Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Topic: Conducere nava cu/fara permis

Quote Originally Posted by pelicanul View Post
    ..........................

Pina si judecatorii sint un pic nesiguri in jungla modificarilor legislative din Romania. In ceea ce ma priveste, acum am auzit prima oara de aceste modificari, .....................
    Și eu la fel. Mulțumesc lui John pentru actualizare, eu știam forma pe care am învățat-o.
    Îmi este tot mai greu să țin pasul cu modificările permanente și galopante din legislație. În domeniul meu (legislație urbanistică, drept administrativ, etc...) e o cursă descreierată a modificărilor care în scurt timp sunt remodificate.
    Cumulativ, pe toate domeniile se schimbă permanent articole de lege, iar Monitorul Oficial nu publică forma actualizată și completă, ci doar paragrafele înlocuite.
    Astfel că, pentru a citi o lege în forma actuală, trebuie să citești forma inițială și toate modificările ulterioare. O muncă de Sisif adesea, care nu îți garantează corectitudinea.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.075

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Astfel că, pentru a citi o lege în forma actuală, trebuie să citești forma inițială și toate modificările ulterioare. O muncă de Sisif adesea, care nu îți garantează corectitudinea.
    Nu cred că nu ai auzit de baze legislative în care actele normative se afişează cu modificările la zi. E adevărat că pentru aceste baze se plăteşte abonament şi costă ceva, însă eu zic că merită pentru a fi la zi şi să nu stai să cauţi mereu.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Quote Originally Posted by lipan View Post
    Nu cred că nu ai auzit de baze legislative în care actele normative se afişează cu modificările la zi. E adevărat că pentru aceste baze se plăteşte abonament şi costă ceva, însă eu zic că merită pentru a fi la zi şi să nu stai să cauţi mereu.
    E un subiect pe care l-am mai discutat . Și anume că ești obligat, cetățean român, să cunoști legislația și să o respecți. Necunoașterea ei, nu te absolvă de vină.
    Tot tu, cetățean, plătești parlament și toată administrația, să lucreze/aprobe aceste legi.
    Tot tu, cetățean, plătești publicarea în Monitorul Oficial, evident.
    Dar nu ai acces liber la legislația actualizată, deși ai plătit totul .
    Este cumva ca o echipă pe care o plătești să-ți construiască o casă, iar la final, echipa îți percepe taxă de intrare.

P.S:
    Ia-o ca amuzament, că oricum postarea asta nu schimbă nimic

Quote Originally Posted by smar2 View Post
    Later Edit: Am cautat in viteza prin legislatie si nu am gasit textul la care faceam referire. Va trebui sa reiau pare-se toata legislatie invatata pentru B, sa gasesc legea sau ordonanta cu pricina... Revin cand gasesc pasajul.
    Și eu văzusem asta, cândva, dar nu mai știu unde și, tot așa, nu mai găsesc.
    Au modificat ceva intre timp?

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk

L-am gasit, era in RND

Articolul 1.09 - Ţinerea cârmei
    1. În timpul navigaţiei, cârma trebuie să fie ţinută de cel puţin o persoană calificată care să
    aibă vârsta de cel puţin 16 ani.
    2. Pentru a asigura o bună conducere a navei, persoana de la cârmă trebuie să fie în măsură să
    primească şi să transmită toate informațiile și toate comenzile care sosesc la timonerie sau care
    pleacă din aceasta. În special, trebuie să fie în măsură de a auzi semnalele sonore şi de a avea o
    vizibilitate suficient de liberă (bună) în toate direcţiile.
    3. Dacă anumite împrejurări particulare impun, pe navă trebuie asigurată o veghe şi un post
    de ascultare pentru informarea persoanei de la cârmă.
    4. La bordul oricărei nave rapide în marş, cârma trebuie ţinută de către o persoană cu o vârstă
    de cel puţin 21 de ani, care să posede o diplomă prin care se certifică că titularul are calificările
    prevăzute la articolul 1.02, paragraful 1, cât şi certificatul prevăzut la articolul 4.06,
    paragraful 1 b). O a doua persoană care deţine, de asemenea, aceste documente trebuie să se afle
    în permanenţă în timonerie, cu excepţia perioadei de acostare şi a manevrei de plecare, precum şi
    în ecluze şi în avant-porturi
    Insa zice si "persoana calificata"
    Cred ca paragraful 2 mai lamureste din "calificari"

Daca ar fi sa interpretez, tind sa presupun ca E VOIE sa lasi carma pe mana unei persoane de 16 ani minim, chiar daca nu are permis (???).
    Asta nu inseamna "CONDUCEREA NAVEI", conducerea ramane skipperului, cel ce detine permis

Ramane interbarea: e valabil si pe mare?
    Last edited by sebba; 27 Nov 2018 at 01:24 PM.

6.  

Un politist ajunge la locul unui accident unde o masina in care se afla un cuplu a iesit de pe autostrada, a omorat mai multe animale si a daramat un hambar. Il ia deoparte pe barbat, care abia se mai tinea pe picioare si se sprijinea de nevasta-sa si il intreaba:

- Fii sincer, cat ai baut?

- Am baut zece beri si patru sticle de vin. Sunt beat, ce mai... zice barbatul.

- Stiu ca esti beat! zice politistul nervos, dar asta nu e un motiv ca sa o lasi pe nevasta-ta sa conduca!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 15 Jul 2019, 10:52 PM
  2. Mai vine o nava la Constanta
    de Barcaholic în topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19 Dec 2015, 03:54 PM
  3. Hot Pack - MANCARE CALDA, ORIUNDE, ORICAND, FARA FOC, FARA PROBLEME!
    de hotpack.ro în topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 6 May 2013, 02:57 PM
  4. ce nava este ?
    de zaad în topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 21 Jun 2012, 09:25 AM
  5. Nava pe perna de aer
    de Levy în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 2 Jun 2011, 12:47 AM

Tags for this Thread

Bookmarks