Velier 7m SUA - probleme inmatriculare

Salutare

Incepator aici.
Am un velier Mcgregor 19 ft, deci sub cei 7m. Din cauza conditiei proaste in care a fost pastrat, velele nu mai exista asa ca am demontat catargul cu totul. Are motor Johnson de 40CP dar il pot da jos si monta unul de sub 20CP (temporar) In rest este ok si vreau sa il restaurez. Proprietarul l-a adus din SUA cu tot cu peridoc si are certificatul de proprietate american. In rest, nimic altceva. Mi-a facut o procura notariala care acopera cam orice, inclusiv folosinta dar nu sunt eu proprietar. Nu este cumparat, pur si simplu este un prieten care nu foloseste barca dar nici nu are timp sa se ocupe de ea. Si cumva nu vreau sa se iroseasca si sa nu se bucure de apa.

Prima etapa ar fi curatarea. Daca stiti tehnici sau produse, va rog. Unii imi zic sa nu il spal cu jet de apa, sa nu folosesc produse casnice deci sunt pierdut.

A doua etapa si cea mai dificila, care imi roade nervii de un an: inmatricularea, cel putin a peridocului. Cum sa procedez. Nu am niciun fel de acte si nu prea stiu de unde sa incep. As vrea sa inmatriculez macar peridocul ca sa pot muta barca de colo colo pentru reabilitare.

As vrea sa pot folosi si motorul de 40CP, dar autoritatea navala romana mi-a comunicat ca fiind din afara UE, ma va costa cam 2000 eur omologarea printr-o firma din Germania.

Orice sfat e binevenit.
 
Eu unul as cumpara acte de peridoc , gasesti doar acte , ii bati seria si aia este. Eu asa am facut la un peridoc de Anglia, i am pus punte noua , cui nou, am cumparat cu 1000 ron acte si am batut seria , am facut itp fara probleme. Cu motorul nu m as complica , la cel de 40 vezi cum faci 20 sa nu l mai inmatriculezi
 
In primul rand, maidanezul pe care l-ai gasit este caine de rasa, trateaza-l ca atare! Nu face modificari definitive, chiar daca inca nu stii de unde sa apuci un velier, nu-l strica! Pastreaza cu grija catargul si toate celelalte dracii legate de el. Decat sa renunti la motorul de 40 si sa-l submotorizezi, mai simplu si mai ieftin este sa inmatriculezi barca in Belgia, scapi de ANR si de impozite in acelasi timp!
 
Velierul este cel de pe Siutghiol? Eu vad o treaba simpla. Cumperi un set de vele noi sau sh, si renunți la motorul de 40 si pui unul de 6-8hp ca este mai mult decat suficient, și ai un velier perfect functional si legal. Cu cel de 40hp trebuie înmatriculat și motorul si barca , iar ele fiind din USA apar probleme cu vama tva omologare. Iar cu pericolul nu este ușor dacă este tot din USA. Poti incerca cu o firmă de acte auto ca ei au intrari la RAR mai facile dar te va costa destul de mult. Mai ai varianta sa te duci la RAR cu el si sa iti de negație de înmatriculare , iar cu aceasta il poti înregistra la primărie cu numere galbene dar valabile pe raza localității
 
Multumesc pentru raspunsuri.

Tyno, e o varianta desi speram sa nu ma coste atat. Da-mi te rog niste detalii, unde pot gasi asa ceva.

sss - nu sunt fan veliere dar mi-ar parea foarte rau sa stea iar pe apa cu anii. Nu fac modificari si am pastrat tot. Prefer sa nu fac ceva decat sa fac ceva gresit pe la el. Motorul de 40 pare montat ulterior pentru ca la babord are unghi mai mare decat la tribord. il impiedica manerul. E o varianta in Belgia dar nu stiu daca voi putea eu sa il folosesc. Asta e important. Stii de unde pot incepe cu actele?

george, da, este cel de la Siutghiol dar l-am mutat anul trecut intr-un hangar, ca statea degeaba pe apa. Cu firma am incercat, pentru peridoc nu se baga (neexistand acte, serie batuta etc) iar pt inmatriculat barca m-ar costa aprx 2300 eur din care doar doua mii omologarea.
 
Salut !

Incearca in Bulgaria este mai simplu si mai ieftin de inmatriculat. Dupa scurt timp o radiezi si o inmatriculezi in Romania ca barca adusa din interiorul UE.

