Results 1 to 5 of 5

Topic: Baterie normala sau cu gel ?

Default Baterie normala sau cu gel ?

Salutare tuturor . Tocmai mi-am achiziționat o barca de 4,5 m pe care am pus un motor Suzuki de 50 cp .
    Deoarece părerile sunt īmpărțite va rog să mă ajutați cu un sfat și să-mi spuneți ce fel de baterie e mai indicat să folosești , normală sau cu gel și care ar fi avantajele ?
    Multumesc

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    287

Salut,
    Felicitari de achizitie, sa-ti aduca satisfactii si sa te poarte in siguranta!
    Ca sa gandesti un sistem electric pe barca trebuie sa enumeri consumatorii. Ce ai si ce ai de gand sa pui pe barca.
    In principiu o baterie normala iti este suficienta pentru o barca de plimbare, lumini si pompa de santina. Daca vrei mai mult trebuie sa te gandesti cat vei consuma si cum pui la loc...
    Bafta!

Ok Alex ,
    consumatori prea mulți nu cred că o să fie . Barca va fi mai mult de plimbare chiar și pescuit . In afara de ce ai enumerat tu mai poate interveni un sonar/gps , și eventual un tel la īncărcat...
    Mă gāndeam in ideia daca bateria normala nu e afectata daca intra apa pe ea , sau daca nu cumva poate arde mocheta ...
    Multumesc

Quote Originally Posted by florin.g View Post
    Ok Alex ,
    consumatori prea mulți nu cred că o să fie . Barca va fi mai mult de plimbare chiar și pescuit . In afara de ce ai enumerat tu mai poate interveni un sonar/gps , și eventual un tel la īncărcat...
    Mă gāndeam in ideia daca bateria normala nu e afectata daca intra apa pe ea , sau daca nu cumva poate arde mocheta ...
    Multumesc
    Bună.
    Uzual la ambarcațiuni se folosesc acumulatori AGM sau cu gel. Īn principal pentru că nu curge acidul accidental atunci cānd barca are mișcările ei pe apă, īn particular pentru că au caracteristici mai bune decāt acumulatorii clasici auto.
    Adică au durată de viață mai mare, cicluri de descărcare profundă īn procente mai generoase, posibilitate de īncărcare mai rapidă. Preț desigur mai mare .
    Subiectul a mai fost discutat pe forum, caută-l fiindcă e destul de vast dacă dorești detalii

L.E.
    Iaca un exemplu:

https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=5030

și un altul, cu informații și pro și contra soluției ”acumulator ud”:
    https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2374.0.html
    Last edited by Florio; 25 Jul 2018 at 12:02 PM.

Ok ,
    multumesc

6.  

Alte topicuri asemănătoare

1. Vand Baterie Acumulator LiFePO4 12V 100Ah
    de alesckool īn topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11 Nov 2017, 10:47 PM
  2. baterie de motor electric
    de virgil78 īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 17 Apr 2013, 11:20 AM
  3. catamaran vs.chila normala
    de Ghila īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 26 Aug 2011, 04:27 PM

Tags for this Thread

Bookmarks