Kinder Kayak

Salut colegilor de forum!
Purtând copilașul de mic pe ape și participând la mai multe evenimente acva-culturale (aici mentionez pe cel mai marcant pentru el - actiunea de lansare de carte a lui Kiru si Mugurel cu titlul Povestiri in Oglinda - Filosofia Mării/Vocea Mării de la Oradea, urmata de o incursiune pe lacul Tisza-to, vezi photo ...)
46WnPL9B27Wa2G7HGA6gKQa5qVE4qm8EME4nt-3sSXiY5Xr2OOKrwUnEVltexBS87qUlcRj_tZpDf5eDvvMNDPWLbOIbvTQSbIXjztXkz_gjre-7AHDmYezDqVLqPlskt66bC2cuksLOCFnXh9T7YhpCuSMl2U-hfu5NFvcrnp-yo7KheDQj9xaEyegat9-DJnCS4taUZog2h30nMoJnB0jY-FmVUDqU5CcXkEL8qzMs2cQ1LwGAN5XZz3KH1SRjPHCUdR2CcYCpJoPc8lRrEh2dgfvehkGtiSZ4EFrYiqfSTra_GP7AyJ7IpD5sIUrNilwhsIpy1lq2jS9W8eLeRGn6s1MXAFavO8CxVJfgUU71mtPVEtQ6RRQU3N9n1jZWMroAWhEA2NZqonTasBXvxDvt_gI4nvPuqfyOjBbU3FUZZiN-PZOc2A506clxIvuhh6EI4BL263gUYnm4b-PlvKuFyXiLbXfWmpggz_MLAA5lQkA0RgdqMvqtcb_tk68OPN_AVq4Bpr4bPDWneAgXAaPRpAX4f6pHXM98qMdz7t-NSG0T24AQQlA47T6BSyZkSrAUnNuAC2XP0BRq_KDGJl-it_ypOYTas0ALkKY=w800-h532-no


qAsFCg2AoyNG7_DnShxEj5B4vGktuWsJ5GL__e3PRyASwR7FTaJ1b8YAqKzJomHRUZbHKnDsyVX5JdeMZ22G3v_lEBCjOFtB04UqelPbCTxCMTM_9Yi5x75N2yCIpLC0ExvADN6L-IqcIGqFAd6v9S16bKsnjtp1W25Hi55mnulZCNjRRvCWMZhyFBY1KBRmSC-EqribD_JSUCHoGbMYVUivt-ML5ffJeb8WKdN_PK4cr27Ku7uT_Suk6otXGhQdDmU2TzF3aga26VJcka-N0STGbW6uoLPPrbEkLfVFfDx8X8r6rUdda76nU1c_DunWnaY8m6cEn0jyuFVrMui7zE4pp2fT7fhyAu6fa5bldB5lujDy5h92BbfCnKX0KbkARnoEJjhzhD11aUyUX3um0RtFr9h0YtBi9XBisCuwKcyG2-srVLOnWkZTWz7ygJvvVI2cDxlmibiocX_7NyDoEOdVXbTS71hi4Yi_mlw6LVgsZ-M2Epkf6LMhJU7y8qlFfzgDssl7YHLXJkeA2dPhmfY02rGcSs75qJNby0wlKWX1Ueb2zeC4VhS4LsuVzXJUmONH75TK8U9ohF_ixaWp0A29wyEV9OadGlYgolo=w800-h532-no


