Primul Tandem

D

dvdrw

Buna ziua!

Sunt pe cale sa-mi cumpar primul caiac. E vorba de un Galaxy Kayaks Fishing Tandem, si l-am gasit nou la 650 de euro.

E o oferta buna in Romania? Poate e ceva ce eu ca incepator nu vad?

Orice sfat e binevenit. Multumesc!

--link sters--

s-l1600.jpg
 
Ultima editare de un moderator:
Se spune cand nu-ti raspunde nimeni, ai pos o intrebare idioata, si pentru asta imi cer scuze!
 
Salut!
N-o lua chiar asa! Eu am fost tentat sa-ti raspund de ieri dar n-am vrut sa te descurajez.
Caiacul din poza l-as numi caiac de baie. Il vei putea folosi 2-3 luni pe an la noi si trebuie sa fii pregatit sa te uzi de la vreo ploaie sau de la valuri de vant sau de la nave.
Nu ne-ai spus ce vrei sa faci cu el. Daca vrei (in cele 2 -3 luni de care vorbeam) sa te duci undeva cu masina sau cu o barca mai mare si sa pescuiesti la rapitor prin zona s-ar putea sa fie OK. Ceva gen Delta Comana. Pentru o tura autonoma, gen plecat din pct A, padelat, pescuit, campat in B, ajuns a doua/treia zi in B - fiind deschis si cu spatiu limitat de bagaje - eu zic ca nu merge.
Pentru pescuit din caiac eu unul am fost incantat de cele cu propulsie la pedale cu aripioarele ale pe dedesupt, care iti lasa mainile libere (in filmele alea de pe F&H).
Deci caiacul e cam de fite si dupa parerea mea nu face banii.
 
Cu tandem am inceput si eu, ca parea bun la toate. In realitate este un compromis prea mare, face prea putin din fiecare.
Dar daca vrei sa te plimbi cu caiacul, este lent si incomod. Iti va fi practic imposibil sa iesi la o tura cu cei cu sit-in-uri.
 
Se spune cand nu-ti raspunde nimeni, ai pos o intrebare idioata, si pentru asta imi cer scuze!

Nu, deloc. Doar că forumiștii sunt plecați pe ape și stau mai puțin pe site :) .
Întrebarea nu e însoțită de datele necesare unui răspuns just. Ar trebui definit întâi la ce vrei să folosești caiacul ( pescuit, plimbări scurte, ture lungi, toate acestea dar în ce ordine ca importanță... etc.). Cât timp utilizezi sau dorești să utilizezi caiacul pe an, e iarăși important. Aspectele astea dau profilul și costul just pentru caiac.
Ce fel de pescuit practici și pe ce ape, este iarăși important.
Altfel simpla întrebare dacă există o ofertă bună a acestui caiac în România, cere un răspuns de marketing :) .

Colegii de mai sus au dat deja răspunsuri. Este perfect adevărat că un caiac sit-on-top ca acesta, nu conferă spațiu pentru bagaj, te lasă expus intemperiilor sau soarelui care devine ucigător (am văzut caiaciste cu niște picioare jupuite ca-n Evul Mediu :) ), nu are viteză, dar e foarte stabil.
Un alt prieten din forum, Marius (Piese noi) a cumpărat un caiac pentru pescuit de la Bărci în Bagaje. Din spusele lui a fost și este foarte mulțumit de el.
Definește câteva din cerințele tale și apoi vedem ce caiac ar fi cel mai potrivit.
 
Cu tandem am inceput si eu, ca parea bun la toate. In realitate este un compromis prea mare, face prea putin din fiecare.
Dar daca vrei sa te plimbi cu caiacul, este lent si incomod. Iti va fi practic imposibil sa iesi la o tura cu cei cu sit-in-uri.

Exista si tandem "sit-in", ca doar "tandem" nu se refera doar la "sit-on-top". Sau mi-a scapat ceva din raspuns?

Desigur, exista pareri impartite despre utilitatea unui tandem. Unii sustin ca tinde sa strice prietenii, sau casnicii, altii sunt de parere ca intaresc echipe, prietenii, casnicii. Nu as schimba U-Boat-ul nostru (tandem) pentru nici un alt kayak. A fost cel mai potrivit in toate iesirile noastre. Singura posibila alternativa de tandem pentru noi ar fi un Seaward G3 Passat XLC, care este un kayak deosebit pe care am avut placerea sa-l testam o saptamana, zi de zi, la fata locului... :)

Evident, si U-Boat-ul si Seaward-ul ar fi nepotrivite pentru pescuit si optiunea depinde in cea mai mare masura de modul si locul unde va fi folosit kayak-ul respectiv. Noi ne-am cam tras concluziile despre diferentele semnificative intre cateva asa zise "kayace de tura".

