Nivel de zgomot/decibeli motoare mici Suzuki, Yamaha, Mercury, Honda, etc

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un motor de 2.5 cp, nou, de la Suzuki insa nu gasesc nicaieri online la specificatii nivelul de zgomot la turatie maxima.
Nici macar sa le compar intre intre ele.
Stiu doar ca cele in 4 timpi sunt mai silentioase si cele cu racire pe apa..
Va intreb pentru ca o sa il am pe cel mai tanar membru din familie cu mine si nu as vrea sa se sperie de zgomot :) .
Multumesc.
 
Dacă asta e singura cauză pentru care cauți motor silențios ar putea sa fii puțin dezamăgit.
Câți ani are kinderu? Cred că cel mai bine, indiferent de situație, e să îl acomodezi treptat și cu răbdare la noul mediu... Ceva similar, sperieturi de la zgomote necunoscute lui, am pățit și eu dar a trecut și acum e totul ok.
Baftă

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Buna ziua,
Doresc sa cumpar un motor de 2.5 cp, nou, de la Suzuki insa nu gasesc nicaieri online la specificatii nivelul de zgomot la turatie maxima.
Nici macar sa le compar intre intre ele.
Stiu doar ca cele in 4 timpi sunt mai silentioase si cele cu racire pe apa..
Va intreb pentru ca o sa il am pe cel mai tanar membru din familie cu mine si nu as vrea sa se sperie de zgomot :) .
Multumesc.

Sebba are dreptate. În achiziția unui motor, zgomotul este un ultim parametru, ca importanță.
Deoarece toate motoarele fac aproximativ același zgomot, excepție făcând (la aceste motoare mici), acel Honda 2,3 cp, cu răcire pe aer.
Și asta doar din cauza acestui tip de răcire.
În trecut am citit opinii ale utilizatorilor de bărci din toate site-urile străine (fiindcă la noi nu prea erau atunci :) ).
Opinia generală medie, era aceasta: Suzuki are un consum sensibil redus și un zgomot puțin mai mic. Aceste caracteristici sunt foarte puțin diferite de a celorlalte motoare din gamă. Atât de puțin, încât existau și alte opinii, de aceea am spus anterior ”medie”.

La achiziția unui motor aș fi atent mai curând la materialele din care este construit, la fiabilitate și la reprezentarea pe plan local a ceea ce înseamnă ”service”.

P.S.
Orice motor se aude foarte încet la turații mici și tare pe măsură ce accelerează. Dacă juniorul merge cu barca, tatăl îl poate acomoda mergând la început mai încet :) .
As simple as that! :)
 
Eu am acel Honda 2.3 răcit cu aer și nu pot sa spun că am sesizat că este mai silențios decât altele.
Când "dai talpă" și ăsta pârâie ca o drujba.

Chiar am căutat și printre motoarele electrice gen Torqeedo și se pare că și alea sunt destul zgomotoase, contrar așteptărilor.
Cu nici un motor de-ăsta nu poți merge la furat! [emoji3][emoji3][emoji3]

Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Salut,
Va multumesc mult pentru raspunsuri. La Suzuki m-am hotarat demult..la cat am citit despre el deja il "cunosc". De auzit nu l-am auzit..ceva filmulete insa nu sunt relevante. Eram curios..
Pe la aparatele de gradinarit de prin curte le cam stiu decibelii. Sunt specificati in manualul de utilizare.
Am o fetita :) .
Am gasit 2-3 dealeri din tara seriosi. Problema e ca eu sunt din Iasi (ajung si la Dunare, dar mai rar) si m-a pus un pic pe ganduri Florio cu partea de service, revizie..Sa caut un dealer cu service pe Iasi?
Mai greu fata de Tulcea, Galati, Braila, Bucuresti..etc .
Ceva recomandari?
 
......................
Am gasit 2-3 dealeri din tara seriosi. Problema e ca eu sunt din Iasi (ajung si la Dunare, dar mai rar) si m-a pus un pic pe ganduri Florio cu partea de service, revizie...

Ăsta e cusurul meu: pun lumea pe gânduri :)
Despre reprezentare pe plan local, cel mai bine ar trebui să știe tot dealerul care vinde. În Iași sau apropiere.
Altfel e păcat ca pentru un motor nou, în garanție, să apelezi la mecanici mai mult sau mai puțin ambulanți.
 
Eu am acel Honda 2.3 răcit cu aer și nu pot sa spun că am sesizat că este mai silențios decât altele.
Când "dai talpă" și ăsta pârâie ca o drujba.

Asta subliniam și eu: toate motoarele sunt destul de silențioase, mai puțin Honda răcit cu aer. El face o idee mai mult zgomot :)
 
Daca vrei sa reduci din zgomot poti face asa ceva, dar rezultatul nu e wau.
 

Atașamente

  • 2019-03-09 07.23.34.jpg
    2019-03-09 07.23.34.jpg
    42.1 KB · Vizualizări: 31
  • 2019-03-09 07.24.00.jpg
    2019-03-09 07.24.00.jpg
    73.9 KB · Vizualizări: 32
  • 2019-03-09 07.24.07.jpg
    2019-03-09 07.24.07.jpg
    62.3 KB · Vizualizări: 30

Back
Sus