Hy 470 sau...?

Buna ziua! Dupa cum puteti vedea sunt nou pe forumul dvs si bineinteles ca cei mai multi caut si eu lamuriri pentru o barca 90% pescuit. Imi dau examenul de permis in jur de revelion, nu va fi o problema.. vreau barca deschisa, nu vreau cabinata pentru ca nu imi voi convinge sotia sa doarma pe barca. O voi folosi pentru dunare si delta.
Am citit tot pe forumuri despre black sea 510, romcraft 500, nufarul etc.. nu vreau mai mica pentru ca sotiei ii e frica si banuiesc ca cele de mai sus sunt mai stabile. Oricum daca ar fi mai mici nu cred ca le pot da la apa si scoate singur asa ca nu e cazul. Motorul va fi de 20hp dar nu e obligatoriu..pana la 40 e ok, peste e destul de scump, pentru ca il voi nou/aproape nou.
Intrebarea mea pt dvs este despre barca hy 470..si eventual k maxxi 460 sau mai mare.. Am mers prin delta cu o groaza de barci deschise dar nu cu un catamaran.. inteleg ca e mai stabila in mers.. cum e cand e stationata? Se negociaza la fel valurile de siaj ale vapoarelor? La ce ar trebui sa am grija? Pare ca are bordul destul de mic, cum sta cu stropitul/intratul de apa fata de ex nufarul.? Cat are pescajul (nu gasesc info)? Are fund dublu? Podeaua plata, scaun, compartimente..pare ca are numai avantaje.. Ce ar trebui sa mai stiu la catamarane (inclusiv k maxx) fata de barci obisnuite..?
Va multumesc frumos
 
Salutare
Am avut ungureasca și e foarte stabila staționar dar îți scuipi plămânii la viteza/valuri
Bate rău că sa zic așa
Am BlackSea de 510 cu un Etec de 30pe ea și e vis.
Daca nu as fi in ebunit să îmi iau un Etec G2 nu m-aș gândi vreodată să vând configurația actuala.
Dar.....o vând
Dacă ești interesat vreau 5500euro nediscutabil pe barcă /motor cu 120ore și peridoc Pega basculabil
Caut și poze daca e nevoie
Mulțumesc
Marius
 
Va multumesc pentru raspuns.. hy pare ca beneficiaza de spatiu semnificativ mai mult.. cat despre oferta, daca mai e valabila, va voi contacta dupa ianuarie, desi e-tec nu e chiar ce imi doream
 

Back
Sus