Ce ar trebuie sa stim despre plimbarea cu barca proprie in apele Grecesti

De mult ma framanta ideea de a-mi tracta velierul in grecia, am tot dorit sa mergem dar am renuntat dupa multele probleme ce mi le-am pus.
Anul acesta ne-am hotarat ca in perioada de 15/28 iunie sa mergem, adica Eu sotia si fimiu (1an si 6luni)si in tot acest timp sa locuim pe velier
Am tot citit postarile lui Florio cu frumoasele lui excursii cu familia si velierul in grecia
si as vrea sa-i copii traseul Makri Thassos. Din povestirile lui totul pare frumos si roz, dar eu am multe probleme in cap.
Ca si probleme ce as vrea sa le aflu legate de plimbarea cu un velier de 24ft ar fi:
1. Am nevoie de asigurare? si daca da de unde pot obtine una la un pret decent
2. Trebuie sa platesc ceva taxe si daca da, unde?
3. Trebuie sa dau velierul la apa in port cu capitanie si sa fac formular de intrare?
4. Sunt restrictii la ancoraj in golfuri
5. Ce porturi decente la tarife omenesti pot gasi in traseul Makri-Thassos

acum intrebari legate de partea asfaltata
Teoretic eu+masina+velier par in regula
Adica Barca are 1500kg, peridocul MMA 2000kg din care aproape 500kg greutate proprie, Masina MMA 2080kg, iar eu am permis B cu 96 trecut(adica curs pentru 4250kg)
Intrebari
1. Cuiul trebuie sa fie insotit de acte si omologare? Il am pe masina am fost cu el prin RAR in talon imi apare mentiune maxim remorcabil 4080kg dar
alte hartii si omologari nu am.
2. Se iau militieni straini de noi cand ne vad cu "vaporul" dupa noi, ca in traseul meu ce-l fac an de an Tomis-Navodari, toate echipajele de politie care le intalnesc
au curiozitatea sa ma verifice:) lucru ce a devenit deranjant.
 
Eu merg de 4 ani in Lefkada ,cu o barca de 6 m si am un post cu experienta mea, ca si rezumat: La vama vorbim strict de ansamblu barcii: Itp valabil , asigurare , la cui nu se uita nimeni,pe drum politia bulgara nu m au agasat niciodata mai ales cu barca in spate am mers incet , politia greaca nici nu o vezi si sunt foarte civilizati. Eu unul mi as face asigurate dar iti garantez ca nimeni nu te va oprii in apele grecesti atata timp cat nu deranjezi.. De ancorat in golfuri ai voie atata timp cat nu este in fata unei plaje si nu detanjezi,. In Lefkada cu 20 e in iunie si Septembrie , si 30-40 iulie , august, pe zi sunt taxele de port si primesti : apa , curent , descarcare reziduri. In apele grecesti daca nu deranjezi nu esti deranjat . Eu in 4 ani am vazut multi romani mai ales cu yachturi inchiriate care intrau in golfuri , vroiau sa manance la restaurante si in loc sa ancoreze decent si sa vina cu gonflabila la mal, erau nesimtiti si trageau aprope in zona de facut plaja, baie. Sau uitau sa stranga gunoaiele de pe plaja. Mau dezgustat ca si barcagiu sa vin pe o plaja pustie si sa gasesc o sticla de ,, Dealul Mare”.Peridocul va fi o problema , dar o rezolvi la fata locului , totusi in Grecia se fura sau dezmembreaza peridocuri , eu as pune antifurturi la tot ce se poate, si masina este de cautat. In grecia mai in toate zonele este plin de arabi veniti si cauta la ciordeala
 
Ultima editare:
Citisem postarea dumneavoastra, dar tot a ramas o enigma ce taxe si unde trebuie sa platesc, adica unde fac asigurarea cea mai ieftina, si ce alte taxe se platesc. Am vazut barca dv, problema cu velierul este ca e mai grasun fata de o barca vitezana, si atrage atentie.
 
