Italia Romania Motorsailer Tractabil

Cum pot aduce din Italia o barcuta cu latimea de 2,70m ?

Pe șosea este cel mai eficient raport de timp/cost.
Faptul că are peste 2,5m lățime o duce în zona ”ușoară” de transport agabaritic (adică se plătesc doar taxe pentru diferența aceasta de lățime).
Abia dacă lățimea depășește 3,2 m, legislația obligă la condiții mai costisitoare, cu vehicul de însoțire antemergător.

Bottom line, poți căuta un transportator cu licență acoperitoare pentru dimensiunile și greutatea bărcii tale. Aceasta e cea mai rapidă și ieftină metodă. Pe apă te va costa și va dura mai mult (în caz că barca este una care să poată naviga în siguranță pe mare)
 
Cum pot aduce din Italia o barcuta cu latimea de 2,70m ?

Pe șosea sunt două variante:
1. cea de mai sus, cu taxe pentru diferența de gabarit, sau
2. Transport normal, pe platformă sau peridoc, cu barca înclinată sub un unghi care să-i dea în proiecție orizontală, lățimea de 2,5m maximum.
L.E. Acum dacă tot am adus în discuție metoda, am zis să calculez și unghiul :) . Așadar unghiul necesar pentru a ”face” 2,5m din proiecția de 2,7m, este de 22,2 grade. E destul de fezabil, înseamnă să ridici o laterală cu 1,2m față de cealaltă.


Pe apă, se poate în cazul în care dorești să faci din asta o călătorie interesantă pentru un spirit aventurier :) . Așa cum a făcut colegul nostru de forum și pasiune, Vasile Antip (Deltasub) : https://deltasub.blogspot.com/2016/08/spre-sud-printe-insule-amhotarat-sa-duc.html
O călătorie de acest tip a făcut și un alt coleg de forum veteran al navigației, Paul Butușină, lăsând la o parte postura de comandant și transformându-se pentru a nu știu câta oară, în skipper al unui mic velier.


Condițiile pentru a o aduce pe mare, sunt ca barca să fie un velier (pentru autonomie), să fie de o clasă marină suficientă pentru nevoile pasajelor gândite, iar skipperul să dispună de o combinație adecvată de pasiune+timp liber. :)
 
Ultima editare:

Back
Sus