Pareri barca polietilena - Steady 260, Whaly 270, Neptea 250

Salutare!

Caut tot felul de informatii sau sugestii in alegerea unei barci care va fi folosita ca barca de serviciu pe Haimana (Gib'Sea 43, pentru cei ce nu stiu)
Marea majoritate a posesorilor de veliere folosesc pe post de barca de serviciu o barca gonflabila dar nu stiu de ce mie imi pare o solutie in care arunc banii pe fereastra.
Gonflabila ar avea, in opinia mea, un singur avantaj: o poti dezumfla si stoca intr-un spatiu ceva mai mic. Altfel, imi pare o solutie fragila si predispusa constant la defectiuni.
Imi bazez spusele pe 2 ani de experienta in care aproape in fiecare saptamana barca este utilizata de diferite persoane, mai mult sau mai putin grijulii. Deci conditii "dificile": urcat in barca cu nisip, tras barca pe mal, nu de putine ori peste pietroaie, supraincarcare etc.
Va dati seama ca o gonflabila va ceda rapid si mai tot timpul va avea nevoie de reparatii

M-am gandit si la varianta RIB dar nici asta nu ma satisface. Am prieteni cu RIB la care i-au spart chila (dubla, din fibra)... Un RIB serios, care sa reziste mai bine, ajunge sa aibe si un pret semnificativ pe care incerc sa-l mentin in anumite limite, totusi... Inca nu am gasit nici o comoara in insulele grecesti! :)

Tot cautand, am gasit niste barci din polietilena facute de Whaly, chiar am vazut un model mai mare "pe viu" si mi-a placut ideea.
Modelul cel mai potrivit ptr mine ar fi Whaly 270 dar este destul de grea, cam 70kg si nu as vrea totusi sa-l angajez pe Rambo ca sa o urce la bord.
Dupa ceva mai multe cautari am dat de modelul Steady 260 care pare sa fie o varianta buna de compromis, avand doar 50kg.

Inca nu am davits-uri la Haimana, deci trebuie sa o ridic pe punte, in prova, cu chila in sus atunci cand nu o folosesc, la fel cum fac acum cu o gonflabila clasica, nu cu mult mai usoara (cam 30kg)

Intrebarea e: ce alternative ar mai fi? In afara de Whaly 270, Steady 260 si Neptea 250.
Neptea 250 imi pare totusi cam mica, as vrea ceva in care sa poata sta minim 3 oameni.

Ce dezavantaje ar avea o barca de-asta in afara de un pret mai mare de achizitie si o greutate suplimentara la ridicat?
Am impresia ca varianta de barca de polietilena nu prea are moarte, adica e mult mai greu de spart si e mult mai rezistenta astfel incat dau de la inceput niste bani in plus dar stiu ca nu trebuie sa repar sau chiar schimb barca in fiecare sezon.

Orice sfat e binevenit! Multumesc!
 
Sebba, ce zici de un foldable dinghy. Ce de la "Freerange Sailing" au unul pe care il folosesc la greu, pe orice teren si pare sa fie indestructibil. Vezi episodul "Strong Winds Destination The Most Beautiful Beach We've Ever Seen - Free Range Sailing Ep 6" pe youtube unde il prezinta mai in detaliu. Nu stiu ce model este. In Europa gasesti ceva asemanator la http://www.banana-boot.de/en/info/. Preturi incepand de la 1500 Euro, cu garantie de 15 ani.
 
Da, merci de sugestie.
Le-am văzut și eu dar la aceiași bani, aproximativ, parcă tot spre un tanc de polietilenă m-aș îndrepta.
Încă studiez...

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Au la intrarea in Tulcea niste bărci de polietilena f șmechere ai au și unele mici
Cred că dacă cauți pe net ii găsești
Acum lucrează la ei Adrian de la Prinautica dar nu am Nr lui
Poate știe cineva cum ii cheamă
PS bestiale bărcuțele din polietilena
 
da, cred ca poate fi o varianta buna, pretul e decent, cam cat al unei gonflabile, greutatea e si ea destul de mica
rotile nu ma prea ajuta dar cred ca nici nu ma incurca, e o varianta de luat in seama
multumesc
 
in Filipine am vazut des folosite din polietilena, plus mare cand lovesti pietre stanci , fata de fibra care este casanta, sunt modele cu pereti dubli separati unde poti baga combustibil , apa etc, pe alibaba am gasit o groaza facute de chinezi. Polietilena vs Gonflabila, catamaran vs mono ..., practic ar trebui sa fie mai ieftine prin procedeul de fabricatie
 

Atașamente

  • 96B59ED0-9647-4D8F-A8E1-A5CDAE62EE1C.jpg
    96B59ED0-9647-4D8F-A8E1-A5CDAE62EE1C.jpg
    30.9 KB · Vizualizări: 48
Ultima editare:
Incerc sa dau de băieții de la Hibiscus dar nu reușesc.
La unul din numerele de pe site îmi vorbește ceva in rusă, cred, și la celălalt nu răspunde nimeni.
O sa mai incerc dar întreb și aici, poate știe cineva vreun alt număr de contact de la ei.
Thanks

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
I-am sunat pe 21 ian pe ambele numere de contact si nu mi-au raspuns. In aceeasi seara mi-a trimis Dragos mesaj ca sunt la ski pana pe 26 ian. Presupun ca poti lua legatura cu ei incepand de luni.
 
Walker bay ăla arată bine dar prețul mă face să bat in retragere :)

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Salutare!

