Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Topic: Caiacuri gonflabile -detinatori, pareri

Junior Member
    Locația
    Miercurea-Ciuc
    Posturi
    11

Default Caiacuri gonflabile -detinatori, pareri

Cei ce detinem caiacuri gonflabile, haideti sa discutam despre manevrabilitate, stabilitate, vuclanizare, locuri unde mergeti sau unde vreti sa mergeti, pe ce ape e riscant; sa vedem ce modele avem fiecare dintre noi.
    Eu sunt incepator si mi-am luat un caiac de la dechatlon, Itiwit, de 2 persoane. (vreau sa merg cu sotia/copilul), pe lacuri, la mare si pe olt.
    urmeaza in weekend sa-i fac intrarea la apa, in lacul Zetea.

PS: din ce am citit pe forumuri, cele din fibra/plastic sunt mai profi (viteza mai mare, nu se sparg, nu intra apa in ele-daca se folosesc cu fusta), dar eu am vrut sa fie usor transportabil in primul rand, si in al doilea nu stiku inca daca o sa-mi placa asa de mult si nu am vrut sa investesc mai multi bani deocamdata
    Last edited by DanMCiuc; 21 Aug 2018 at 03:57 PM.

Junior Member
    Locația
    Miercurea-Ciuc
    Posturi
    11

Quote Originally Posted by DanMCiuc View Post
    Cei ce detinem caiacuri gonflabile, haideti sa discutam despre manevrabilitate, stabilitate, vuclanizare, locuri unde mergeti sau unde vreti sa mergeti, pe ce ape e riscant; sa vedem ce modele avem fiecare dintre noi.
    Eu sunt incepator si mi-am luat un caiac de la dechatlon, Itiwit, de 2 persoane. (vreau sa merg cu sotia/copilul), pe lacuri, la mare si pe olt.
    urmeaza in weekend sa-i fac intrarea la apa, in lacul Zetea.

PS: din ce am citit pe forumuri, cele din fibra/plastic sunt mai profi (viteza mai mare, nu se sparg, nu intra apa in ele-daca se folosesc cu fusta), dar eu am vrut sa fie usor transportabil in primul rand, si in al doilea nu stiku inca daca o sa-mi placa asa de mult si nu am vrut sa investesc mai multi bani deocamdata
    intrebare: cum scot apa din caiac, cat sunt pe apa?

Pompa de mana sau un burete.

Junior Member
    Locația
    Miercurea-Ciuc
    Posturi
    11

...am inteles, cand intra putina, dar pe mare de exemplu, cand sunt valuri si intra apa destula? sau varianta de a face ceva sa nu intre atata apa?

Member
    Locația
    bucuresti - berceni
    Posturi
    47

Pei e simplu, nu te dai pe mare cu caiacurile gonflabile cand sunt valuri

6.  

s-a dat cineva pe mare cand au fost valuri si si-a umput caiacul cu apa ?
    eu l-am folosit pe valuri , dar nu am reusit sa-l umpu cu apa ...probabil nu am fost destul de ...perseverent ...
    No Whistling on Board.
    Mariners have long held the belief that whistling or singing into the wind will "whistle up a storm".
    InDaKat
    KingFisher

Daca ai pompa manuala cu tine si juma' de sticla PET taiata in doua pe post de ispol, esti OK. In principiu kayak-ul ar trebui sa pluteasca chiar si plin de apa, oferindu-ti timp s-o scoti. Daca se rastoarna e putzin mai complicat dar ai si sansa sa scapi de foarte multa apa inainte sa-l redresezi. Cum am mai afirmat si in alte parti, pune-ti PFD-ul pe tine indiferent cat de bine stii sa inoti, sau cat de soare e afara. Bafta!
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Junior Member
    Locația
    Miercurea-Ciuc
    Posturi
    11

Ati incercat careva dintre voi si un caiac fix (fibra, etc)? Nu va tenteaza sa treceti pe asa ceva? Se zice ca sunt mai profi, mai de viteza, mai stabile (cele lungi de 4-5m).

Junior Member
    Locația
    Miercurea-Ciuc
    Posturi
    11

Am fost pe lacul Zetea, prima iesire cu caiacul. Interesant....dar am zis sa trec si la rauri. Asa ca am incercat raul Olt, pe o lungime de cca 5 km. Aici chiar imi place. Mai dinamic, mai interesant.Nu te arde soarele, nu te plictisesti. Nu obosesti asa de tare.

Junior Member
    Locația
    Miercurea-Ciuc
    Posturi
    11

Exista ceva ce se poate puna pe padela sa nu se scurga apa pe maini si in caiac?
    Last edited by DanMCiuc; 28 Aug 2018 at 10:17 AM.

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 14 Jul 2017, 09:40 AM
  2. Constructie gonflabile PVC
    de mihaig īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 39
    Ultimul post: 2 Jul 2011, 06:07 PM
  3. Catamarane gonflabile
    de mihaif99 īn topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 15 Feb 2011, 02:53 PM