Asa, si Chevroletul, ca sa nu zic Trabantul, e masina care te duce din punctul A in punctul B si Mercedesul e masina, dar diferentele resimtite la drum sunt imense. Cam asa e si la kayace, si la barci gonflabile, si la veliere, etc.

Nu orice copaie plutitoare, etichetata "kayak", tandem sau single, merita banii sau confortul si siguranta pasagerilor. Fiecare alege ce crede ca i se potriveste genului de iesiri preferate.

Si familia asta a iesit cu un kayak...

http://www.startribune.com/four-fro...-near-apostle-islands-mom-survives/492190851/
 
Ultima editare:
Buna dvdrw,
in primul rand da-mi voie sa te felicit pentru decizia ta de a cumpara un caiac Galaxy. Dupa cum vezi, noi suntem reprezentantii Galaxy Kayaks in Romania, si daca te mai intereseaza caiacul, da-ne un semn. Intra pe www.galaxykayaks.ro sau cauta pe Facebook ori OLX ,Galaxy Kayaks Romania, si convinge-te ca nu este un "caiac de fitze", ci un mod de a te relaxa pe apa impreuna cu cel dragi. Pretul de 650 euro este dupa cum spui si tu din UK. Trebuie sa sti, ca partenerul nostru din UK, nu trimite caiace de acolo catre Romania. Plus, trebuie luat in calcul pretul transportului si siguranta coletului. Noi le avem la depozitul nostru di Rm Valcea.
Iti multumim inca o data si te asteptam cu drag.


La voi pe pagina este mentionat ca un tandem "Cruz" varianta "agrement" "Galaxy Cruz Fisher Tandem 2 +1 este un caiac de tip sit-on-top proiectat pentru excursii cu familia. Este ideal pentru călătorii mai lungi, ca un caiac marin sau pe lacuri și râuri. Designul 2+1 înseamnă că este conceput pentru a susține doi adulți și un copil sau o greutate maximă de 315 kg."

Ce insemna "calatorii mai lungi"? Spatiul la bord este extrem de limitat. Cel mai bun loc pentru echipament, provizii, etc, este imediat in spatele scaunului din fata, de preferat intr-o geanta impermeabila, sau o galeata/bidon inchise etans. Daca adaugi copilul (+1) esti obligat sa-l pui exact in spatiul ala, deci adio spatiu de bagaje.

LE: Am padelat sit-on-top similare in ture de o zi, intre 4 ore si 7 ore ca durata, in 3 locatii costiere diferite (Atlantic, Indian, Pacific) si pe un rau interior. Sincer, nu as iesi intr-un sit-on-top intr-o calatorie de durata. Este placut in ape calde si linistite cand nu ai de strabatut distante lungi si poti iesi oricand la mal sa bei o bere rece.

LE2: Nu vreau sa descurajez pe nimeni pentru ca sunt convins ca se vor gasi amatori pentru care poate fi kayak-ul potrivit genului lor de iesiri.
 
Ultima editare:
Exista si tandem "sit-in", ca doar "tandem" nu se refera doar la "sit-on-top". Sau mi-a scapat ceva din raspuns?

Desigur, exista pareri impartite despre utilitatea unui tandem. Unii sustin ca tinde sa strice prietenii, sau casnicii, altii sunt de parere ca intaresc echipe, prietenii, casnicii. Nu as schimba U-Boat-ul nostru (tandem) pentru nici un alt kayak. A fost cel mai potrivit in toate iesirile noastre. Singura posibila alternativa de tandem pentru noi ar fi un Seaward G3 Passat XLC, care este un kayak deosebit pe care am avut placerea sa-l testam o saptamana, zi de zi, la fata locului... :)

Evident, si U-Boat-ul si Seaward-ul ar fi nepotrivite pentru pescuit si optiunea depinde in cea mai mare masura de modul si locul unde va fi folosit kayak-ul respectiv. Noi ne-am cam tras concluziile despre diferentele semnificative intre cateva asa zise "kayace de tura".

