Ajutor incepator

Salut la toata lumea.
Sunt nou in acest hobby si doresc sa imi cumpar o barca cu motor,salupa sau cum ai spune si am cateva intrebari daca ma puteti ajuta.
Imi trebuie permis pentru barca? si daca da de unde pot da de permis si cat costa,cat dureaza etc
Ce fel de barca imi recomandati?Eu ma gandeam la ceva cu motor,o salupa
La ce sa ma uit cand cumpar o barca second hand?
Trebuie sa platesc sa merg cu ea pe dunare,lacuri etc?
 
Anunturi cu barci, motoare si altele pe: http://www.probarca.ro/anunturi/1/1/Vanzari/Vanzari-barci.htm
Intri si vezi ce ti-ar place.
Daca barca are motor pana in 5 CP nu-ti trebuie permis de conducere.
Peste 5 CP iti trebuie permis conducere. Se face scoala de navigatie categoria D sau C, apoi te inscrii pentru examen la o capitanie care este mai aproape de tine.
Pentru barca mai mare de 7m sau/si motor peste 20 CP este necesara inscriere.

Da cautare pe forum si aici si pe capcompas.ro si gasesti multe informatii despre permis si inmatriculare barca.
 
Salut si bine ai venit printre pasionati. In primul rand iti doresc sa ai bafta la achizitie si sa nimeresti o barca buna. Pentru barca nu iti trebuie permis, insa daca o propulsezi cu motor mai mare de 5 Cp atunci intervine si necesitatea detinerii permisului. Daca motorizarea este sub 20 Cp poti conduce ambarcatiunea cu permis dar fara a necesita inmatriculare. Peste 20 Cp este necesar sa ai de toate. Sunt diferite scoli de navigatie pe care le gasesti in vastul internet, fara a face reclama iti pot spune ca noi, am facut cursuri la Nautical Blue in Constanta si am fost foarte multumiti. Cat costa si cat dureaza, cat si alte amanunte le poti afla repede si cu maxima precizie daca le dai un e-mail sau un telefon. Ca si recomandare, eu personal iti recomand barca cea care simti ca ti se potriveste. Studiaza ce ai face tu cu barca si apoi in functie de asta alegi gama. Dupa ce sti gama din care vrei sa faca parte barca( deschisa, cabinata, velier, lenta, rapida, etc) poti cere sfaturi cu referire la un model anume. Mie de exemplu imi place sa merg incet si deseori la vasle, dar si sa intind velele. De aceea detin o lotca de 7 metri (aceasta lungime are si ea legatura cu inmatricularea) cu care ma distrez excelent pe Dunare si in Delta si un velier cu cabina cu care strabat marile lacuri si costier apele Greciei din cand in cand, dupa posibilitati.
Cand cumperi o barca la mana a doua sau a treia sau cine stie la a cata, fiind fara multa experienta este de dorit sa mergi cu cineva care stie la ce sa se uite. Este complicat sa iti spunem la ce sa te uiti, cum spunea un vechi amic al meu: eu iti spun la ce sa te uiti, dar iti trebuie ochelarii mei ca altfel oricum nu o sa vezi. Intelegi tu ce vroia el sa imi transmita.
Pe Dunare nu este necesar sa platesti nimic pentru navigatie, nici macar ecluzarea in caz ca vrei sa urci mai departe de Portile de Fier spre Germania.

Ape line iti doresc.
 
Salut !
Referitor la permis si conditiile in care ar trebui sa-l ai , ai primit deja raspunsuri.
Eu sunt novice in zona ambarcatiunilor; am pus si eu multe intrebari altora si am obtinut greu niste raspunsuri. Imi voi exprima parerea in legatura cu ceea ce vrei sa faci, dar tine cont ca e parerea mea proprie si pe care o emit cu rezerva ca nu constituie o axioma.