Sbluqd1l_YhtfrBPCHPtqy5bBNZIvxCzjoP5kwgX-2.jpg


J6ERy0c6AIWDB77A3JUmg_ikAcv2Ff_6T1kR0D9L-2.jpg


si concursuri/manifestari caiaciste (mai mult in calitate de sponsor), aceste actiuni au determinat sădirea plăcerii și dorința de avea un caiac propriu, cu toate că vârsta este încă fragedă. Dar vorba aia: niciodată nu-i prea devreme, dacă omulețul dorește ...
După niște consutări cerute unui avizat (guru în ale caiacelor - figură de stil) Gigi Tolan, am decis sa fabric un căiăcel pentru măsura lui. Planurile au fost cizelate tot de către amicul ”guru”, care (trebuie să recunosc!) că a fost o ”soacră” ușor critică, dar constructivă, făcându-și de fapt adevărata datorie de prieten, cu observații, critici, sfaturi. Toate au dus la nașterea unui Kinder kayak, după planurile lui Nick Schade - Guillemot Kayaks, planuri mărite cu cca 8% pentru a obține o sarcină mai mare, adică până la 45 de kg.
Toate acestea (decizia și prelucratul planurilor) se întâmplau în timp ce participam la Mureș Marathon, în caiace. Ionuț (beneficiarul căiăcelului) făcea prima coborâre de white-water, pe Mureș, în tandem cu Ulise.

FKYSnHegWceVq3mm9qKaTUXiolg2qPfrpq0eEfGt-2.jpg


EKm2EazDclDYgGZUP0IoUWMTqUNJg_c0GPTNTbkj-2.jpg


Zis și făcut. M-am apucat de treabă. Execuția a fost în stilul predat de către Gigi și cu influențe de pe blog.
RTY5X2BmkgyqzwyPuP2JfAIp7GKfpoWLx_igiE5z-2.jpg


RTY5X2BmkgyqzwyPuP2JfAIp7GKfpoWLx_igiE5z-2.jpg


jKfFMfoXvcPbU7WtCL70pAUekd6VT9vuI50MB767-2.jpg


68SuMTNWcbNrQKIP1GuGbCH5B8ErCYcx6FVb0Azk-2.jpg


Debitat elementele, îmbinări, chituiri, etc... Ca un element de noutate, apare o chilă montată în plus față de planurile originale, după consultarea colegului de idei (Gigi), pentru a asigura o direcție îmbunătățită, având în vedere că în planul original fundul era plat. Ionuț, fiind un începător, să-i facilităm deplasarea pe ape ...
ZGllOASsuOj_FPijo8yDc6oL2rrWgEpovZpIgKCo-2.jpg


La fel, am recurs la o soluție mai rapidă pentru realizarea buzei cockpitt-ului: am realizat niște distanțoare de 1 cm din rășinos, lipite de punte, după care am croit din furnir două borduri. Spațiul l-am umplut cu chit epoxi (praf fin și rășină). Ceea ce mi s-a părut interesant, este rezultatul: chitul rezultat a devenit tranparent folosind praf de șlefuit din molid. La fel, la obturarea găurilor de coasere, au devenit transparente, dând impresia că ambarcațiunea era perforată.
1JI2gBjxKgKCh5UxROoaTWhjl0GYHE74YVxpfybQ-1.jpg


vXi4hpKPimNUoC8z3a7Lonl47Ji0tUsTx1fiVsvN-1.jpg


d7Jc3VBVwUiG2XMaaVxtJUFiFXhWnmH4pu388H58-1.jpg


După întărire, am șlefuit și am lipit (tot cu rășină) copastia.
dhy7gKXtb0Ge3r5mZIYSK5HAu4bFwJWeV8crWWOZ-1.jpg


În final, la cererea beneficiarului, am aplicat niște vopsea alchidică, pentru design, peste care am dat trei straturi de lac pe bază de apă, cu protecție UV. rezultatul în pozele de mai jos:
xKBsclKH2vl4mF8PFM8pHbRcoscOqiKu5ScvWAnu-1.jpg


r7cajHnatuqzv5UJo1q5C05kojzOQzfLHx92oROe-1.jpg


_yFyAip5OHkljLaIeztOjxESG5pQ9t4XwDaOCII4-1.jpg


acestea fiind testele initiale, pe uscat și încă pe bacuri ...
0V7vp0KTJm0fqE91M1zxC9IQyETSjkD0rtMKauso-1.jpg


gJ_pWbohgijtFrsf7epOehDJK_Y1AtZBPQFFkqhH-1.jpg


aOQLwrtaULCyzdF_w_0YbFrckwCxh1V5ZuEpCGgF-1.jpg


În paralel, am realizat o padelă de inspirație groelandeză, care a ieșit cu următoarele dimensiuni: lungime 185 cm, greutate 800 gr. Acoperită cu rășină.
XKjO2i9UwQGxDmVi9CPjuCrKKnTVxCDTh7vWHRv3-1.jpg


