25 sau 30cp pe romcraft 500?

va salut!am nevoie de un sfat:pe un romcraft 500(5,06m si 170kg) credeti ca ma descurc cu 25cai sau am nevoie de 30?oscilez intre yamaha f25G si evinrude E30DRG.
La yamaha recomandarea pt inaltimea traversei barcii este de 42-44cm (banuiesc ca este vorba de oglinda),ca la barca mea.La evinrude scrie lungime cizma motor 381(scurta).Nu mai inteleg nimic, cum masoara acei 381,ca eu n-am vazut barca cu oglinda asa mica. Va rog,daca imi poate explica cineva care se pricepe,ii multumesc anticipat.ps-motorul vreau sa -l iau nou, pentru 2- iesiri pe an in delta,de cite o saptamana,3pers cu bagaje putine
 
YAMAHA 30 cp fara discutie. Eu am yamaha f25 pe laguna 535. Barca mea merge foarte bine,dar Romcraft 500 este mult mai grea. Motorul de 30 cp de la Yamaha dupa parerea mea este cel mai bun motor la aceasta putere si se pupa foarte bine cu Romcraft 500. Cat despre lungimea cizmei sau inaltimea oglinzii aici ori cumperi motor dupa inaltimea oglinzii ori cand comanzi barca cei ce o fabrica sa faca oglinda dupa inaltimea cizmei .
 
Iti poti lua cu 500 ron de pe siteuri de afara ,, jack plate” suport reglabil pt motorul barcii, in felul asta , vrei viteza ridici in sus, vrei manevrabilitate bagi cizma mai adanc, despre motoare : yamy fiabilitate, e tec putere in turatii sus, ambele vor consuma la fel : poti pune un 50 cai honda si va consuma mai putin, am avut si cu 3 oameni la 40 km/ h 10 l
 

Back
Sus