Deocamdata nu am putut sa ma hotarasc la nici una dintre ofertele de barci/motoare existente.
De ce ? Din cateva motive principale:

1) seriozitatea si corectitudinea ofertelor.
In Romania se trag tepe inclusiv pe acest segment, al barcilor. Cu cat e mai veche, cu atat mai rau. Fibra de sticla nu e nemuritoare si nu e otel vidia. E un material care se degradeaza in timp, mai ales sub actiunea factorilor mecanici (socuri, frecare).
Daca barca pe care vrei s-o cumperi are fund dublu, incearca sa afli daca e gol sau daca spatiul e umplut cu spuma; in ultimul caz, nu te complica sa cumperi barca respectiva. Mai devreme sau mai tarziu va avea probleme acolo si cand vor aparea, te va costa o groaza ca sa o repari.
Unii useri cu "state vechi" de pe forum, iti pot istorisi multe despre tepe si tepari.
Cele mai multe barci sunt aduse din afara pentru profitul samsarilor care cu asta se ocupa. Pe ăia nu-i intereseaza starea barcii. Daca "marci banu' " , aia conteaza.

2) penuria de oferte de motoare bune.
Motoarele 2T papa multa benzina. Cu cat mai vechi, cu atat mai mult. Cu cat mai uzate, cu atat mai rau. Au alte avantaje (masa ceva mai mica, intretinere mai ieftina) dar sunt perimate, genereaza mult zgomot si mai multe noxe decat cele 4T. Singurele motoare 2T care pot merita, sunt cele vechi dar foarte bine ingrijite si care n-au fost hartanite - modele care sunt foarte cautate, vanate si in general, foarte greu de gasit; sau motoarele 2T moderne, cum ar fi Evinrude EFI cu injectie de benzina si ulei - dar care costa cat un Logan nou sau mai mult, in functie de performante. Hi.
Cele mai multe motoare 2T vechi, sunt hartanite la maximum, chiar daca arata bine pe dinafara.
De asemenea, nu te complica sa iei motoare de peste 20CP care au sticker-ul de pe capac schimbat, asa cum am vazut in multe dintre ofertele existente pe ProBarca sau OLX. Daca te vor prinde cei de la control, care nu sunt prosti, vei avea probleme.

Motoarele 4T sunt mai scumpe la achizitie, mai grele si mai scumpe la intretinere, dar genereaza zgomote si noxe incomparabil mai reduse. Cei mai multi care vand motoare 2T, se straduiesc sa scape de ele datorita problemelor de consum (ma refer in special la salupele echipate deja cu astfel de motoare).

Ai aici un link unde poti sa apreciezi consumul diferitelor tipuri de motoare, dar baga de seama ca e o chestie idealizata si care se refera la un motor nou sau in parametri normali de functionare. Nu la unul hartanit si care are deja cateva decenii...

In functie de rata si destinatia de utilizare a barcii, tu esti cel care vei hotari ce fel de motor iti vei cumpara.
Daca vrei viteza, te poti orienta catre majoritatea salupelor cu sistem de guvernare de la distanta a motorului (cele pe care le vezi pe ProBarca sau OLX si care au post de pilotaj, cu volan si accesorizarea aferenta). Acestea sunt gandite pentru glisare (in fond, glisarea pe apa iti provoaca placerea agrementului in sine). Masa lor pleaca de cele mai multe ori de la 200Kg in sus si din acest motiv, cele mai multe sunt echipate cu motoare cu puteri plecand de la 40CP in sus. Un astfel de motor va consuma mult, daca e 2T (si cele mai multe sunt 2T, din ratiuni de pret :cool: :cool:). La 70CP /2T nici sa nu te gandesti, daca nu stai bine cu banii. Un consum minim de 20litri/ora e ceea ce ar trebui sa iei in considerare. Fa singur socotelile si vezi cam pe unde iesi, daca iti permiti sau nu. Barcile de viteza, daca nu le fugaresti, nu renteaza decat daca vrei sa plimbi fete simandicoase cu ele, altfel... de unul singur... nu cred ca au farmec. Iar daca scoti fetele la plimbare cu motoare de la 40CP in sus, atunci sa te asiguri ca stai bine cu finantele, altfel... s-ar putea sa vaslesti pana la mal, daca te lasa motorul in mijlocul apelor !! 8) 8) Sau mai rau, vei plati taxe celor la care vei apela sa te remorcheze la cheu. :rolleyes:
Apropos de asta, riscul ca motorul sa te lase in mijlocul apei exista si nu e de neglijat. Ar trebui sa-l iei in considerare si sa te gandesti si la o varianta care sa-ti permita sa ajungi cumva la mal. Fie motor de rezerva (macar unul electric, daca esti pe un lac linistit), fie unul mai mic, fie... rame. Ori rame la salupele alea.... nu le prea vad!

