Northern Light in Canada

Salutari prieteni barcaholici,

ma bucur sa va revad.

Eu am fost pierdut prin lume vreo 8 ani, bantuind Asia de la un capat la altu' cu Figment, din Thailanda in China via Malaysia, Borneo, Brunei si Phillippines. In Taiwan am vandut-o pe Figment si am fost racolat de Apple pentru un contract. Le-am construit doua fabrici in sudul Chinei, dupa care m-am reintors in Canada sa ma refac.
Ultimii 4 ani am pregatit o alta barca, Northern Light, un C&C 37 cu baza in Halifax, Nova Scotia. In vara de 2018 plec spre Europa si Mediterana si sper sa ajung si pana la Marea Neagra.

Aveti aici un link spre canalul meu pe Youtube. Sub Playlists puteti vedea mai multe clipuri de peste tot.

https://www.youtube.com/watch?v=ZusETnVOODE&t=20s

https://www.instagram.com/sv.northernlight/?hl=en

Numa' bine,
C
 
Ultima editare:
Salutari Christian! Bucurosi de revedere! Multumim pentru noutati, poate ne povestesti pe forum chestiile mai picante :) Sau pui de o noua carte???
 
Salutari prieteni barcaholici,

ma bucur sa va revad.

Eu am fost pierdut prin lume vreo 8 ani, bantuind Asia de la un capat la altu' cu Figment, din Thailanda in China via Malaysia, Borneo, Brunei si Phillippines. In Taiwan am vandut-o pe Figment si am fost racolat de Apple pentru un contract. Le-am construit doua fabrici in sudul Chinei, dupa care m-am reintors in Canada sa ma refac.
Ultimii 4 ani am pregatit o alta barca, Northern Light, un C&C 37 cu baza in Halifax, Nova Scotia. In vara de 2018 plec spre Europa si Mediterana si sper sa ajung si pana la Marea Neagra.

Aveti aici un link spre canalul meu pe Youtube. Sub Playlists puteti vedea mai multe clipuri de peste tot.

https://www.youtube.com/watch?v=ZusETnVOODE&t=20s

https://www.instagram.com/sv.northernlight/?hl=en

Numa' bine,
C

Bună, Christian, o plăcere să te ”revăd” aici :) . Deși Facebook a mai arătat câte ceva, o perioadă n-am mai știut nimic de tine.
Lucru ciudat, fiindcă ești dintre oamenii cu activități interesante, ieșite din comun, care nu pot fi trecute așa cu vederea :)
Postarea ta arată că nu te-ai schimbat deloc: în 3 fraze ai străbătut jumătate de lume, ai dus la capăt și un contract zdravăn și cel mai interesant lucru... e că ai reactivat năzuința de a ne vedea în carne și oase (pentru asta pun la păstrat de pe acum un Courvoisier care s-a aciuiat la mine la birou).

Am văzut filmul youtube, conceput ca un balsam pentru suflet. Pentru sufletul meu de om îndrăgostit de ape și vânt :) .
Este făcut cu noua barcă, C&C 37, o ”clasică” deja. Dacă ai timp, ar fi interesant să ne spui ce te-a dus către acest model și cum navighează.
 
Viata trăită la maxim! Superbe imaginile si muzica! Eu ma bucur enorm de tot ce citesc si vad pe aici. Cu mulțumiri!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Bună, Christian, o plăcere să te ”revăd” aici :) . Deși Facebook a mai arătat câte ceva, o perioadă n-am mai știut nimic de tine.
Lucru ciudat, fiindcă ești dintre oamenii cu activități interesante, ieșite din comun, care nu pot fi trecute așa cu vederea :)
Postarea ta arată că nu te-ai schimbat deloc: în 3 fraze ai străbătut jumătate de lume, ai dus la capăt și un contract zdravăn și cel mai interesant lucru... e că ai reactivat năzuința de a ne vedea în carne și oase (pentru asta pun la păstrat de pe acum un Courvoisier care s-a aciuiat la mine la birou).

Am văzut filmul youtube, conceput ca un balsam pentru suflet. Pentru sufletul meu de om îndrăgostit de ape și vânt :) .
Este făcut cu noua barcă, C&C 37, o ”clasică” deja. Dacă ai timp, ar fi interesant să ne spui ce te-a dus către acest model și cum navighează.

Buna Florio, ma bucur si eu sa va revad, si sunt impresionat ca inca scrieti articole si sunteti pasionati la fel de mult dupa atitia ani.
Dupa cum stii, eu am perioadele mele de "walkabout" in care dispar o vreme de pe radar si merg incognito prin lume, inregistrand noi experiente de sub a palarie cu boruri mari si ochelari de soare opaci :)

Dar re-apar la suprafata dupa un numar de ani, mai batran, mai incet in miscari, dar cu aceeasi pasiune si dragoste fata de planeta noastra, mai ales partea acoperita de apa.

