Olanda-Romania pe Dunare

Daca cineva vrea sa participe la un traseu cu velierul meu Gibsea 76, de la Monickendam in Romania, plecarea este pe 24 februarie din Otopeni. Costuri personale de avion si mancare. Tel meu 0771605286.
Adi Nicolae
 
Nu pot participa dar cred că dacă ai da mai multe detalii, mai ales despre barcă, traseu, estimări, cheltuieli etc ar putea să apară mai multi posibili doritori.
Drum bun și fără evenimente îți doresc!

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Daca cineva vrea sa participe la un traseu cu velierul meu Gibsea 76, de la Monickendam in Romania, plecarea este pe 24 februarie din Otopeni. Costuri personale de avion si mancare. Tel meu 0771605286.
Adi Nicolae

Cat timp crezi ca va dura aceasta calatorie?
 
Olanda - Constanta cu o ambarcatiune de agrement, calatorie completa - 2 luni (45-50 zile printr-un noroc chior) sunt peste 100 de ecluze si ca 1000 km in amonte
 
Olanda - Constanta cu o ambarcatiune de agrement, calatorie completa - 2 luni (45-50 zile printr-un noroc chior) sunt peste 100 de ecluze si ca 1000 km in amonte

Stiu...
Eu am facut de patru ori Nurnberg-Sulina-Sf.Gheorghe-Nurnberg, am avut numai 28 de ecluze (daca imi aduc bine aminte) si am facut vre-o 8 saptamani, ce e drept noi nu ne grabeam. Eram in excursie de placere. Distanta a fost 2400km pe Dunare Kelheim-Sulina, si 100Km pe RMD, inmultit cu 2... adica 5000 km dus-intors...

La distanta se adauga dificultatile de navigatie: multitudinea de ecluze, viteza curentului, latimea senalului navigabil, contra-curenti si anafoare, efectul de sugere la intalniri sau depasiri pe senalele inguste, bancurile de nisip neidentificate, frecvent valuri mari, vantul travers, etc etc... Ochii'n patru sa nu dai peste vre-un trunchi de copac dus de curent sau sa agati in elice o plasa de pescar ne-semnalizata corespunzator...

Dar a fost frumos... :happy-banana:
 

Back
Sus