In grecia traficul nautic este foarte mare, nu vei avea probleme, la pireus poti face asigurare este 100e-150 pe an. Eu am fost la capitanie si am intrebat si nu sunt probleme. Poti intra pe site ul capitaniei Lefkada ca au in engleza si gasesti toate chestiile. Am cautat pentru tine . Intre 7-8 metri este 16 euro pe luna, platesti direct la bancile locale care stiu despre taxa TEPAI se cheamaAsigurarea la pireus sau cauti online un asigurator.
 
Ultima editare:
De mult ma framanta ideea de a-mi tracta velierul in grecia, am tot dorit sa mergem dar am renuntat dupa multele probleme ce mi le-am pus.
Anul acesta ne-am hotarat ca in perioada de 15/28 iunie sa mergem, adica Eu sotia si fimiu (1an si 6luni)si in tot acest timp sa locuim pe velier
Am tot citit postarile lui Florio cu frumoasele lui excursii cu familia si velierul in grecia
si as vrea sa-i copii traseul Makri Thassos. Din povestirile lui totul pare frumos si roz, dar eu am multe probleme in cap.
Ca si probleme ce as vrea sa le aflu legate de plimbarea cu un velier de 24ft ar fi:
1. Am nevoie de asigurare? si daca da de unde pot obtine una la un pret decent
2. Trebuie sa platesc ceva taxe si daca da, unde?
3. Trebuie sa dau velierul la apa in port cu capitanie si sa fac formular de intrare?
4. Sunt restrictii la ancoraj in golfuri
5. Ce porturi decente la tarife omenesti pot gasi in traseul Makri-Thassos

acum intrebari legate de partea asfaltata
Teoretic eu+masina+velier par in regula
Adica Barca are 1500kg, peridocul MMA 2000kg din care aproape 500kg greutate proprie, Masina MMA 2080kg, iar eu am permis B cu 96 trecut(adica curs pentru 4250kg)
Intrebari
1. Cuiul trebuie sa fie insotit de acte si omologare? Il am pe masina am fost cu el prin RAR in talon imi apare mentiune maxim remorcabil 4080kg dar
alte hartii si omologari nu am.
2. Se iau militieni straini de noi cand ne vad cu "vaporul" dupa noi, ca in traseul meu ce-l fac an de an Tomis-Navodari, toate echipajele de politie care le intalnesc
au curiozitatea sa ma verifice:) lucru ce a devenit deranjant.

Salut George :) . Abia acum am văzut postarea ta, intrând mai răruț pe forumuri. În principiu lucrez mai mult, să fac loc unui sezon de huzur... în fapt am lipsit plecând cu caiacul și cortul pe Dunăre. Așa, din neastâmpăr :D
Discuția despre întrebările tale ar trebui să o purtăm direct, fiindcă am lămuri-o mai bine decât în scris. Chiar așa, ar fi trebuit să-mi telefonezi :) .
Makri-Samothraki-Thassos, Nea Peramos, Kavala, Porto Lagos, Makri, este un traseu frumos și fără mari emoții de vreme rea, dar trebuie ținut cont că ai și 25 , apoi 45 mile de mare liberă în largul Egeei de Nord.
Pentru mine zona din jurul insulei Thassos rămăsese singura ”neumblată”, fiindcă n-am fost atras până acum: știam că nu prea e vânt acolo. Lucru care s-a confirmat și în realitate.
Poate ar trebui să povestesc această călătorie, ca un jurnal de bord. Poate fi de folos colegilor de forum.