Asa, si Chevroletul, ca sa nu zic Trabantul, e masina care te duce din punctul A in punctul B si Mercedesul e masina, dar diferentele resimtite la drum sunt imense. Cam asa e si la kayace, si la barci gonflabile, si la veliere, etc.

Nu orice copaie plutitoare, etichetata "kayak", tandem sau single, merita banii sau confortul si siguranta pasagerilor. Fiecare alege ce crede ca i se potriveste genului de iesiri preferate.

Si familia asta a iesit cu un kayak...

http://www.startribune.com/four-fro...-near-apostle-islands-mom-survives/492190851/

Dai răspunsuri așa complete că greu mai poate adăuga cineva, ceva :) .
Așadar ce am observat, pescarii preferă caiacele sit-on-top, ceilalți care pleacă în natură, dimpotrivă. Cumva e firesc, unui pescar îi e convenabil spațiul larg al punții libere sit-on, acolo are diverse accesorii, unele caiace dispun chiar de scaun pliant ca pe mal :) , iar stabilitatea e incontestabil mult mai bună decât la sit-in.
La polul opus, cei care fac ture în natură nu sunt deloc atrași de aceste lucruri, fiindcă vin la pachet cu multe dezavantaje: caiacul e mare (dar nu are loc de bagaje), e lat și masiv (dar înaintează greoi), e deschis intemperiilor sau soarelui torid, e stabil dar la valuri măricele s-a terminat distracția.
Un sit-in este ca un cuirasat: poate să plouă, ningă, bată vântul, caiacul va spage valurile, caiacistul nu se va uda (am evitat să spun că va fi uscat :D ), compartimentele de bagaje sunt etanșe, spațiul de depozitare foarte mare (unul dintre caiacele mele are doar 13' și iau echipament pentru o săptămână!) . Iar echilibrul este foarte bun, deși unui începător i se poate părea tricky. Prin construcția lui, caiacul sit-in va fi mult mai stabil în condiții de val, decât un sit-on-top.
U-boat-ul vostru încarcă bagaje cât un autobuz, nu există sit-on-top care să se aprope de așa ceva. Desigur, răspunsul meu este pentru colegii de forum, fiindcă voi știți bine cum e cu treburile acestea. :)

Tragedia din Lake Superior e cumplită. Despre morți, numai de bine... dar inconștiența de a încărca un caiac open-top (probabil genul ”Vista”) cu doi adulți și doi copii, plecând pe un lac de 300 de ori mai mare decât Razelmul (în fapt pe o mare interioară), este una de neînchipuit.
Oricare dintre noi ar lua în calcul cea mai evident posibilă problemă, răsturnarea. De aici, decizia înțeleptului familiei de a nu pleca, ori dacă plecăm luăm cu noi echipamentul plutitor pentru a reabilita caiacul... dacă apa este prea rece, iau dry-suit pentru toți - poate mai puțin eu, înțeleptul, fiindcă sunt paraleu și mă descurc 4 mile înot, pe la fundul apei, cu țigara aprinsă-n colțul gurii, ca soldatul sovietic.
Of.
Poate pentru mulți, par inconștiente și plecările mele în traversade pe mare, în velier de doar 8m. Cu doi copii. Dar eu fac plan de pasaj de fiecare dată, asimilez punctele posibile de refugiu, fac o sinteză a vremii, am echipament de siguranță, rachete de semnalizare, stație radio. Și ceva experiență, care mi-a arătat că niciodată nu strică ”prea multă precauție”.

P.S.
Pentru cei ce nu iau în calcul hipotermia, că e vară: în apă de 20 de grade, după o oră mi se face frig. Cred că e destul de grăitor.
 
