Ce tip de motor secundar sa montez ?

Vă salut ! Am de puțin timp barca din imaginile atașate și dacă tot e în proces de restaurare vreau să-i montez și un motor secundar. Barca are cca 2000 kg, chiar mai puțin as spune eu și are un inboard BMW, 6 cilindri în linie pe benzina, cilindreea nu o cunosc, 88 KW,. Are un suport pentru motorul auxiliar însă nu știu ce tip de cizma merge și cam ce putere sa aibă un motor ca în caz de doamne ferește sa nu rămân în deriva. Multumesc .
[/URL] [size=8pt]Powered by API/PUM imgur uploader[/size][/IMG]
 
Ultima editare:
Salut!
Nu-ti bate prea tare capul cu ce fel de motor auxiliar sa pui. Oricum la asa o aplicatie nu trebuie sa te preocupe eficienta motorasului ci mai degraba cum menevrezi magaoaia din pupa barcii cu motorul auxiliar. Ma gandesc mai ales la vizibilitate. Cred ca iti va trebui un prelungitor de mansa serios. Dupa cum apare in poze cisma scurta poate fi OK si cred ca iti trebuie cam un 8-10 CP la o barca de 2000kg .
 
Am un veterok de 12 cp, dar nu ma gandesc sa-l folosesc pentru barca asta, am dat 150 lei pe el de la o vaduva de pescar.(daca avem pe aici un cunoscator de rusesti m-ar ajuta ) E frumusel motorul, imi aduce aminte de dacia 1300, simplu de tot.
Pentru magaoae am achizitionat ieri de la CT, un motor Yamaha 25 cp, fara mansa, si caut acum o comanda la distanta pentru al manevra de sus de la pupitru de comanda. La directie ma gandesc sa cuplez ambele motoare la nevoie, printr-o bara cu capete bobile, ceva de genul amortizorului de haion de la masini, si sa vireze amandoua odata din volanul barcii.
 
Sa cuplezi directia unui inboard cu un auxiliar outboard este o provocare serioasa. Eu unul n-am vazut asa ceva si ma indoiesc ca iti va reusi.
Un Yamaha de 25CP e un motor greu (cel de 4T are vreo 70 kg!). Auxiliarul il cobori doar la nevoie, in mars mergi cu el cu suportul rabatat in sus. Deci ai sa tragi serios de el. In plus iti pui pe barca o greutate serioasa care iti va folosi doar ocazional.
De aceea se recomanda ca auxiliare motoare mici in 2T.
Dupa ce ai sa dai barca la apa si vei vedea cat consuma, vei invata sa-ti gospodaresti atent greutatea de la bord.
Bafta!
 
Pai atunci repar Veterok-ul de 12 cp ca are 24 kg ud. Apropos un meserias in vechituri rusesti sau ceva piese de schimb pe unde gasim ? Multumesc.
 

Back
Sus