Dimensiunile căiăcelului: 215 cm lungime, 42 cm lățime, gol, fără echipamente: 8,4 kg.
Normal, după acestea a urmat ieșirea pe apă. Mi-a reușit foarte bine sincronizarea, deoarece am reușit să-i ofer acest cadou mult așteptat chiar cu ocazia zilei 1 iunie. Bucuria a fost imensă! Dar adevărata bucurie (a mea...) a fost că a avut succes cadoul și i-a provocat o plăcere mare în a padela. O consideră jucăria cea mai de preț!

P_XN0WGAa4qVegMpW5cyrt65rOi1UUyiWuH0CA6_-1.jpg

Căiăcelul alături de veteranul Rățoi...

Distracția a fost pe măsură!
_NkDsOsStk3NWcurOC9QTznJEE91xrzM1jRbnvno-1.jpg


paJykeNoRqunDRwaPT5KyMa3tKnHC0ZFH1EKUdqM-1.jpg


MUi90dDi8iBJfpNQIt_vQ1OIWCmnirAwhAVHWpU0-1.jpg


zHHqsRl1OjaHsxY9tT0inLR_FEaDipWK_mSXkqlf-1.jpg


fFAcyl2wo_fBsSo_Sag4mvtT8PAQydlCVKTIj8Qt-1.jpg


6UHoTJ8t2lF4AmO0aawWZgtdBySp7iGbMeNXlclt-1.jpg


aDd7aEoI_avPdQnjJ_op76pCeEzWTCrvN2lk1prt-1.jpg


iJ_z98Upd18sXSlR20x4DT9qUhbbhqn4XcWPcXEZ-1.jpg


VsgXeq700pr5pawcG1950dakmBxszcC64IDLVz01-1.jpg


2xTN92ZXsHR9ZSoICTs1tLj9oaSlaAuIpEejz_9B-1.jpg


_iQyAqqXuDBn9S9Gdvu91Hv9Nb4R6ZUBek8FO5vr-1.jpg


yPy6Jcmyg93_KAOSpfGXXkp2hcD8ZVz9aRZDIz_k-1.jpg


Mulțumim acestui blog, mulțumim persoanelor care ne-au inspirat (Gigi, Kiru, Mugurel) și mulțumim ajutorului competent acordat de catre Gigi Tolan.

P.S. Poate că sunt cam multe poze, dar observând că pe blog nu prea s-au publicat ambarcațiuni pentru copii, trag nădejde că educația și alimentarea bucuriei tinerei generații, prin astfel de gesturi poate reprezenta o bază de transmitere pe mai departe a pasiunii mișcărilor pe ape și mai ales a manufacturării de ambarcațiuni. Un hobby cât se poate de constructiv!

După această poveste (frumoasă, în opinia mea), voi continua cu aventurile acestui căiăcel pe Neusidler See (Austria), Tisza-to (Ungaria) și participarea la întâlnirea anuală a constructorilori amatori de ambarcațiuni din Ungaria, la Sarud, unde acest căiăcel a luat premiul special al juriului ...
fN7HrwIRRk_JTRYCuW7nVDBMwqhoNtnZm58fGYMc-1.jpg


ILctGFhsbkzXoA28Uu5zybdI6wV75zGXhPnT9CoB-1.jpg


I2muAyl6xU88nohPR642eE0PuUfvvbcmOariC5vU-1.jpg


qkF583koZI97wAu11aGTxw5g0PM5KFlXPrxq8aAA-1.jpg
 
Ultima editare:
Felicitari pentru caiac si pentru felul in care intelegeti educatia, dar mai ales felicitari „beneficiarului” pe care ma bucur ca l-am cunoscut personal si i-am apreciat istetimea :)
Multumiri pentru cuvintele frumoase, in ceea ce ma priveste.
 
