Curs veliere: recomandari?

Buna dimineata tuturor,

Detin permis D+C si as fi interesat sa urmez un curs pentru veliere (manevra ambarcatiunii cu vele).
Am studiat putin ofertele catorva scoli care au prezenta Web si as vrea sa solicit prin acest topic cateva recomandari despre acestea.

Datorita faptului ca acum, in august, sunt in concediu si intre 20-27 voi fi pe litoral, m-ar fi tentat cursul celor de la Mojo Yachting Club, care e si cel mai ieftin dintre toate ofertele studiate (200 EUR fara TVA). Vad ca ambarcatiunile folosite de ei sunt Beneteau First 40.7 - care nu-s deloc ieftine, si au chiar 3 bucati in flota. Stiti ceva de ei? Sunt seriosi ?

Am mai auzit lucruri foarte bune despre cei de la SetSail , dar la ei e mai scump, costa 300 EUR.

Alte scoli ale caror site-uri le-am mai vizitat ar fi :
- All4Boats ; velier Bavaria 38, 1200...1500 RON TVA inclus;
- Nautical Blue ; un singur velier Bavaria 36, 1150 RON TVA inclus;
- Romanian Yachting School, velier Beneteau 34.7, pret 500 EUR (pretul este pentru obtinerea categoriilor C+D, apoi pentru urmarea cursurilor de velier, asadar, nu stiu daca pot face o reducere ptr cei care detin deja C+D).
- Sail4You/Yacht Hollidays, pret=450 EUR, nu au publicat tipul velierului;
- Maria Ta Travel and Adventure, pret nepublicat, velier Jeanneau Gin-Fizz 37' (11.4m) Sloop CC

Probabil ca mai sunt si alte scoli, dar m-am oprit aici cu "sapaturile".
Ca fapt divers, am vazut ca despre velierul Lindor au fost publicate mai multe reportaje, articole pe diverse site-uri si bloguri, dar si mai multe postari pe aici, postari pe care le citesc acum cu interes. Pare o afacere de familie care incearca permanent sa se promoveze - cinste dumnealor! Am citit deja ca Pelicanul si Gexy au facut scoala pe Lindor. Ar fi o optiune interesanta pentru mine, in functie de pretul cursului, elementele predate si de disponibilitatea velierului.

In concluzie... m-ar ajuta mult niste opinii din partea celor cu experienta in vele, cu referire la scolile de mai sus sau eventual altele. "Mojo Yachting" m-a atras de la inceput prin pretul moderat si datorita faptului ca au cursurile prevazute exact spre finalul perioadei mele de concediu - dar m-ar interesa sa stiu daca sunt seriosi. Cei de la "Maria Ta Travel & Adventure" ar fi urmatoarea optiune, datorita popularitatii pe care am vazut-o in postari si a faptului ca Lindor are un comandant simpatic, venit din zona profesionala. Caut un om care sa nu se gandeasca doar la bani, ci si la ce preda - pentru ca chiar imi doresc sa invat ceva practic si nu sa pierd vremea cascand gura la mare si platind degeaba niste bani munciti.

In rest, raman in asteptarea opiniilor dumneavoastra !

Multumesc !
Bob
 
Ultima editare:
Salut,

Dupa parerea mea Nautical Blue - Constantin Maraloi este pe primul loc in aceasta tara ca si cursuri. Eu acolo am facut scoala si domnul Maraloi mi-a explicat extraordinar toate notiunile si in plus foarte multe lucruri din experienta. Si baietii de la Mojo sunt foarte seriosi avand in vedere ca si eu au o experienta foarte mare avand 3 barci (racere) cu care se dau la toate regattele. La Nautical Blue ti se deseneaza pe tabla si dupa ti se arata pe apa....nu mai vorbesc despre manevre in port. In rest, nu stiu ce sa zic mie unul mi se pare doar marketing si bani aruncati, nu vreau sa jignesc pe nimeni dar depinde cat de bine vrei sa fii pregatit inainte de a pleca singur pe mare...
 
Salut Cristache14,
Multam fain pentru raspuns si amanunte. Voi lua in considerare si aceasta varianta!
Nu cred ca ai jignit pe nimeni si ma bucur ca ai avut curajul de a spune lucrurilor pe nume.

Toate cele bune!
 

Back
Sus