Aș încerca un răspuns la întrebările tale, dar există răspuns oficial și neoficial. Cum să fac? :D

1. Da, ai nevoie de asigurare. Asigurarea în ape grecești, are trei valențe: pentru avarii ambarcațiuni, pentru accidentare persoane și pentru poluare. Dacă iei pentru o lună, o să fie pe la 50 euro. Despre broker, la telefon.
2. În mod normal, la dimensiunea bărcii tale ar trebui să plătești DEKPA, taxa de intrare în apele grecești. De anul trecut DEKPA nu a mai costat nimic (!), doar au pus ștampila de intrare pe formularul (carnetul) DEKPA. Anii trecuți a fost circa 20 euro taxa și 50 euro carnetul DEKPA (+ 1-5 euro). Dekpa-carnet se face (o singură dată) în orice port cu căpitănie. Pentru zona respectivă, Alexandropolis.
3. Nu e nimeni interesat unde dai velierul la apă.
4. Nu sunt restricții pentru ancorajul în golfuri, dar acolo unde este plajă și sunt oameni în apă, limita decenței și a prevederii spune să nu ancorezi aproape de ei. Din câte rețin este o limită legală de 100 m parcă ( nefolosind informația, îmi aduc vag aminte)
5. Absolut toate porturile au tariful omenesc: la liber :) . Pentru cei în tranzit. Tarife mai sunt puse pentru cei ce au locuri închiriate. Dar la cheul mare, nu te taxează nimeni.

Partea asfaltată:
1. De cui nu m-a întrebat nimeni, niciodată, nimic.
2. Nici pe traseu, în atâția ani de mers cu barca în Grecia, nu m-a oprit nimeni. La vamă e bine să ai actele, firește: ale bărcii, peridocului, mașinii și ale voastre :)
 
In grecia traficul nautic este foarte mare, nu vei avea probleme, la pireus poti face asigurare este 100e-150 pe an. Eu am fost la capitanie si am intrebat si nu sunt probleme. Poti intra pe site ul capitaniei Lefkada ca au in engleza si gasesti toate chestiile. Am cautat pentru tine . Intre 7-8 metri este 16 euro pe luna, platesti direct la bancile locale care stiu despre taxa TEPAI se cheamaAsigurarea la pireus sau cauti online un asigurator.

Tot pentru George: e posibil să nu găsească un asigurator dispus să încheie polița pentru velierul lui.
Spun asta fiindcă am mai fost sunat de colegi cu veliere sub 30 picioare, an de fabricația mai vechi, care nu găseau companii dispuse să încheie polița.
Dacă e vorba de o singură călătorie în acest an, cel mai convenabil este plata poliței pe o lună, chiar dacă proporțional pare ciudat de mare față de suma pe un an :)
 
Multumesc de răspuns. Am preferat sa postez pe forum sa fie util și altora. Sa termin cu cosmetizarea pentru noul sezon și încep pregătirile actelor și te voi deranja cu un telefon.
 
Eu navighez cu un Crownline de 8m prin Gercia, am asigurare din Germania pentru ca barca este inmatriculata acolo. Referitor la taxele pentru ambarcatiunile de peste 7m sunt urmatoarele : DEKPA care se obtine de la capitanie ( se completeaza o cerere, se merge la KAP ceva trezorerie finante etc., acolo primesti o foaie de varsamant si cu aia mergi la banca si achiti ) TEPAI un fel de vignieta care se plateste pe luna incepand de la 16eur pe luna, iti poti face foaia de varsamant online .. da un google dupa etepai este si in engleza, cu foaia de varsamant iar la banca. Mai nou nu se mai elibereaza DEKPA daca nu ai platit macar o luna TEPAI. Daca te prinde fara DEKPA amenda poate fi pana la 5000 EUR daca te prinde fara TEPAI amenda variaza in functie de lungimea barcaii, la o barca de 7-8 m este 368 EUR.

Acum ideea este ca la greci, politista de la captitanie mi-a zis ca amenda nu se prea da din prima la turisti, dar daca vrei sa stai linistit iti faci tot. De controlat eu am fost controlat aproape in fiecare an, ba pe mare direct oprit de politie, ba in port asa la nimereala. Daca stai numai prin golfulete tot sejurul sunt sanse destul de mici sa te controleze cineva. Ce am vazut ca ii intereseaza foarte mult, sa ai fumigenele alea de zi si noapte si sa nu fie expirate.
 

Back
Sus