Baterie normala sau cu gel ?

Salutare tuturor . Tocmai mi-am achiziționat o barca de 4,5 m pe care am pus un motor Suzuki de 50 cp .
Deoarece părerile sunt împărțite va rog să mă ajutați cu un sfat și să-mi spuneți ce fel de baterie e mai indicat să folosești , normală sau cu gel și care ar fi avantajele ?
Multumesc
 
Salut,
Felicitari de achizitie, sa-ti aduca satisfactii si sa te poarte in siguranta!
Ca sa gandesti un sistem electric pe barca trebuie sa enumeri consumatorii. Ce ai si ce ai de gand sa pui pe barca.
In principiu o baterie normala iti este suficienta pentru o barca de plimbare, lumini si pompa de santina. Daca vrei mai mult trebuie sa te gandesti cat vei consuma si cum pui la loc...
Bafta!
 
Ok Alex ,
consumatori prea mulți nu cred că o să fie . Barca va fi mai mult de plimbare chiar și pescuit . In afara de ce ai enumerat tu mai poate interveni un sonar/gps , și eventual un tel la încărcat...
Mă gândeam in ideia daca bateria normala nu e afectata daca intra apa pe ea , sau daca nu cumva poate arde mocheta ...
Multumesc
 
Ok Alex ,
consumatori prea mulți nu cred că o să fie . Barca va fi mai mult de plimbare chiar și pescuit . In afara de ce ai enumerat tu mai poate interveni un sonar/gps , și eventual un tel la încărcat...
Mă gândeam in ideia daca bateria normala nu e afectata daca intra apa pe ea , sau daca nu cumva poate arde mocheta ...
Multumesc

Bună.
Uzual la ambarcațiuni se folosesc acumulatori AGM sau cu gel. În principal pentru că nu curge acidul accidental atunci când barca are mișcările ei pe apă, în particular pentru că au caracteristici mai bune decât acumulatorii clasici auto.
Adică au durată de viață mai mare, cicluri de descărcare profundă în procente mai generoase, posibilitate de încărcare mai rapidă. Preț desigur mai mare :) .
Subiectul a mai fost discutat pe forum, caută-l fiindcă e destul de vast dacă dorești detalii :)

L.E.
Iaca un exemplu:

https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=5030

și un altul, cu informații și pro și contra soluției ”acumulator ud”:
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2374.0.html
 
Ultima editare:

Back
Sus