Motor 30cp

Buna seara! Dupa cum vedeti imi iau in serios rolul de visator dar mai degraba de incepator si va cer parerea si ajutorul in legatura cu motorul pentru viitoarea mea barcuta. M-am decis totusi la un motor de 30cp. Nou. A doua barca si al doilea motor vor fi sh :).
Am citit posturile pe tema asta insa sunt destul de vechi si poatr s-a mai schimbat ceva in plus sau in minus cu motoarele.
Cei doi prieteni din delta sulina ambii au yamaha, ambii vor etec. Pretul crescator este asa: etec suzuki yamaha tohatsu honda. Diferenta intre prima si ultima cam de 2200 euro.
Barca va sta in delta, eu in bucuresti.. mi-ar placea sa strang 100 ore pe an.
Dvs ce motor v-ati lua? Injectie? Sau carburatie (honda)
Mai este problema cu benzina din delta? Prietenii sulinezi zic ca nu. Achizitia mea va fi in mod cert de lunga durata prin urmare ati mai auzit de zvonul ca se interzic 2T? Le-am studiat de le-am innebunit si nu stiu ce sa mai fac :)). Ma ajutati si pe mine orientativ cat costa aproximativ +/- 200 lei revizia la un motor de 4tp in asa fel incat sa se invoce acest argument? Si nu prea ma pricep la motoare de barci dar cu siguranta imi dau seama ca injectoarele se infunda mai usor decat un carburator.
Va multumesc frumos
 
Etec fara discuție.
Nu se va interzice decât înainte să te oblige la electric
Trag mult mai bine, consuma și poluează mai puțin că 4t
Iar revizia.....la 3 ani la unele modele la 5 ani și atunci.... surpriza : schimbi doar impeller si ulei in cizma
Și.....sunt cele mai ieftine și dacă ai răbdare îl iei cu 10 ani garanție în primăvara
Bafta
 

Back
Sus