Motor Honda 20cp se tureaza in gol

Rrecent am schimbat motorul la barca. Am trecut de la 2T la 4T.
Am luat un motor Honda si cred ca are o problema. Dupa ce intra in glisaj, merge ce merge(3-5 minute), dupa care pierde puterea de tractiune si motorul se tureaza in gol. Cam ca o masina la care patineaza ambreiajul. Am schimbat elicea,crezand ca patineaza habul, dar degeaba. M-am gandit ca poate fi o problema de ventilatie, dar nu cred. Barca e Angelo Molinari 410, gen catamaran. Ma poate ajuta cineva?
 
Ultima editare:
Te ai jucat din trim sa i gasesti punctul optim?, trebuie sa postezi o poza cu spatele barci sa se vada cum este montat motorul , poate este prea sus si caviteaza
 
M-am gandit la asta si am incercat toate pozitiile de trim. Initial am crezut ca s-a rezolvat cu o pozitie mai sus la trim, dar a facut din nou. Cu motorul in 2T nu facea. Cizma scurta la ambele motoare. Pozitionat pe mijlocul oglinzii. Placa anticavitatie are cam 5cm sub chila. Revin cu imagini.
 
Ultima editare:
Am revenit cu imagini
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    48.6 KB · Vizualizări: 32
  • 2.jpg
    2.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 36
  • 3.jpg
    3.jpg
    58.6 KB · Vizualizări: 35
Motorul este mic , pasul elicei este nepotrivit, trebuie un pas sau doi mai mici , la elice,pierde forta ca nu are putere sa impinga ,2 timpi este cu 20% mai puternic in turatii, eu am avut un delfin 4,20 produse la noi cu 30 apoi cu 40 cp, ar mai fi ideea sa i pui o aripa de glusare la motor sa ajute sa tina glisarea mai optim , este 150 ron max, apoi daca nu , iai un pas mai mic la elice, sau la un strungar bun reduci cu o cota pasul si iesi msi ieftin
 
Nici un strungar nu poate reduce pasul, doar diametrul. Dar nu este bine sa faci asta, se strica geometria elicei.
 

Back
Sus