Dai răspunsuri așa complete că greu mai poate adăuga cineva, ceva :) .
Așadar ce am observat, pescarii preferă caiacele sit-on-top, ceilalți care pleacă în natură, dimpotrivă. Cumva e firesc, unui pescar îi e convenabil spațiul larg al punții libere sit-on, acolo are diverse accesorii, unele caiace dispun chiar de scaun pliant ca pe mal :) , iar stabilitatea e incontestabil mult mai bună decât la sit-in.
La polul opus, cei care fac ture în natură nu sunt deloc atrași de aceste lucruri, fiindcă vin la pachet cu multe dezavantaje: caiacul e mare (dar nu are loc de bagaje), e lat și masiv (dar înaintează greoi), e deschis intemperiilor sau soarelui torid, e stabil dar la valuri măricele s-a terminat distracția.
Un sit-in este ca un cuirasat: poate să plouă, ningă, bată vântul, caiacul va spage valurile, caiacistul nu se va uda (am evitat să spun că va fi uscat :D ), compartimentele de bagaje sunt etanșe, spațiul de depozitare foarte mare (unul dintre caiacele mele are doar 13' și iau echipament pentru o săptămână!) . Iar echilibrul este foarte bun, deși unui începător i se poate părea tricky. Prin construcția lui, caiacul sit-in va fi mult mai stabil în condiții de val, decât un sit-on-top.
U-boat-ul vostru încarcă bagaje cât un autobuz, nu există sit-on-top care să se aprope de așa ceva. Desigur, răspunsul meu este pentru colegii de forum, fiindcă voi știți bine cum e cu treburile acestea. :)

Tragedia din Lake Superior e cumplită. Despre morți, numai de bine... dar inconștiența de a încărca un caiac open-top (probabil genul ”Vista”) cu doi adulți și doi copii, plecând pe un lac de 300 de ori mai mare decât Razelmul (în fapt pe o mare interioară), este una de neînchipuit.
Oricare dintre noi ar lua în calcul cea mai evident posibilă problemă, răsturnarea. De aici, decizia înțeleptului familiei de a nu pleca, ori dacă plecăm luăm cu noi echipamentul plutitor pentru a reabilita caiacul... dacă apa este prea rece, iau dry-suit pentru toți - poate mai puțin eu, înțeleptul, fiindcă sunt paraleu și mă descurc 4 mile înot, pe la fundul apei, cu țigara aprinsă-n colțul gurii, ca soldatul sovietic.
Of.
Poate pentru mulți, par inconștiente și plecările mele în traversade pe mare, în velier de doar 8m. Cu doi copii. Dar eu fac plan de pasaj de fiecare dată, asimilez punctele posibile de refugiu, fac o sinteză a vremii, am echipament de siguranță, rachete de semnalizare, stație radio. Și ceva experiență, care mi-a arătat că niciodată nu strică ”prea multă precauție”.

P.S.
Pentru cei ce nu iau în calcul hipotermia, că e vară: în apă de 20 de grade, după o oră mi se face frig. Cred că e destul de grăitor.

Daca petreci suficient timp in apa neprotejat, hipotermia te poate omora si in apele tropicale.

Am tot recitit OP incercand sa-mi dau seama de nivelul de expertiza al celui care cere sfaturi. Salut sunt xyz , mi-am deschis cont pe forum sa va comunic ca am gasit primul kayak cu o marca si model cat se poate de specifice la un pret anume si va intreb daca vi se pare si voua un chilipir. Nu va spun ce expertiza am, doar ca este primul meu tandem (am mai padelat kayace single?) si nici unde si cum vreau sa ma dau cu el pentru ca in demersul meu dornic de a-si gasi un raspuns pertinent, cel mai important mi se pare sa va comunic doar marca si pretul.

Nu discut despre un kayak tandem, desi este primul meu tandem, nu discut despre optiuni, avantaje, tehnici de padelat, destinatii, accesorii, ci doar vreau sa stiu daca kayak-ul asta vi se pare potrivit, sau nu. Dati-va si voi cu parerea...

OK, voi nu-mi raspundeti timp de o luna si eu mai lansez o induiosatoare fumigena ca probabil am pus o intrebare idioata. Lumea miloasa sare cu colacul si discutia se leaga in sfarsit... Apare printr-o pura coincidenta si dealer-ul de kayace care ma felicita public pentru alegerea facuta.

Nu intrati in crize acute de scenarita pentru ca este o pura coincidenta.

OK fie cum o fi, fiecare are dreptul sa scrie ce si unde vrea. Daca vrei citesti, daca nu, sari mai departe, dar ar deveni o situatie nepotrivita daca un incepator dornic sa padeleze primul kayak, de orice fel, s-ar lasa sedus doar de pret si de usurinta de a-l achizitiona, fara a incerca sa inteleaga in prealabil cateva aspecte fundamentale ale datului in kayace de diverse tipuri.

Kayak-ul nu este o pereche de schlapi la moda intr-un sezon si nici un bibelou pus in vitrina, este mai presus de orice “o unealta” de care la un moment dat poate sa-ti depinda viata. Zambetele celor 2+1 din poza de reclama trebuie citite cu atentie pentru ca, cel putzin in poze, traim intr-o lume construita din zambete si satisfactiii. Aia din poze padeleaza in excursii mai lungi, sau stau in pozitia aia de poza doar pana le zice fotograful gata?