Si inca ceva: cu zgomotul si noxele generate de un 2T, nu te vad bine in cazurile de mai sus. Totusi, daca vrei agrement prin Delta (sau s-o faci pe haiducul calare pe barca pe acolo), atunci sunt acceptabile. Vezi doar sa nu aiba elemente ruginite prin interior, poate ca n-au fost bine protejate si sa nu fi intrat apa... sau sa nu fi intrat cu totul motorul la apa, pentru mai multa vreme 8)

Stiu ca ce am scris mai sus suna pesimist, dar e o realitate cu care m-am lovit de 2 luni incoace. Si eu sunt proaspat "absolvent", posesor de D+C . Dar fara obiect al muncii, deocamdata. E posibil sa ai noroc si sa gasesti o oferta buna, din partea unui vanzator corect. Dar pentru asta, trebuie sa pierzi multa vreme si sa mai discuti cu cativa dintre cei priceputi.

Ah, si inca doua chestii:
- oferte bune pana in 3000 EUR, e greu sa gasesti. Ma refer la sistem compus din barca + motor + peridoc. Altfel, cu barca singura nu ai ce face (doar daca ar fi velier), iar fara sistem de transport... te vei uita la ea. Am cautat si eu, dar m-am lovit de tot soiul de amanunte care daca iti scapa, iei plasa. Rabdarea e principalul factor care te poate ajuta sa inveti care sunt elementele la care trebuie sa te uiti. Ori, rabdare = timp cheltuit. Peste 3000 EUR, incepi sa ai sanse, daca nu te lovesti de tepari.
- ai unde sa tii salupa? Daca ai curte, merita. Daca n-ai... atunci fie o tii la vreun cunoscut, fie platesti taxe de "parcare" si pastrare. Pe la Giurgiu se practica vreo 150 lei/luna pentru tinut barca pe apa, la ponton. In alte parti, mai mult. Trebuie sa iei in considerare si aceste taxe.
Daca o veti tine la vreun amic, trebuie sa iei in considerare timpul de acces la barca si pana cand ajungi sa o pui pe apa. De cate ori vei face asta in timpul unui an, te-ai intrebat ? De aici rezulta si un raspuns asupra ratei de utilizare a barcii, prin prisma investitiei facute. Sa zicem ca ai vrea s-o scoti de 2 ori pe luna. Daca iesi cu ea doar pentru agrement, atunci poti pleca mai tarziu... dar daca vrei si la pescuit, se complica treburile, ptr ca daca n-ai barca pe apa cel tarziu la 6AM, nu mai faci nimic. Si ca sa iti trezesti prietenul dis de dimineata ca sa-ti scoti barca de la el din curte... e greu de presupus ca o sa mearga de mai mult de 2-3 ori, mai ales daca are familie omul... intelegi ce vreau sa spun! :cool:

Referitor la velier (ptr ca am vazut ca ai intrebat), personal nu-ti pot spune nimic, ptr ca experienta mea in zona vele este nula.
Dar retine ca un velier e mai greu decat o salupa obisnuita cu motor, cere mai multe masuri pentru punere la apa, are nevoie de o intretinere mai atenta (si astfel, cheltuieli ceva mai mari, direct proportionale cu dimensiunile si dotarile ambarcatiunii) si nu in ultimul rand, vei plati taxe de andocare (pentru ca nimeni nu ti-l tine pe gratis in vreo marina). Sigur, daca e unul mic, l-ai putea transporta (daca iti permiti logistica aferenta) remorcat, dar ... mai ai nevoie si de permis cu categoria S, ptr care trebuie sa faci cursuri... apoi sa inveti pe bune cum sa-l manevrezi - iar pentru asta ai nevoie de timp. Daca iti asumi toate astea, atunci poti trece la treaba... daca nu... gandeste-te mai curand la o barcuta mai putin pretentioasa.

Cred ca ti-am dat destule motive de reflectie. Anunta-ne si pe noi cum stai vis-a-vis de intrebarile si problemele de mai sus, poate reusim sa te ajutam mai departe!

Succes si toate bune,
Cezar
 
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Eu m-as rezuma la o barca pana in 5cp pentru 4 sau 5 persoane.
Ce barca pot sa cumpar cu motor pana in 5cp, s-au ce imi recomandati?
 

Back
Sus