Manual Yamaha 3.5AC 642 (>Intex Mariner 4)

Salut,

In primul rand salutare tuturor intrucat sunt membru nou pe forum iar acesta este primul meu post. M-am inregistrat deoarece consider ca ma puteti ajuta cu problemele pe care le pot intampina pe parcursul experientei mele cu "noul" motor achizitionat: Yamaha3.5AC 642. Oportunitatea a facut ca acum cateva luni sa-mi cumpar o barca intex mariner 4, iar de curand am ales acest motor SH, fara a avea certitudinea ca se potriveste. Am vazut cateva clipuri si review-uri care ar confirma "imperecherea" dar nu am aprofundat. Inca nu stiu daca se potriveste fizic, pentru ca barca mea se afla in alta locatie - probabil voi testa la anu'. Intre timp ma ocup de reconditionarea diverselor piese sparte/ruginite/indoite/etc.

In al doilea rand, am deschis topicul acesta deoarece am intrat cu greu in posesia unui manual si cred ca este de interes si pentru altii care detin acest model.

Cu aceasta ocazie, am sa va adresez si cateva intrebari legate de achizitia mea.
1. Am citit pe internet ca se poate deduce anul de fabricatie din seria motorului dar nu am gasit nimic concret pentru modelul acesta: 642-S 012025. Unde as putea gasi o corelare serie-an?
2. Intrucat nu am deloc experienta in domeniul mecanicii, ce ma sfatuiti sa verific/schimb? As fi foarte recunoscator si pentru video cu instructii sau sfaturi gen ce ulei sa cumpar pentru "lower casing"(banuiesc ca are alt nume in traducere) . Manualul nu ma ajuta cu astfel de detalii.
3. Referitor la amestecul combustibilului am dat peste raportul de 1:100. Asta ar insemna la 10L benzina - 100ml de ulei. E corect? pentru ca mie mi se pare cam putin ulei. Imi puteti recomanda un ulei anume?
3. A mai incercat cineva aceasta combinatie barca-motor sau credeti ca nu s-ar potrivi dintr-un motiv anume? Am inteles ca unul din cele mai importante criterii ar fi lungimea cizmei. De la partea inferioara a menghinei pana la aripa de deasupra elicei am masurat 45cm(e corect?). In specificatiile barcii am gasit ceva de 15-18inch.

In ultimul rand vreau sa va multumesc anticipat si sa va spun ca sunt perfect constient de greseala pe care am facut-o: Va intreb ce si cum dupa ce am cumparat motorul.
 
Salut,
M-am uitat de curiozitate dupa barca ta.
Daca e cea de mai jos nu vad sa aiba placa de montat un motor.
https://www.emag.ro/barca-gonflabil...cm-x-145cm-x-48cm-6941057463766/pd/DH499FBBM/
Daca pui vreo adaptare de motor, e simplu - o faci ca sa iesi cu placa anticavitatie 1-2 cm sub chila barcii tale.
Uleiul de amestec recomandat este cel de la Yamaha iar 1:100 pare corect- daca e cel recomandat in manualul motorului. YAMALUBE este uleiul recomandat pentru cisma.
Nu stiu ce vrei sa zici prin reconditionarea diverselor piese sparte/ruginite/indoite/etc dar eu m-as uita la racire si as schimba eventual impellerul pompei de racire. Deoarece zici ca nu ai experienta e bine sa te duci cu motorasul la o reprezentanta Yamaha- macar prima data.
Bafta!
 
Prin reconditionare chiar la asta ma refer. Capacul acesta e unul din exemple, ce am la "indemana".
Cat despre impeller-ul pompei de racire, o intrebare de necunoscator: am asa ceva daca motorul e cu racire pe aer?
Si mai am de gand sa pun cativa indicatori, cum ar fi doua sonde de temperatura (una va fi sigur in apa, pe cisma, cealalta ma mai gandesc: temperatura motorului sau ambient) plus un led indicator care sa ma avertizeze cand "rezervorul" ajunge la 1/3. As fi pus un indicator liniar pentru nivelul combustibilului dar nu reusesc sa scot un surub din fundul rezervorului, ca sa bag un senzor rezistiv. Asa, ma rezum la unul contactless, inchis/deschis.
Voi mai pune poze pe masura ce progresez.
 

Atașamente

  • 0565e963-bbf9-48f6-8f95-e6e0d612fe44.jpg
    0565e963-bbf9-48f6-8f95-e6e0d612fe44.jpg
    50.5 KB · Vizualizări: 9
  • ceddf80c-d61e-4e65-a7a6-2c5022ba4ac5.jpg
    ceddf80c-d61e-4e65-a7a6-2c5022ba4ac5.jpg
    29.5 KB · Vizualizări: 9
Ultima editare:
Din pacate, ideea cu indicatorul de combustibil pica. N-am reusit sa gasesc nici o metoda neinvaziva si practica de indicare a nivelului(am gasit una, dar e prea scumpa), asa ca m-am rezumat doar la display-ul cu temperaturi. Acesta face toggle intre ora curenta-temp1(motor)-temp2(apa)-nivel baterie. Urmeaza sa schimb uleiul de transmisie din cisma. Ceva sfaturi?
 

Atașamente

  • 1d41995e-0146-47e9-b876-7109e0a13025.jpg
    1d41995e-0146-47e9-b876-7109e0a13025.jpg
    34.7 KB · Vizualizări: 13
  • 4ea08f79-8f4f-4ead-8f54-8973873eb961.jpg
    4ea08f79-8f4f-4ead-8f54-8973873eb961.jpg
    32.1 KB · Vizualizări: 15

Back
Sus