Echipament protectie vopsit barca va rog ajutor

buna ziua, am o barca de fibra de sticla ce trebuie revopsita si opera vie si opera moarta, si doresc sa o vopsesc eu ( am curte), am aflat cu ce trebuie vopsita - vopsea poliuretanica si grund pt aceasta vopsea- si va rog sa ma consiliati cu ce anume trebuie sa ma protejez -protectie respiratorie (manusi,combinezon astea le stiu).intentionez sa vopsesc totul la trafalet si pensula, in aer liber adica in curtea casei. Am cumparat o masca de protectie 3M de vopsitorie cu cartuse ce se pot schimba dar cartusele inca nu le am comandat pt ca nu stiu ce anume trebuie sa iau. va rog daca aveti experienta in asa ceva sa ma consiliati deoarece am inteles ca tipurile astea de vopsea sant destul de nocive si nu vreau sa vad "elefantei roz" dupa o sedinta de vopsit.
multumesc mult! daca puteti sa mi recomandati si ce vopsele folositi ar fi super!
 
eu nu mi-as face probleme din moment ce lucrezi in spatiu deschis. Elefantii roz apar de obicei cand cureti suprafata cu solventi, mai degraba decat atunci cand vopsesti efectiv. Oricum vopseaua poliuretanica, pe langa poliol si izocianat contine si ceva reactivi destul de volatili dar mai degraba trebuie sa iei masuri impotriva incendiilor decat altceva. Sper ca nu te apuci pe vremea asta de mesterit pentru ca ai nevoie de temperaturi pozitive de bun simt....nu de alta. PS fara suparare, numele tau este Pubert?
 
Salut,
Eu mi-am vopsit barca cu poliuretanica atat la interior cat si opera vie.
Dar, atentie nu tin barca in apa decat atunci cand o folosesc -maxim partide de o saptamana. Altfel opera vie trebuie vopsita cu antivegetativa.
Din fisele de produs am extras mai jos masurile de protectie a muncii. Daca vrei sa iti trimit aceste fise trimite-mi un MP cu o adresa de e-mail caci nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama.
"6. MASURI DE PROTECTIE A MUNCII SI PSI
Produsul contine: solventi organici cu caracter inflamabil si nociv din categoria hidrocarburi aromatice, cetone, esteri.
Toate operatiile de manipulare, transport, depozitare, utilizare, distrugere rezidii se vor face aplicand cu stictete normele de prevenire a incendiilor, normele de protectie a muncii si igiena sanitara in vigoare.
Se interzice:
- utilizarea echipamentelor electrice si uneltelor neconforme normelor in vigoare referitoare la medii cu risc de explozie;
- prezenta surselor de foc deschis (scintei, flacari, fumat);
- contactul prelungit sau frecvent cu pielea si mucoasele;
- inhalarea prelungita sau frecventa a vaporilor;
- ingerarea produsului.
Se vor lua masuri de eliminare a electricitatii statice produse in cursul vehicularii sau a lucrului.
Personalul va purta echipament de protectie corespunzator si va respecta regulile de igiena a muncii. Se va asigura o ventilatie si sisteme de stingere a incendiilor eficiente in cursul operatiilor de utilizare. Daca produsul este utilizat in spatii inchise este obligatorie:
- asigurarea unei circulatii continue, adecvate de aerproaspat in cursul aplicarii si uscarii
- utilizarea mastilor cu aductie de aer si a echipamentului antiexploziv.
Rezervoarele ,recipientii si cisternele vor fi legate la centura de impamantare in cursul incarcarii si descarcarii.
Stingerea incendiilor : pulbere chimica; nisip; halon 1211 (BCF) si bioxid de carbon.
Apa se utilizeaza numai pentru protectie prin racire.
Punct de inflamabilitate: intre 4 si 21C. Categoria pericol de incendiu: A."
Bafta!
 
multumesc mult pt raspuns, :)) Pubert e o porecla pusa de cei din anturajul meu, pentru ca atunci cand am luat prima barca ma comportam (dupa spusele lor )ca un baiat la pubertate ce se afla in fata primei sale gagici:eek:. emotii mari desigur la prima barca:rolleyes:. deci in concluzie cu protectia respiratorie o sa iau filtru pentru solventi organici. nu am lucrat niciodata cu vopsea poliuretanica si de aici frica cu protectia. deci aceasta vopsea poliuuretanica o dau peste direct peste gelcoat ( vorbesc de punte acum) mai e nevoie de un grund ceva?exista alt tip de vopsea - monocomponenta - ce pot sa o dau peste gelcoat sa nu mai depind de amestec, etc..vopsea auto la spray ar putea fi ok?
 
daca vrei o vopsea rezistenta ramai la poliuretanica bicomponenta. chiar protejeaza. restul.......nu se compara
 

Back
Sus