Felicitari! Ce varsta are juniorul, ce greutate, ce inaltime? Ma bate un gand sa fac ceva asemanator pentru fiul meu in varsta de 4 ani si jumatate. Ma gandeam la un Vember de la cnckayaks. Sa-l scot pe la 3 m lungime si 40 cm latime.
 
Multam pentru felicitari. Le voi impartii cu Gigi. Juniorul are 6 ani, 134 cm si 28 de kg.
 
Ultima editare:
Amicul Gigi a modificat putin caiacul prezentat, fata de original, in sensul maririi lui cu cca. 8%. Initial era proiectat pentru max. 36 de kg, acum are pina la cca. 39 de kg.
 
Acest Kinder Kayak se realizeaza dintr-o singura coala de placaj si se construieste repede. Am observat din poze ca Vember este mai hidrodinamic si sparge mai bine valurile. Cuget, ca la 3 m va avea o sarcina permisa mai mare. In schimb, Kinder-ul s-ar putea sa aiba o stabilitate putin mai buna. Si pentru a nu descuraja tinara generatie din cauza rasturnarilor, am folosit un scaun de sit-on-top si am montat patru ocheti de ancorare a acestuia. Initial am montat scaunul la extremitatea din spate a cockpitt-ului si in acest caz apareau usor rasturnarile. Norocul meu a fost optimismul juniorului, care la fiecare rasturnare (vre-o 4 la numar), repeta din apa: ”O-o, trebuie sa mai exersez ...” Dupa acestea, am reglat chingile de ancorare a scaunului astfel incit l-am translatat mai in fata, unde caiacul e mai lat. Nu au mai fost rasturnari. Satisfactia padelatului a cistigat-o in urmatoarele 2 minute de padelat. A fost mai usor de mavrat si mult mai stabil, fara nici un efort. Vazind rezultatul, am experimentat mutatul scaunului si la Wood Duck 12, mai in fata, pentru tovarasa mea. E mult mai facila manevrarea. Folosesc scaunele sit-on-top, datorita facilitatii spatarului.
 
Ultima editare:
Felicitari pentru caiac si pentru felul in care intelegeti educatia, dar mai ales felicitari „beneficiarului” pe care ma bucur ca l-am cunoscut personal si i-am apreciat istetimea :)
Multumiri pentru cuvintele frumoase, in ceea ce ma priveste.

Multumim pentru felicitari! E valabila si reciproca! Vorba aceea ... esti unul din responsabilii inocularii placerii de a padela! Din pacate, pe social-media nu mai esti ... Am vizitat, pe malul lacului Ferto-to (Neusidler See) fosta cariera imperiala de la Fertorakos, cea discutata in primavara... Merita vizitata! Daca-mi va fi permis, pe acest blog voi prezenta si acest obiectiv, mai ales ca au amenajat, in interior, un muzeu al vietuitoarelor marine ale fostei mari Thetis, unde Apusenii erau doar niste insule ... F. frumos.
 
Foarte drăguț caiacul, cochet și cu alură de mânz :) . Poate de aceea a și dat cu puștiul jos, în apă! :)
Am văzut între pozele frumoase, două extrem de artistice și motivante.
Felicitări încă o dată!
 
Foarte drăguț caiacul, cochet și cu alură de mânz :) . Poate de aceea a și dat cu puștiul jos, în apă! :)
Am văzut între pozele frumoase, două extrem de artistice și motivante.
Felicitări încă o dată!

Multumim Florio! Parte din ele merg si catre Gigi!
 

Back
Sus