Tractare barca

Buna ziua! Va mai deranjez cu o intrebare de incepator. Urmeaza sa-mi achizitionez o barca de max 180kg si un motor de max 30cp (voi vedea de care).
Este posibila scoaterea din apa fara probleme a ansamblului cu masina mea actuala (octavia 1.9 tdi, cuplu suficient si cauciucuri tot timpul f bune) pe majoritatea rampelor si peorice vreme? Ex oltenita bac calarasi giurgiu mahmudia etc? Adica mare parte betonate/sau ca la mahmudia?
Multumesc
 
Buna ziua! Va mai deranjez cu o intrebare de incepator. Urmeaza sa-mi achizitionez o barca de max 180kg si un motor de max 30cp (voi vedea de care).
Este posibila scoaterea din apa fara probleme a ansamblului cu masina mea actuala (octavia 1.9 tdi, cuplu suficient si cauciucuri tot timpul f bune) pe majoritatea rampelor si peorice vreme? Ex oltenita bac calarasi giurgiu mahmudia etc? Adica mare parte betonate/sau ca la mahmudia?
Multumesc

Mașina nu poate avea nici o problemă în a ridica pe rampă o astfel de barcă :) . Mai clar spus, nici nu va simți greutatea ansamblului.
Grija de care spune Bogdan, este universal valabilă, pentru că greșeala umană duce lucrurile în rău, chiar dacă mașina este excelentă.
Mai este un lucru de avut în seamă: calitatea rampei. Mașina are suficientă putere, mai trebuie să aibă cum s-o aplice. Dacă rampa, prin calea ei de rulare, oferă suport bun, totul e pefect.
Dacă are pantă prost gândită, șleauri, pietricele, nisip, noroi sau alte inconveniente...doar atunci mașina nu va putea ridica această barcă ușoară.
În rest, toate bune :)
 
Exact cum au spus si colegii, nu puterea e problema ci aderenta rampei. La iesire masina e descarcata pe puntea fata si va patina pe rampa. Chiar si pe rampa lina si betonata precum Star2000 din murighiol am patinat putin pentru ca apa era ff scazuta si plecarea de pe loc se facea dintr-o zona aflata normal sub apa.
 
Fara 4x4 cea mai buna varianta la lansare sunt lanturi de zapada sa nu derapezi, urmatoarea varianta este sa cumperi un troliu manual bun , 150,200 ron si sufa textila nu otel ca aluneca pe tambur, lasi masina sus si dai la manivela in jos si in sus asa lansezi barca si tot asa recuperezi , masina ramanand stationara in capatul uscat al rampei, acum msi este nevoie de cineva sa stea sus pe botul barci ca tinde sa se dea cu cracii in sus .
 
Super. Multumesc de raspunsuri.. o sa incerc sa imi aleg rampa sau vremea bine. Deocamdata inca ma gandesc la ce barca si ce motor si nu ma ajuta nimeni :))
 

Back
Sus