Daca sunt eu Toma Necredinciosul si gresesc in interpretare, cu atat mai bine, au de castigat toti ceilalti, si cei care vand, si cei care cumpara “primul tandem”.

Cele bune.

LE: A propos de credibilitate, din punctul meu de vedere, un dealer, de orice fel, castiga incredere cand isi cunoaste marfa, fie prin participarea la “constructia” ei, fie prin utilizarea directa a produsului respectiv, si poate participa cu sinceritate la un dialog pertinent despre avantajele si dezavantajele specifice produsului. Un dealer de calitate vinde dar si continua sa indrume obiectiv cumparatorul.

“Frectia” cu “apreciem raspunsul dvs.” este hilara si functioneaza doar in capul celor de la orele de PR.
 
Ultima editare:
:)) inseamna ca nu doar mie mi s-a parut o schema proasta de marketing topicul asta :))

E echivalentul forumistic al unei reclame proaste de prin anii 90, fi-mi-ar scuzata sinceritatea.
 
Câteva clarificări:

1. Suntem noi pe piata si am fost curiosi sa vedem daca in Romania a auzit cineva de Galaxy Kayaks.
2. Am gasit thread-ul acesta in care cineva parea interesant de achizitionarea unui Galaxy Tandem.
3. Am raspuns natural prin mentionarea faptului ca oferim spre vanzare acest model.
4. Nu avem control asupra imaginatiei oamenilor. Daca cineva isi inchipuie filmulete prin care, cumva, undeva, ar putea exista o legatura intre noi si cel caruia i-am raspuns, noi nu putem altera imaginatiile respective pentru ca nu ne apartin. Noi ne multumim sa stim ca realitatea nu are nimic a face cu cele imaginate de cei in cuaza.
5. Unul dintre cei doi respondenti cu raspunsuri mai ample ni se pare nepartinitor (Chapeau!) si cu raspunsuri dedicate elucidarii diferentelor dintre diferite tipuri de caiace, fara a face referii partinitoare la anumite branduri. Suntem de accord cu majoritatea opiniilor acestui respondent si ii transmitem multumirile noastre pentru ce am putut invatat de la el.
6. Celalalt ni se pare ca e mai degraba interesat de preamarirea propriului ego “Uitati-va la mine, eu am dreptate si astia nu; eu stiu iar ei nu”. Vedem o comparatie intre un brand ridicat la nivel de “asta e Dunmnezeu pe pamant si altul numai exista,… dar totusi…, visez ca intr-o zi va aparea un Supra-Zeu” - adica al doilea brand mentionat. Daca indrazneste cineva sa mentioneze ca ar mai exista si alti “Zei” – adica alte branduri, acela va fi luat la “frectii”. Daca respectivul respondent nu a detinut sau incercat un Galaxy Tandem, atunci acest caiac trebuie sa fie inferior. Logic nu?
7. In cazul in care cineva doreste sa se edifice asupra brandului Galaxy Kayaks, exista un exercitiu simplu de urmat: nu ascultati ce zicem noi ci mai degraba cautati “Galaxy Kayaks” in google, youtube, facebook, Instagram si vedeti ce zic cei care detin caiace ale acestui brand. Brandul e nou pe piata romaneasca asa ca deocamdata nu veti gasi prea multe informatii in limba Romana. Exista in schimb material international extrem de bogat daca veti cauta in google.com si nu doar in google.ro. Deasemenea, puteti extinde cautarile mai departe: “galaxy kayaks uk” “galaxy kayaks españa” “galaxy kayaks france” “galaxy kayaks deutschland”.
8. In final, revenim la subiectul principal, anume, Galaxy Tandem. Desigur acesata nu e “Dumnezeu pe pamant”. In afara de caiacul “suprem” laudat de respondentul mentionat mai sus, nu avem cunostinte despre vreun caiac care ar raspunde tuturor nevoilor posibile. De acea consideram ca fiecare tip de caiac nu poate decat sa faca compromisuri prin satisfacerea anumitor nevoi in defavoarea satisfacerii altor nevoi. Brandul Galaxy, ca si alte branduri, comercializeaza mai multe modele; nevoi diferite, caiace diferite. Deci, suntem de accord ca cei interesati in achizitionarea unui caiac trebuie sa stabileasca mai intai ce cerinte/nevoi doresc sa indeplineasca caiacul si apoi sa caute caiacul care raspunde cel mai bine acelor nevoi. Singurul care parea interesat de achizitionarea unui caiac nu a raspuns cu astfel de precizari. Experti care sa-l fi indrumat nu lipseau; atata doar ca unii dintre ei ofera expertiza la pachet cu grandomania lor de cunoscatori, exprimata in comentarii ironice presarate si cu cateva ipoteze pe care nu au cum sa le demonstreze.
www.google.com

