Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Topic: Pareri barca polietilena - Steady 260, Whaly 270, Neptea 250

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post

Lightbulb Pareri barca polietilena - Steady 260, Whaly 270, Neptea 250

Salutare!

Caut tot felul de informatii sau sugestii in alegerea unei barci care va fi folosita ca barca de serviciu pe Haimana (Gib'Sea 43, pentru cei ce nu stiu)
    Marea majoritate a posesorilor de veliere folosesc pe post de barca de serviciu o barca gonflabila dar nu stiu de ce mie imi pare o solutie in care arunc banii pe fereastra.
    Gonflabila ar avea, in opinia mea, un singur avantaj: o poti dezumfla si stoca intr-un spatiu ceva mai mic. Altfel, imi pare o solutie fragila si predispusa constant la defectiuni.
    Imi bazez spusele pe 2 ani de experienta in care aproape in fiecare saptamana barca este utilizata de diferite persoane, mai mult sau mai putin grijulii. Deci conditii "dificile": urcat in barca cu nisip, tras barca pe mal, nu de putine ori peste pietroaie, supraincarcare etc.
    Va dati seama ca o gonflabila va ceda rapid si mai tot timpul va avea nevoie de reparatii

M-am gandit si la varianta RIB dar nici asta nu ma satisface. Am prieteni cu RIB la care i-au spart chila (dubla, din fibra)... Un RIB serios, care sa reziste mai bine, ajunge sa aibe si un pret semnificativ pe care incerc sa-l mentin in anumite limite, totusi... Inca nu am gasit nici o comoara in insulele grecesti!

Tot cautand, am gasit niste barci din polietilena facute de Whaly, chiar am vazut un model mai mare "pe viu" si mi-a placut ideea.
    Modelul cel mai potrivit ptr mine ar fi Whaly 270 dar este destul de grea, cam 70kg si nu as vrea totusi sa-l angajez pe Rambo ca sa o urce la bord.
    Dupa ceva mai multe cautari am dat de modelul Steady 260 care pare sa fie o varianta buna de compromis, avand doar 50kg.

Inca nu am davits-uri la Haimana, deci trebuie sa o ridic pe punte, in prova, cu chila in sus atunci cand nu o folosesc, la fel cum fac acum cu o gonflabila clasica, nu cu mult mai usoara (cam 30kg)

Intrebarea e: ce alternative ar mai fi? In afara de Whaly 270, Steady 260 si Neptea 250.
    Neptea 250 imi pare totusi cam mica, as vrea ceva in care sa poata sta minim 3 oameni.

Ce dezavantaje ar avea o barca de-asta in afara de un pret mai mare de achizitie si o greutate suplimentara la ridicat?
    Am impresia ca varianta de barca de polietilena nu prea are moarte, adica e mult mai greu de spart si e mult mai rezistenta astfel incat dau de la inceput niste bani in plus dar stiu ca nu trebuie sa repar sau chiar schimb barca in fiecare sezon.

Orice sfat e binevenit! Multumesc!

Junior Member
    Locația
    Germania
    Posturi
    5

Sebba, ce zici de un foldable dinghy. Ce de la "Freerange Sailing" au unul pe care il folosesc la greu, pe orice teren si pare sa fie indestructibil. Vezi episodul "Strong Winds Destination The Most Beautiful Beach We've Ever Seen - Free Range Sailing Ep 6" pe youtube unde il prezinta mai in detaliu. Nu stiu ce model este. In Europa gasesti ceva asemanator la http://www.banana-boot.de/en/info/. Preturi incepand de la 1500 Euro, cu garantie de 15 ani.

Da, merci de sugestie.
    Le-am văzut și eu dar la aceiași bani, aproximativ, parcă tot spre un tanc de polietilenă m-aș īndrepta.
    Īncă studiez...

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk

Au la intrarea in Tulcea niste bărci de polietilena f șmechere ai au și unele mici
    Cred că dacă cauți pe net ii găsești
    Acum lucrează la ei Adrian de la Prinautica dar nu am Nr lui
    Poate știe cineva cum ii cheamă
    PS bestiale bărcuțele din polietilena
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

^nu stiam! le fac ei? cineva care sa aibe vreun nr de contact?

6.  

http://www.nauticlife.ro/modele/ambarcatiuni-fun-yak
    Dar văd că cea mai mică e deja prea mare pt scopul tau
    Dar Stefan are dreptate.....BIC 'al mic e super .... versatil,ușor și....cu roți ,
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

da, cred ca poate fi o varianta buna, pretul e decent, cam cat al unei gonflabile, greutatea e si ea destul de mica
    rotile nu ma prea ajuta dar cred ca nici nu ma incurca, e o varianta de luat in seama
    multumesc

Senior Member stefand600's Avatar
    Locația
    Domnesti Ilfov
    Posturi
    116

Rotile se pot scoate foarte usor, dar daca o pui pe plaja nisipoasa ar putea chiar sa te ajute.

Incerc sa dau de băieții de la Hibiscus dar nu reușesc.
    La unul din numerele de pe site īmi vorbește ceva in rusă, cred, și la celălalt nu răspunde nimeni.
    O sa mai incerc dar īntreb și aici, poate știe cineva vreun alt număr de contact de la ei.
    Thanks

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 9 Sep 2014, 09:50 PM
  2. Pareri barca nufarul
    de gabytzu īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 5 Feb 2014, 10:18 AM
  3. Pareri barca !!!
    de kato īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 6 Nov 2012, 12:51 PM
  4. Pareri si discutii barca Glastron vs Olanda?
    de jovial īn topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 31 Jan 2012, 10:15 PM
  5. Reparatie caiac polietilena termoformata - BIC Ouassou
    de radu salcudean īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 9 Jul 2011, 09:54 PM

Tags for this Thread

Bookmarks