Pareri barca polietilena - Steady 260, Whaly 270, Neptea 250

Hmmm... Picătura chinezească...
Sa fie hypalon soluția?
Sigur nu se va damblagi și nu se va dezlipi in timp relativ scurt?
Adică, oamenii vor urca in ea cu nisip, o vor târâi pe pietre și dracu mai știe la ce chinuri o vor spune...
Iar la forma și construcția chilei, ce sa fie? Tot gonflabilă? Rigidă? Fibra? Aluminiu?

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Hmmm... Picătura chinezească...
Sa fie hypalon soluția?
Sigur nu se va damblagi și nu se va dezlipi in timp relativ scurt?
Adică, oamenii vor urca in ea cu nisip, o vor târâi pe pietre și dracu mai știe la ce chinuri o vor spune...
Iar la forma și construcția chilei, ce sa fie? Tot gonflabilă? Rigidă? Fibra? Aluminiu?

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk

Sebba, perfecționismul ne caracterizează pe toți de pe aici :) . Doar că știm deja, nu există o barcă perfectă, ci decizia pentru ce ți se potrivește mai bine.
Decizia va fi tot în mâinile tale, vreau să spun doar că nu trebuie să te temi într-atât, de anduranța materialului și a lipiturilor, la o barcă din Hypalon. Tot ce am utilizat, văzut sau auzit până acum, a fost de foarte bună calitate, frizând imortalitatea :D .
Un dinghy e un dinghy, utilizarea nu este una chiar extremă. Am văzut gonflabile din PVC care rezistă foarte bine pe funcția asta, la bărci de charter.
Altfel temeri sunt destule, chiar și bărcile rigide din polietilenă termoformată, prezintă riscurile lor la utilizare neadecvată.

Despre chilă pentru dinghy, cred că partea de viteză nu este o prioritate. Stabilitatea ar fi una dintre priorități, dar aici tot gonflabila stă mai bine.
E un tip care face teste între un dinghy rigid și unul gonflabil, la el în piscină (youtube). Le chinuie în fel și chip, merge pe copastie, le umple cu apă, etc...
Trage el niște concluzii, vezi dacă e ceva ce te mai poate face să te decizi: https://youtu.be/HnlXQwH8gK4

Mai e și RIB-ul cu podea din aluminiu ( asta dacă te temi de scoicile de pe plajă) : https://youtu.be/AVo_vp4XmEU
RIB-ul mai are avantajul stabilității și al vitezei. Sunt priorități? Tu decizi :)
Colacul gonflabil protejează barca Haimana, care este de fapt vedeta în relația asta.

Rigida îți conferă avantajul unui spațiu ceva mai bun, dar e mai instabilă și țopăie cumplit pe val cât de mic. Dacă iei doi-trei oameni în ea, multă atenție să se coreleze, altfel se murează ambii urgent :) . Începătorii au reflexul de a se agăța de copastie, iar asta e calea directă și rapidă către o baie neprogramată :)

P.S:
Am senzația că factorul decizional va fi tot ordinul de preț. Ceea ce este firesc
 
Hmmm... Picătura chinezească...
Sa fie hypalon soluția?
Sigur nu se va damblagi și nu se va dezlipi in timp relativ scurt?
Adică, oamenii vor urca in ea cu nisip, o vor târâi pe pietre și dracu mai știe la ce chinuri o vor spune...
Iar la forma și construcția chilei, ce sa fie? Tot gonflabilă? Rigidă? Fibra? Aluminiu?

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk

Stiu ca raspunsul este dupa foarte mult timp, dar scriu doar sa mai aduc un argument in favoarea hypalonului.

Lucrez pe nave de constructie submarina si avem in dotare doua bucati de barci gonflabile din hypalon, pentru diverse operatiuni.
Barcile alea nu sunt menajate deloc, stau in soare fara nicio protectie, iau busituri mai mereu si, in general, tin cam 10 ani.
Dar zece ani de abuzuri:inclusiv zapada, soare, apa sarata, temperaturi de +35 pana la -10 si cam tot ce poate cineva sa isi imagineze. Nimeni nu se gandeste vreo secunda la protectia speciala a suprafetei gonflabile.
Daca in conditiile astea ele tin atat de mult timp, in conditii de agrement cu siguranta ele vor tine lifetime, cu conditia sa ai grija la obiectele ascutite. La abraziune sunt rezistente, dar nu si la intepare.
Principalul material concurent este valmexul cu proprietati chiar si mai bune, pentru ca nu e nevoie de lipituri.

Numai bine,
Daniel
 

Back
Sus