Doar ca grandomanii la care faci referire nu vand nimic si Kayak-ul preferat nu va fi niciodata in competitie cu vreun produs de pe piata din Romania. Este o observatie bazata pe utilizarea obiectului si nimic mai mult.

Si, inca o data, intre franjurile raspunsului vostru nu se clarifica ce inseamna acele calatorii mai lungi, unde se poate plasa bagajul necesar in varianta 2+1, sau cum se comporta acest tandem pe mare, pe rauri, etc. Se pare ca va este mai usor sa atacati pe cel ce pune intrebari decat sa va promovati produsul...

Exista si in Regatul Unit, exista si in Spania, deci e de renume. OK Daca cumparatorilor vostri le ajunge aceasta informatie, ce-as putea adauga?

Mestere, din partea mea, vinde-le linistit. Daca chiar vrei un model de business de urmat, poti invata de la Barci In Bagaje unde invitatia de a cumpara vine la pachet cu expertiza autentica si dedicatie. Cei de la Barci in Bagaje invita la padelat obiectul, cum e si normal, nu la cautarea raspunsurilor pe Google. Nu inveti suficient despre utiizarea unor kayace si barci pe Google.

A propos de Barci in Bagaje, nu ii cunosc personal, nu-mi sunt cunostinte sau verisori, nu am cumparat niciodata nimic de la ei, si nu voi avea niciodata oportunitatea sau nevoia sa cumpar ceva de la ei, dar imi place ce citesc pe pagina lor si se pare ca nu sunt singurul pentru ca am avut prilejul sa discut cu colegi de forum care au avut de-a face cu ei.

Eu nu ma pricep la kayace si nici macar la padelat. Dar voi ar trebui sa stiti, ca vreti sa le vindeti. Am padelat ce m-a inspirat cand si unde am avut ocazia si am si eu dreptul la preferinte. Evident ca cineva cu alte nevoi de folosinta poate gasi probleme multiple cu preferintele mele dumnezeiesti. Nu dau sfaturi, nu descurajez pe nimeni sa va cumpere copaia. Dar spuneti-le adevarul despre ce poate si ce nu copaia aia de talie internationala si lipeste reclamele pe gardurile rezervate pentru reclame.

Cuvintele mele scrise nu au nici o valoare. Dati-le oamenilor informatii utile si adevarate si vor cumpara ignorand cuvintele scrise de mine. Calea spre fericire este deschisa...

Altfel, cele bune.

LE: Ar fi fost tare mishto sa intrati pe forum si sa incepeti exact cu punctul 1.

LE2: In masura in care inveti ceva util dintr-un review, http://m.bestreviews.com/best-kayak...m_term=kayaks+reviews&utm_content=Best+Kayaks, dar ai rabdare sa citesti pana la capat.

Despre eticheta de pe forumuri, inveti in timp...
 
Ultima editare:
@GKR

Am citit din intimplare discutia de mai sus si am observat fara sa vreau citeva chestii:
- ti-ai facut cont pe forum acum 2 (doua zile);
- in acest timp ai avut 10 (zece) postari;
- dintre cele 10 postari 7 au fost cu reclama la produsele pe care le vinzi;
- celelalte 3 postari sint raspunsuri mai mult sau mai putin politicoase la atentionarile unor membri cum ca ai cam depasit masura;

Propun:
- stergerea tuturor mesajelor care au fost postate in afara sectiunii comerciale a forumului (se poate face si voluntar, ca dovada ca intentiile au fost bune);
- inchiderea contului la o noua abatere (implica interventia admin-ului, sper sa vedem ceva in sensul asta).

Toate cele bune.
 
@Galaxy Kayaks - proastă lansare pe piață, nefericită strategie. Succes la vânzări!

Las posturile din respect pentru Doi Nomazi și pentru informațiile prezentate.
 

Back
Sus