Veche de-o ultima bere si-un pipi de adio (dupa atatea beri!) inainte de extractia finala, in caz ca nu se lipeste si drumul la Balcik pentru o bere bulgareasca.
    Last edited by DoiNomazi; 11 Mar 2012 at 11:28 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Senior Member eos's Avatar
    Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

Quote Originally Posted by klimm View Post
    Paul, ce ai desenat cu galben este un canal? o alta intrebare nu recomanzi iesirea pe mare de pe bratul Dunarii sau ai scurtat traseul
    Cateva adaugiri la raspunsul lui Paul. Iesirea pe mare se face fara probleme (ele apar insa la vant puternic din est), doar ca de la capatul Peninsulei Sacalin pana la tarm sunt aproximativ 5 kilometri (traseul reprezentat de linia galbena). A doua alternativa (linia mov) este Garla Turceasca. In cazul asta va fi ceva mai greu de ajuns la apa deschisa (am gasit un filmulet graitor pe You Tube Danube Delta -4- - YouTube). Linia rosie reprezinta traseul de pe canalul Buhaz-Zaton cu iesire in mare la Ciotica, iar cea albastra continua traseul de pa canalul Buhaz-Zaton (pe care l-a indicat si Paul mai sus). Atasez si o fotografie aeriana cu Sacalinul si golful pe care il formeaza cu tarmul.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate trasee.jpg‎   sacalin.jpg‎  

Senior Member eos's Avatar
    Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    eu mi-am creionat "Traseul Berii" cam asa...

hai noroc, de-o prima bere, in Tulcea - o bere rece de taiat qreatza la Sf. Gheorghe - Sacalin -Perisor - pe canal inapoi in Canalul Dunavat - iesire in Razelm - Insula Popina - o bere, de control, in Jurilovca - Inca o bere, tot de acontrol, in Gura Portitei - iesire la mare spre sud -portaj peste grind in Sinoe - deviere nord spre Grindul Lupilor (fara bere) - intoarcere si coborare sud la Histria -iesire cu portaj peste grind inapoi la mare -ocolire pe mare poligon si petromidia -iesire de o bere la Mamaia -extractie Portul Tomis sau doar o bere la En Plonje (sau cum naiba-i mai spune) -continuare sud la Vama Veche de-o ultima bere si-un pipi de adio (dupa atatea beri!) inainte de extractia finala, in caz ca nu se lipeste si drumul la Balcik pentru o bere bulgareasca.
    Nu ca m-as pricepe , da la o asa titulatura, eu as mai adauga ceva pit stop-uri

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks