Conducere nava cu/fara permis

Buna seara.
Va deranjez cu o intrebare. In legea din "manualul conducatorului ambarcatiune..." din 2003 cred, se mentioneaza ca este infractiune conducerea navei fara brevet/permis etc..
Intrebarea mea este la ce se refera "conducerea unei ambarcatiuni"? Concret: eu am permis. Sotia nu. Daca ea sta la eche/timona CU MINE IN BARCA si ea si eu suntem pasibili de dosar penal? Sau numai daca se urca in barca fara mine.. adica este ca la permis auto unde nu ai voie sa conduci orice ar fi? Sau e suficient prezenta unuia cu permis la bord, eventual proprietarul barcii..
Va multumesc
 
Buna seara.
Va deranjez cu o intrebare. In legea din "manualul conducatorului ambarcatiune..." din 2003 cred, se mentioneaza ca este infractiune conducerea navei fara brevet/permis etc..
Intrebarea mea este la ce se refera "conducerea unei ambarcatiuni"? Concret: eu am permis. Sotia nu. Daca ea sta la eche/timona CU MINE IN BARCA si ea si eu suntem pasibili de dosar penal? Sau numai daca se urca in barca fara mine.. adica este ca la permis auto unde nu ai voie sa conduci orice ar fi? Sau e suficient prezenta unuia cu permis la bord, eventual proprietarul barcii..
Va multumesc

Larslars, este bine specificat în legislație :) . Dacă soția conduce ambarcațiunea fără a avea permis, e pasibilă de detenție de la 2 la 7 ani. La fel, tu dacă îi încredințezi timona ești pasibil de acceași pedeapsă.
Deoarece ”conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani”.
”Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta comandantului sau a altei persoane care încredinţează cu ştiinţă conducerea navei unei persoane fără brevet sau certificat de capacitate corespunzător ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată”.
La fel se sancţionează şi fapta persoanei care încredinţează cu ştiinţă conducerea navei unei persoane care suferă de o boală psihică ori se află sub influenţa unor produse stupefiante.

Cu toții știm că se mai întâmplă să se lase la timonă altcineva decât conducătorul. Dar sub supravegherea acestuia, fiindcă la un eventual accident, legea spune clar mai sus cum stau treburile.
 
Deci toti care stau cate 2 de cart noaptea la velier la traversari, daca ma duc sa ridic ancora sau daca stranut sau etc, si ea tine carma, suntem pasibili de dosar penal.. nu stiu ce sa zic.. adica e normal in cazul unui accident sa raspund eu ca si "conducator", dar nu cred ca e ok pe o barca sa nu aiba voie nimeni fara permis sa atinga echea sau volanul.. sper totusi ca este vorba de spiritul legii nu de litera...
 
Deci toti care stau cate 2 de cart noaptea la velier la traversari, daca ma duc sa ridic ancora sau daca stranut sau etc, si ea tine carma, suntem pasibili de dosar penal.. nu stiu ce sa zic.. adica e normal in cazul unui accident sa raspund eu ca si "conducator", dar nu cred ca e ok pe o barca sa nu aiba voie nimeni fara permis sa atinga echea sau volanul.. sper totusi ca este vorba de spiritul legii nu de litera...

Este regula. Conduce doar cine are dreptul legal.
Cât e totul ok, nu te întreabă nimeni, nimic. Dacă s-a întâmplat ceva însă, se dă cu subsemnatul. Iar vinovatul plătește.

Litera sau spiritul legii, nu știu ce să zic. Însă opinia ”nu cred ca e ok pe o barca sa nu aiba voie nimeni fara permis sa atinga echea sau volanul” pare la fel de valabilă ca ”nu cred ca e ok într-o mașină sa nu aiba voie nimeni fara permis, sa conducă”. :)
Legea nu e chiar absurdă, fiindcă pe ape, ca și pe șosea, responsabilitatea conducerii este dată celui care și-a obținut prin studiu și practică, brevetul.
 
Intr-o Romanie aflata intr-o cvasi-permanenta definire a identitatii in care se sarbatoreste ba Sfantul Valentin, ba Halloween, ba chiar si Iulie 4, este ciudat cum organu’ se cramponeaza de legi invechite, depasite si sufocante in loc sa considere un studiu despre numarul de accidente pe apa intr-un stat ca Florida, unde exista oarece trafic de ambarcatiuni de toate felurile si permisul nu este necesar.

Sigur ca imbecili exista pe orice meridian, dar nu cred ca romanii ar fi mai putzin responsabili sau indemanateci decat floridienii, sau new yorkezii, daca ar avea voie sa scoata pe apa ambarcatiuni motorizate pana in 26 de picioare, cu motor de orice putere, fara permis.

Incep sa cred ca romanii au imprumutat Halloween-ul si probabil si Ziua Curcanului din New Jersey (stat cu manifestari legislative anchilozate de trecerea timpului) si nu din Florida cea insorita si vesela... :)

Sau legislatia romaneasca are accente inspirate din anacronice constipatii franceze?

Pacat... Continui sa cred ca dragostea pentru activitati nautice ar trebui sprijinita prin inlesniri si simplificarea legislatiei. Ma opresc pana nu-mi amintesc iar de clasificari imbecile care feliaza bucuria in ape interioare, ape de coasta si largul marii...

LE: Acum cativa ani cand am parasit efectiv postul de pilotaj in mars si am lasat-o pe M. sa se descurce cu manevrarea barcii, s-a putut pentru ca era voie si nu ne intreba nimeni de sanatate. Si in absenta oricaror cursuri si notiuni, a mers cateva zile in sir fara sa acroseze vreo alta barca, a invatat sa acosteze, fara sa darame pontonul, a invatat din mers sa citeasca adancimile ca sa n-o propteasca in recif, a invatat cine are proritate si cum se interpeleaza alte suflete libere pe VHF.

M. s-a bucurat ca un copil iesit la joaca si nu a perceput iesirea pe apa ca o corvoada sufocata de legislatie si organe de control.
 
Ultima editare:
Larslars, este bine specificat în legislație :) . Dacă soția conduce ambarcațiunea fără a avea permis, e pasibilă de detenție de la 2 la 7 ani. La fel, tu dacă îi încredințezi timona ești pasibil de acceași pedeapsă.
Deoarece ”conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani”.
”Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta comandantului sau a altei persoane care încredinţează cu ştiinţă conducerea navei unei persoane fără brevet sau certificat de capacitate corespunzător ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată”.
La fel se sancţionează şi fapta persoanei care încredinţează cu ştiinţă conducerea navei unei persoane care suferă de o boală psihică ori se află sub influenţa unor produse stupefiante.

Cu toții știm că se mai întâmplă să se lase la timonă altcineva decât conducătorul. Dar sub supravegherea acestuia, fiindcă la un eventual accident, legea spune clar mai sus cum stau treburile.

Teoretic asa este, dar practica difera putin. Vedeti Ordonanta de clasare nr.359/P/2016 a Parchetului d.p.l. Tribunalul galati.
 

Atașamente

  • Ordonanta de clasare.pdf
    862.7 KB · Vizualizări: 31
Se pare ca am postat concomitent cu John. Abia acum am observat, scuze. Vestile sint din ce in ce mai bune... :) Relaxarea legislatiei penale are si aspecte pozitive, nu? :)

In ordonanta de clasare postata de John este pomenita HG 876/2007 care nu contine (!) art 2 lit dd https://lege5.ro/Gratuit/geydmnbxgy...raventiilor-la-regimul-transporturilor-navale

Aceasta "lit dd" apare abia in HG 1323/2009 https://lege5.ro/Gratuit/gezdsnzxha...raventiilor-la-regimul-transporturilor-navale

Pina si judecatorii sint un pic nesiguri in jungla modificarilor legislative din Romania. In ceea ce ma priveste, acum am auzit prima oara de aceste modificari, dar nu pot sa spun decit ca e de bine ca se mai gindeste cineva si la amaritii cu barci mici. Pina acum legislatia era croita de parca toata lumea circula cu mineralieru' :)
 
Se pare ca am postat concomitent cu John. Abia acum am observat, scuze. Vestile sint din ce in ce mai bune... :) Relaxarea legislatiei penale are si aspecte pozitive, nu? :)

In ordonanta de clasare postata de John este pomenita HG 876/2007 care nu contine (!) art 2 lit dd https://lege5.ro/Gratuit/geydmnbxgy...raventiilor-la-regimul-transporturilor-navale

Aceasta "lit dd" apare abia in HG 1323/2009 https://lege5.ro/Gratuit/gezdsnzxha...raventiilor-la-regimul-transporturilor-navale

Pina si judecatorii sint un pic nesiguri in jungla modificarilor legislative din Romania. In ceea ce ma priveste, acum am auzit prima oara de aceste modificari, dar nu pot sa spun decit ca e de bine ca se mai gindeste cineva si la amaritii cu barci mici. Pina acum legislatia era croita de parca toata lumea circula cu mineralieru' :)

Ok !
Se acceptă ! HG 876/2007 (actualizată)chiar conține art.2 lit.dd), acel HG 1323/2009 o modifică pe aceasta. Important este că fapta nu se consideră infracțiune și nu se sancționează conf.art.2 alin.1 din Legea 191/2003, ci contravenție și se sancționează conf. HG 876/2007 cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, iar dacă nu ai documentul corespunzător zonei de navigație, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei conf.lit ee).

Vânt bun !
 
Pe de alta parte, tot in legislatie este specificat ca comandantul unei nave poate desemna ca timonier orice membru al echipajului cu varsta peste 15 sau 16 ani (nu mai stiu exact). Iar despre timonier nu este precizata vreo alta cerinta.
Pam pam :D

Caut si pasajul relevant din legislatie, ca sa discutam pe lege, nu pe pareri. :)

Later Edit: Am cautat in viteza prin legislatie si nu am gasit textul la care faceam referire. Va trebui sa reiau pare-se toata legislatie invatata pentru B, sa gasesc legea sau ordonanta cu pricina... Revin cand gasesc pasajul.
 
Ultima editare:
..........................

Pina si judecatorii sint un pic nesiguri in jungla modificarilor legislative din Romania. In ceea ce ma priveste, acum am auzit prima oara de aceste modificari, .....................

Și eu la fel. Mulțumesc lui John pentru actualizare, eu știam forma pe care am învățat-o.
Îmi este tot mai greu să țin pasul cu modificările permanente și galopante din legislație. În domeniul meu (legislație urbanistică, drept administrativ, etc...) e o cursă descreierată a modificărilor care în scurt timp sunt remodificate.
Cumulativ, pe toate domeniile se schimbă permanent articole de lege, iar Monitorul Oficial nu publică forma actualizată și completă, ci doar paragrafele înlocuite.
Astfel că, pentru a citi o lege în forma actuală, trebuie să citești forma inițială și toate modificările ulterioare. O muncă de Sisif adesea, care nu îți garantează corectitudinea.
 
Astfel că, pentru a citi o lege în forma actuală, trebuie să citești forma inițială și toate modificările ulterioare. O muncă de Sisif adesea, care nu îți garantează corectitudinea.

Nu cred că nu ai auzit de baze legislative în care actele normative se afişează cu modificările la zi. E adevărat că pentru aceste baze se plăteşte abonament şi costă ceva, însă eu zic că merită pentru a fi la zi şi să nu stai să cauţi mereu.
 
Nu cred că nu ai auzit de baze legislative în care actele normative se afişează cu modificările la zi. E adevărat că pentru aceste baze se plăteşte abonament şi costă ceva, însă eu zic că merită pentru a fi la zi şi să nu stai să cauţi mereu.

E un subiect pe care l-am mai discutat :) . Și anume că ești obligat, cetățean român, să cunoști legislația și să o respecți. Necunoașterea ei, nu te absolvă de vină.
Tot tu, cetățean, plătești parlament și toată administrația, să lucreze/aprobe aceste legi.
Tot tu, cetățean, plătești publicarea în Monitorul Oficial, evident.
Dar nu ai acces liber la legislația actualizată, deși ai plătit totul :) .
Este cumva ca o echipă pe care o plătești să-ți construiască o casă, iar la final, echipa îți percepe taxă de intrare. :)

P.S:
Ia-o ca amuzament, că oricum postarea asta nu schimbă nimic :)
 
Later Edit: Am cautat in viteza prin legislatie si nu am gasit textul la care faceam referire. Va trebui sa reiau pare-se toata legislatie invatata pentru B, sa gasesc legea sau ordonanta cu pricina... Revin cand gasesc pasajul.

Și eu văzusem asta, cândva, dar nu mai știu unde și, tot așa, nu mai găsesc.
Au modificat ceva intre timp?

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
L-am gasit, era in RND

Articolul 1.09 - Ţinerea cârmei
1. În timpul navigaţiei, cârma trebuie să fie ţinută de cel puţin o persoană calificată care să
aibă vârsta de cel puţin 16 ani.
2. Pentru a asigura o bună conducere a navei, persoana de la cârmă trebuie să fie în măsură să
primească şi să transmită toate informațiile și toate comenzile care sosesc la timonerie sau care
pleacă din aceasta. În special, trebuie să fie în măsură de a auzi semnalele sonore şi de a avea o
vizibilitate suficient de liberă (bună) în toate direcţiile.
3. Dacă anumite împrejurări particulare impun, pe navă trebuie asigurată o veghe şi un post
de ascultare pentru informarea persoanei de la cârmă.
4. La bordul oricărei nave rapide în marş, cârma trebuie ţinută de către o persoană cu o vârstă
de cel puţin 21 de ani, care să posede o diplomă prin care se certifică că titularul are calificările
prevăzute la articolul 1.02, paragraful 1, cât şi certificatul prevăzut la articolul 4.06,
paragraful 1 b). O a doua persoană care deţine, de asemenea, aceste documente trebuie să se afle
în permanenţă în timonerie, cu excepţia perioadei de acostare şi a manevrei de plecare, precum şi
în ecluze şi în avant-porturi

Insa zice si "persoana calificata"
Cred ca paragraful 2 mai lamureste din "calificari"

Daca ar fi sa interpretez, tind sa presupun ca E VOIE sa lasi carma pe mana unei persoane de 16 ani minim, chiar daca nu are permis (???).
Asta nu inseamna "CONDUCEREA NAVEI", conducerea ramane skipperului, cel ce detine permis

Ramane interbarea: e valabil si pe mare?
 
Ultima editare:
Un politist ajunge la locul unui accident unde o masina in care se afla un cuplu a iesit de pe autostrada, a omorat mai multe animale si a daramat un hambar. Il ia deoparte pe barbat, care abia se mai tinea pe picioare si se sprijinea de nevasta-sa si il intreaba:

- Fii sincer, cat ai baut?

- Am baut zece beri si patru sticle de vin. Sunt beat, ce mai... zice barbatul.

- Stiu ca esti beat! zice politistul nervos, dar asta nu e un motiv ca sa o lasi pe nevasta-ta sa conduca!
 
Preschimbare permis cat D

Buna ziua. Posed pemis cat. D din 2005. Folosesc barca (barca deschisa 5.2 m cu motor 20CP) doar o data pe an in delta la pescuit, asa ca am reusit sa nu-mi dau seama ca permisul meu e expirat de ceva vreme. La Capitanie mi-au spus ca trebuie sa fac din nou cursul si sa dau un nou examen pentru permis. Poate sa-mi explice cineva daca decizia asta are o baza legala sau e doar un bussines al capitaniilor sa mai ciubucureasca ceva ? Din cate stiu, daca ai obtinut in baza unui examen un ''permis de conducere'' iar acesta nu implica obligativitatea absolvirii unor cursuri/examene ulterioare de perfectionare, formare continua etc acesta nu poate fi anulat pe motivul ca nu l-ai preschimbat in termen.
 
Salut !

Daca ai permis din 2005 inseamna ca ai din acela coperti cartonate culoare maro. Se preschimba fara cursuri, examen, sau orice alt drac cerut sau auzit de altii neavizati. Trebuie doar copie CI, adeverinta medicala, aviz psihologic, foto si taxa. Nu ai intrebat la cine trebuie.
 
Rog o informatie: stiu ca daca am B pot naviga pe barci pana la 24 m, dar daca sant 20 persoane la bord, sant in legalitate? in Turcia de exemplu.
 

Back
Sus