Sfat achizitie padela incepator

Salut,

Caiacul recent cumparat a venit cu o padela din plastic (se vand cu 35 ron pe olx). In delta am avut ocazia sa folosesc o padela BIC Sport care este net superioara, desi s-a simtit greutatea in plus, si prin urmare am decis sa imi cumpar o padela pentru ture, insa nu ma pricep ce sa aleg.
Pe barciinbagaje.ro se vinde o padela relativ ieftina si usoara (1040 g): KWB 2 Alu 220.
Hibiscussport.ro vinde diverse padele, printre care si BIC Sport, putin mai grele: BIC Sport, Swing.

As aprecia parerile celor experimentati sau alte propuneri de padele pana la 250 ron.

Multumesc,
Dani
 
Daca-mi permiti o parere, am invatat ca doua lucruri conteaza in caiaceala: caiacul si padela. De restul poti sa scapi. Padela o vei simti prima la greutate, pentru ca mainile obosesc primele. Incearca cea mai usoara padela pe care ti-o poti permite. Si daca o poti vedea si in apa.. e si mai bine.
 
Salut,

Caiacul recent cumparat a venit cu o padela din plastic (se vand cu 35 ron pe olx). In delta am avut ocazia sa folosesc o padela BIC Sport care este net superioara, desi s-a simtit greutatea in plus, si prin urmare am decis sa imi cumpar o padela pentru ture, insa nu ma pricep ce sa aleg.
Pe barciinbagaje.ro se vinde o padela relativ ieftina si usoara (1040 g): KWB 2 Alu 220.
Hibiscussport.ro vinde diverse padele, printre care si BIC Sport, putin mai grele: BIC Sport, Swing.

As aprecia parerile celor experimentati sau alte propuneri de padele pana la 250 ron.

Multumesc,
Dani

Bună. Cred că ar fi foarte bine să mergi să simți acele padele în propria mână. Ai ocazia, cel puțin la Bărci în Bagaje am fost la showroom-ul lor din zona șoselei Giurgiului. Hibiscus aveau în nordul Bucureștiului, dar nu i-am mai vizitat demult și poate lucrurile s-au schimbat.
În cele experimentate de mine de un număr de ani, pe diverse ape, în diverse ture, scurte, lungi sau foarte lungi, nu am avut probleme cu padelele. Deși nu am nimic performant, dețin două de tip Bic și una... luată de la Decathlon, un fel de ”steaua fără nume” :) . Cu steaua fără nume am senzația că împing mai bine, dar e numai o senzație. Padela este una banală, rotunjită la capăt, tija din aluminiu, demontabilă. O fi ”Tribord” că ei lucrează cu acest fabricant.
Am optat pentru două demontabile și una fixă, pentru ușurința transportului în anumite împrejurări.
Încă o dată, greutatea n-am resimțit-o niciodată, deși am mai făcut schimb în diverse ture, cu padele din carbon, ușoare și performante. Cea mai importantă îmi e lungimea padelei. Găsești un topic aici, unde Bogdan Buciu explică felul în care alegi padela. Poți să ai toată încrederea, este multiplu campion și actualmente antrenor cu rezultate notabile :).
Există un aspect la care prefer carbonul. Eu ies mult în ture de 20-40 km, iarna, pe Dunăre. La -6 grade pe vânt și puțină umezeală, aluminiul nu e un aliat bun cu palmele mele :) .
În schimb padela cu tija din carbon e o minune la temperaturi joase :)

Bottom line, mergi, testează în palme diverse padele și discută cu cei de acolo. Sunt profesioniști, își cunosc produsele, or să îți dea sfaturi bune. Alegerea va fi a ta, după dorință și buget.
Baftă!
 
Multumesc Daniel si Florio pentru raspunsuri!

Intr-adevar, padela BIC s-a simtit grea dupa o perioada si, pe Sulina, in amonte, a scos untul din mine. Insa, padela de plastic, chiar daca este usoara, nu pare de incredere. Mi-e si teama sa nu se rupa cand am nevoie mai mare de ea. In plus, baga vreo 5-10 litri de apa in caiac la o tura de o zi (nu exagerez!).

E clar ca padelele evolueaza de la usor si ieftin, dar calitate indoielnica, la pret ok pentru o padela buna dar grea si apoi la scump, bun si usor. Fiind incepator, ma limitez la maxim 250 ron pentru padela. Problema este ca ma uit ca curca-n lemne, chiar daca merg in showroom, dar oricum nu pot, ca nu sunt din Bucuresti ;)

@Florio, padela din Decathlon baga mai multa apa in caiac decat BIC? Am fost impresionat de padela BIC pe care am probat-o ca se scurge apa imediat ce iese pala si nu ajunge sa se prelinga apa pe maner sau sa picure in caiac.
 
Multumesc Daniel si Florio pentru raspunsuri!

Intr-adevar, padela BIC s-a simtit grea dupa o perioada si, pe Sulina, in amonte, a scos untul din mine. Insa, padela de plastic, chiar daca este usoara, nu pare de incredere. Mi-e si teama sa nu se rupa cand am nevoie mai mare de ea. In plus, baga vreo 5-10 litri de apa in caiac la o tura de o zi (nu exagerez!).

E clar ca padelele evolueaza de la usor si ieftin, dar calitate indoielnica, la pret ok pentru o padela buna dar grea si apoi la scump, bun si usor. Fiind incepator, ma limitez la maxim 250 ron pentru padela. Problema este ca ma uit ca curca-n lemne, chiar daca merg in showroom, dar oricum nu pot, ca nu sunt din Bucuresti ;)

@Florio, padela din Decathlon baga mai multa apa in caiac decat BIC? Am fost impresionat de padela BIC pe care am probat-o ca se scurge apa imediat ce iese pala si nu ajunge sa se prelinga apa pe maner sau sa picure in caiac.

Padela de la Decathlon e făcută exact ca aceea BIC, are acele inele de cauciul pe tijă. Astfel, apa nu se scurge în caiac. Cel puțin la mine caiacul e uscat :) .
Despre greutatea padelei, cu siguranță fiecare are dreptate. Eu n-o resimt, dar poate mi-au încărcat mai mult ghiozdanul când eram mic :D
 
Problema este ca ma uit ca curca-n lemne, chiar daca merg in showroom, dar oricum nu pot, ca nu sunt din Bucuresti ;)

Am fost impresionat de padela BIC pe care am probat-o ca se scurge apa imediat ce iese pala si nu ajunge sa se prelinga apa pe maner sau sa picure in caiac.

Daca esti incepator si habar n-ai, e posibil sa nu te poti decide chiar daca ai posibilitatea sa pipai marfa. Sfatul meu este sa-ti cumperi o padela, nu cea mai ieftina, si sa incepi sa o folosesti. In acest fel pe urmatoarea o vei cumpara in cunostinta de cauza.
Marfa de la Decathlon are un bun raport calitate/pret. Sugerez sa-ti cumperi o padela de acolo. Am si eu una de care sunt destul de multumit. Nu avea inele de cauciu pe maner, dar i-am facut eu in 30 de secunde (daca te intereseaza iti spun cum)
 

Back
Sus