Despre C&C acum: George Cuthberson & George Cassian au fost doi designeri canadieni de legenda, primul era inginer mecanic si al doilea era designer de avioane. 40 de ani mai tarziu, modelele lor inca sunt foarte respectate aici in America de nord, si sunt greu de prins pe un curs de racing. Sunt foarte performante si se comporta foarte bine pentru ocean racing, iar constructiile sunt de calitate. Problema e ca sunt "cored" aproape complet cu balsa. Asta le face usoare si rigide, dar riscul e sa fie "ude" intre straturile de fibra. Multe din ele au suferit soarta asta dupa coliziuni sau reparatii facute prost si de aceea preturile sunt jumatate fata de un yacht de aceeasi marime.

Eu am gasit un 37 relativ uscat si am luat-o la pret mic acum 4 ani. Am refacut-o complet si am echipat-o pentru ocean. Northern Light nu este un blue water traditional, dar pentru ca intentionez o croaziera de cinci ani in jurul Europei, majoritatea pasajelor sunt pe coasta si de scurta durata. Aceste C&Cs sunt in cursele Newport Bermuda in fiecare an si se comporta bine, ele doar nu au tancajul mare la diesel sau apa si nu au storage cum au cruizerele de apa adanca, cum era Figment. Figment cara 500L diesel si 1000L apa.

Deci de data asta, pentru ca distantele nu sunt aceleasi ca in Pacific, (si chiar si un trans-atlantic e doar 2 saptamani aici) am ales un design mai usor, mai rapid si performant. Vara asta am facut 1000 de mile pana in Newfoundland si inapoi si am avut zile cand am acoperit 180 mile pe 24h. Nu e Open 60, dar pentru o barcuta de 38 de ani nu pot sa ma plang. Asta e a 6-a barca a mea si e o placere sa navighez pe ea. Refit-ul a costat mult, dar in final sunt multumit de rezultat.

Cum am spus, sper sa ajung si in Ro, si sa facem o reuniune la Mangalia. Am un plan sa continui de la Marea Neagra la Marea Alba prin inima Rusiei daca nu incepe vreun razboi intre timp. Din Arctic cobor pe coasta Norvegiei spre Scandinavia si nordul Europei. Asa ca pastraza sticla aia, si aduc si eu vreo doua, sa stam la povesti in persoana.
 
Cum am spus, sper sa ajung si in Ro, si sa facem o reuniune la Mangalia. Am un plan sa continui de la Marea Neagra la Marea Alba prin inima Rusiei daca nu incepe vreun razboi intre timp. Din Arctic cobor pe coasta Norvegiei spre Scandinavia si nordul Europei. Asa ca pastraza sticla aia, si aduc si eu vreo doua, sa stam la povesti in persoana.

Foarte sigur ne vom întâlni chiar înainte de Mangalia, în Egee !
Când ai spus de incursiunea prin Marea Albă, mi-a venit în minte cum vei defila cu frunza de arțar prin inima Rusiei. Oricum, mult mai bine decât steagul SUA :)
Pe steagul Canadei nu cred să fie așa nervoși...mai ales dacă păstrezi proporții mai puțin ostentative decât în poză :D :
 

Atașamente

  • flag.JPG
    flag.JPG
    50.1 KB · Vizualizări: 37
Foarte sigur ne vom întâlni chiar înainte de Mangalia, în Egee !
Când ai spus de incursiunea prin Marea Albă, mi-a venit în minte cum vei defila cu frunza de arțar prin inima Rusiei. Oricum, mult mai bine decât steagul SUA :)
Pe steagul Canadei nu cred să fie așa nervoși...mai ales dacă păstrezi proporții mai puțin ostentative decât în poză :D :

Ai perfecta dreptate, la rusi trebuie sa faci steagul de curtoazie mai mare ca steagul national. O sa am cetateni rusi la bord si vom fi discreti dar si prietenii mei rusi din Canada sunt nervosi la proiectul asta insa speram ca va merge bine cu Mama Rasia...altfel ne intoarcem cu pupa la est si plecam pe partea cealalta.
 
Salutari prieteni barcaholici,

ma bucur sa va revad.

Eu am fost pierdut prin lume vreo 8 ani, bantuind Asia de la un capat la altu' cu Figment, din Thailanda in China via Malaysia, Borneo, Brunei si Phillippines. In Taiwan am vandut-o pe Figment si am fost racolat de Apple pentru un contract. Le-am construit doua fabrici in sudul Chinei, dupa care m-am reintors in Canada sa ma refac.
Ultimii 4 ani am pregatit o alta barca, Northern Light, un C&C 37 cu baza in Halifax, Nova Scotia. In vara de 2018 plec spre Europa si Mediterana si sper sa ajung si pana la Marea Neagra.

Aveti aici un link spre canalul meu pe Youtube. Sub Playlists puteti vedea mai multe clipuri de peste tot.

https://www.youtube.com/watch?v=ZusETnVOODE&t=20s

https://www.instagram.com/sv.northernlight/?hl=en

Numa' bine,
C


Frumos. Foarte frumos. Si locul si filmarea. Felicitari!
 

Back
Sus