Intrebare .....de incepator

Buna ziua

Salutari tuturor barcaholicilor. Numele meu este Cristian , din Constanta si sunt nou pe forum.De ceva timp cochetez cu ideea de a construi un velier dar in urma documentarii mai aprofundate si parerilor exprimate aici de catre membrii cu multa experienta am ajuns la concluzia ca e mai avantajos de cumparat un sh. Cu toate aceste sunt foarte atras de ideea de a construi, si pentru prima barca am ajuns la concluzia ca vreau ceva mic....foarte mic( 2.5m) cu vela. Ratiunea din spatele acestei decizii este ca investitia e mica, portabilitatea mare ,satisfactia de a mesterii la barca si posibilitatea de invata sa navighez cu vela.
Intrebarea mea este ( de fapt 2) : Am nevoie de S pt. a naviga si pot iesii pe mare cu ea?
Apreciez orice opinie
Va multumesc
 
Salut si bun venit pe forum!

Pina la iesitul pe mare am si eu doua - trei intrebari:
- 2.5 m e lungimea barcii?
- ai in vedere un anumit model de barca?
- si trei, sint de fapt mai multe intrebari: ce virsta ai?, ce inaltime ai? ce greutate ai? ce sport ai mai practicat (practici)?

Toate aceste intrebari au un anumit scop, pentru ca, intr-adevar, se poate iesi pe mare cu o barca de 2,5 m lungime (s-a traversat si Atlanticul in barci chiar mai mici) dar iti trebuie o barca bine gindita si apta pentru navigatie si iti trebuie ceva experienta si o anumita mobilitate ca sa sari dintr-un bord intr-altul, trecind pe sub ghiu, atunci cind faci volta. Nu degeaba copiii incep pe Optimist ( 2,36 m lungime https://en.wikipedia.org/wiki/Optimist_(dinghy) sau https://sailboatdata.com/sailboat/optimist-dinghy-int ) si apoi, cind mai cresc, trec pe 470 sau pe Laser. :)

Eu as merge pe un minim de 3, 5 m lungime si as incepe pe ghiol si nu pe mare.
 
Buna Seara

Intai de toate multumesc pt. raspunsul rapid.Si sa-ti raspund la intrebari
2.5 m e lungimea barcii dictata ,daca nu ma insel , de faptul ca nu trebuie permis de barca categoria S
In prima faza ma tot uitam la D5 de pe bateau https://bateau.com/proddetail.php?prod=D5 dar aici sunt mai mult dacat deschis la sugestii
41 ani 1,68 58 kg constitutie slaba nu practic sport dar am conditie fizica onorabila.
Am uitat eu sa specific faptul ca nu intentionez sa invat pe mare direct, sunt constient ca e un proces incremental si ca ghiolul e mult mai propice pentru asta.
Cred ca intrebarea mea de incepator ar fi trebuit sa sune ceva la modul.... cu 2.5m dpdv legal am parte de vre-o surpriza daca ies pe mare cand vremea e propice? Trebuie sa o pun pe apa intr-un loc anume amenajat pt asta sau pot de pilda sa-i dau bataiie de pe plaja de la Modern de exemplu..?
Va multumesc anticipat
 
Parerea mea este sa nu te limitezi la 2.5 m din cauza permisului. Niciodata nu m-a oprit nimeni pe apa sa ma intrebe de permis in ultimii 7 ani, asa ca nu e mare diferenta de la 2,5 la 4 m. Am avut nevoie de permis doar de vreo trei ori cind am facut dosarul la Politia de Frontiera ca sa tin barca (de 7 m) pe apa in Marina Eforie. Daca prinzi microbul o sa vrei repede permis si o barca ceva mai incapatoare.

Barcuta prezentata este un fel de Optimist dar, asa cum spuneam, modelul asta e folosit mai mult pentru copii ca sa invete manevrarea barcii.

In alta ordine de idei, ai vreun spatiu in care sa te poti apuca de construit? Am vazut ca esti din Constanta, poate ne intilnim sa mai discutam.
 
As avea spatiu pentru una de 4 m.
Mi-ar placea sa ne intalnim si sa stam de vorba....intrebari am cam un milion. O modalitate de contact direct?
 

Back
Sus