Caut tot felul de informatii sau sugestii in alegerea unei barci care va fi folosita ca barca de serviciu pe Haimana (Gib'Sea 43, pentru cei ce nu stiu)
Marea majoritate a posesorilor de veliere folosesc pe post de barca de serviciu o barca gonflabila dar nu stiu de ce mie imi pare o solutie in care arunc banii pe fereastra.
Gonflabila ar avea, in opinia mea, un singur avantaj: o poti dezumfla si stoca intr-un spatiu ceva mai mic. Altfel, imi pare o solutie fragila si predispusa constant la defectiuni.
Imi bazez spusele pe 2 ani de experienta in care aproape in fiecare saptamana barca este utilizata de diferite persoane, mai mult sau mai putin grijulii. Deci conditii "dificile": urcat in barca cu nisip, tras barca pe mal, nu de putine ori peste pietroaie, supraincarcare etc.
Va dati seama ca o gonflabila va ceda rapid si mai tot timpul va avea nevoie de reparatii

M-am gandit si la varianta RIB dar nici asta nu ma satisface. Am prieteni cu RIB la care i-au spart chila (dubla, din fibra)... Un RIB serios, care sa reziste mai bine, ajunge sa aibe si un pret semnificativ pe care incerc sa-l mentin in anumite limite, totusi... Inca nu am gasit nici o comoara in insulele grecesti! :)

Tot cautand, am gasit niste barci din polietilena facute de Whaly, chiar am vazut un model mai mare "pe viu" si mi-a placut ideea.
Modelul cel mai potrivit ptr mine ar fi Whaly 270 dar este destul de grea, cam 70kg si nu as vrea totusi sa-l angajez pe Rambo ca sa o urce la bord.
Dupa ceva mai multe cautari am dat de modelul Steady 260 care pare sa fie o varianta buna de compromis, avand doar 50kg.

Inca nu am davits-uri la Haimana, deci trebuie sa o ridic pe punte, in prova, cu chila in sus atunci cand nu o folosesc, la fel cum fac acum cu o gonflabila clasica, nu cu mult mai usoara (cam 30kg)

Intrebarea e: ce alternative ar mai fi? In afara de Whaly 270, Steady 260 si Neptea 250.
Neptea 250 imi pare totusi cam mica, as vrea ceva in care sa poata sta minim 3 oameni.

Ce dezavantaje ar avea o barca de-asta in afara de un pret mai mare de achizitie si o greutate suplimentara la ridicat?
Am impresia ca varianta de barca de polietilena nu prea are moarte, adica e mult mai greu de spart si e mult mai rezistenta astfel incat dau de la inceput niste bani in plus dar stiu ca nu trebuie sa repar sau chiar schimb barca in fiecare sezon.

Orice sfat e binevenit! Multumesc!

Sebba, încerc și eu un răspuns, cam târzior, dar acum am văzut postarea ta.
Dacă pentru tine cerințele principale sunt, anduranță și depozitare ușoară, atunci gonflabila de hypalon ar trebui să fie o alegere bună.
Gonflabilă fiindcă înțeleg că preferi să o depozitezi în spațiu minimal, iar hypalon fiindcă știu din experiențe proprii că materialul ține la fricțiune, abraziune de stânci, devine rigid suportând presiune mare, la lovituri nu ”simte” nimic, etc...etc.
Rezistența la UV este fantastică, am văzut barcă de 30 de ani arătând ca nouă. În principiu, te costă dar o ai pentru o viață.
Varianta de costuri mici este la ”second hand”. O variantă viabilă, fiindcă oricum materialul rezistă o viață de om.

O barcă de 2,7m cu balon mare, o văd la 750 euro : https://www.olx.ro/oferta/barca-hypalon-mercury-2-7-m-ID9vEo9.html#9a405ac85e
 
Mulțumesc Florio,
Nu știu de ce dar parca nu mă încântă.
Am tot studiat și analizat problema și avantajul dezumflării cred că e minor.
Nu o sa stau niciodată în timpul sezonului sa umflu sau dezumflu barca, deci minim jumătate de an aceasta trebuie sa fie ready to go.
Chila gonflabila îmi creează dureri de cap, îmi pare un punct ce generează constant probleme.
Pe moment sunt din ce in ce mai convins de bic 245 și pentru fixare pe punte voi construi niște dispozitive in care să așezi, fixezi și asiguri barca. Pe viitor intenționez facerea unui cadru la pupa cu rol de suport pentru panourile solare dar și de macara (davits) pentru dinghy.

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Eu nu m-as baza pe bic 245 sa ma duc pe valuri, cu atât mai puțin să o ofer unor turisti ce nu sunt familiarizați cu mișcările unei barci. O barca pneumatica din hipalon precum cea arătată de Florio, este aproape imposibil de răsturnat, nu zgarie puntea tine mult mai mult decat face prețul ei. Dacă este umflată la presiunea recomandată este tare ca piatra. Cu depozitarea nu prea este indicat ca atunci apare uzura la dezumflare si pliere
 
De acord că nu e de preferat când sunt valuri mari dar 99% din utilizare, la mine, înseamnă să meargă clienți cu barca la mal, la plajă, când Haimanaua sta la ancoră in golf.

Parca sunt încăpățânat și parca tot de ceva ce nu se umfla as vrea sa mă leg...
Sa fac realocare de buget și să mă gândesc la Steady 260?
Grea decizie... Grea barca... Mare prețul...

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Am lucrat câțiva ani la un șantier care făcea tendere rigide. Vânzările erau așa de mici ca se apropia de faliment. Apoi a trecut pe pneumatice în hypalon și nu mai reușește sa facă față comenzilor!
Un tender rigid pe lângă inconvenientul ca e greu, mai are prostul obicei ca la cel mai mic val când se freacă de barca, face un zgomot greu de suportat.
 

Back
Sus