Bafta !
 
Salutare

Incepator aici.
Am un velier Mcgregor 19 ft, deci sub cei 7m. Din cauza conditiei proaste in care a fost pastrat, velele nu mai exista asa ca am demontat catargul cu totul. Are motor Johnson de 40CP dar il pot da jos si monta unul de sub 20CP (temporar) In rest este ok si vreau sa il restaurez. Proprietarul l-a adus din SUA cu tot cu peridoc si are certificatul de proprietate american. In rest, nimic altceva. Mi-a facut o procura notariala care acopera cam orice, inclusiv folosinta dar nu sunt eu proprietar. Nu este cumparat, pur si simplu este un prieten care nu foloseste barca dar nici nu are timp sa se ocupe de ea. Si cumva nu vreau sa se iroseasca si sa nu se bucure de apa.

Prima etapa ar fi curatarea. Daca stiti tehnici sau produse, va rog. Unii imi zic sa nu il spal cu jet de apa, sa nu folosesc produse casnice deci sunt pierdut.

A doua etapa si cea mai dificila, care imi roade nervii de un an: inmatricularea, cel putin a peridocului. Cum sa procedez. Nu am niciun fel de acte si nu prea stiu de unde sa incep. As vrea sa inmatriculez macar peridocul ca sa pot muta barca de colo colo pentru reabilitare.

As vrea sa pot folosi si motorul de 40CP, dar autoritatea navala romana mi-a comunicat ca fiind din afara UE, ma va costa cam 2000 eur omologarea printr-o firma din Germania.

Orice sfat e binevenit.

Salut, Kole. N-am știut că există un Mac 19 în România. Barca e foarte interesantă, extrem de spațioasă pentru dimensiunile ei mici, făcută să navigheze decent cu vele (nu neglija asta, te poate duce într-un prag mult mai înalt al satisfacției, decât simpla deplasare la motor) și poate glisa cu motorul de 40 cp.
Colegii noștri ți-au dat sfaturi bune, pe toate variantele.
Dacă rămâi în limita a 20 cp, motorul e suficient de puternic și pentru Macgregor 26 (care are statura și greutatea mult supserioare) și totodată nu te obligă la înmatriculare.
Altfel varianta lui John este una foarte bună, autoritățile bulgărești sunt mai permisive. Varianta cu înmatricularea în Belgia a fost până de curând cea mai bună, financiar și birocratic, dar s-a mai schimbat din legislație și nu mai este chiar așa :) .

Așadar dacă nu ai nevoie neapărat de înmatriculare, cea mai simplă variantă este să păstrezi motorizarea în limita a 20 cp.
20 cp asigură o navigație foarte economică, în regim de deplasament. Dacă dorești glisare cu cei 40 cp, este posibil să ai consum cam mare, la statura bărcii :)
 
Salut !

In ceea ce priveste inmatricularea inca odata ATENTIE !
 

Atașamente

  • Aviz 1 - 2018.jpg
    Aviz 1 - 2018.jpg
    45.7 KB · Vizualizări: 44
  • Aviz 8-2018.jpg
    Aviz 8-2018.jpg
    51.1 KB · Vizualizări: 33
Salut !

In ceea ce priveste inmatricularea inca odata ATENTIE !

Corect, am mai discutat aspectul acesta anul trecut când a apărut avizul respectiv.
El se referă exclusiv la prezența ambarcațiunilor în șenalul navigabil, ceea ce pe cale de consecință, lasă liber accesul în afara șenalului.
Între noi fie vorba, pe sectorul internațional de Dunăre (de la Călărași în amonte), n-ar fi neapărat o problemă, fiindcă nu traversezi șenalul că nu ai unde. Iar cum pe apă nu sunt trasate linii ca pe șosea, devii contravenient numai în proximitatea unei balize, care certifică unde ești.
Pe sectorul românesc al Dunării însă, devine o problemă orice traversare, fiindcă automat ai intersectat șenalul, nu mai ai scuze :) .
Weekend-urile trecute, chiar și acesta, am fost cu caiacul și cortul pe niște insule ale Dunării, în aval și amonte de Giurgiu (de la Lungu la Cama-Dinu). Poliția de frontieră a fost foarte ok, așa cum ne-a obișnuit și anii trecuți. În fapt sunt oameni de o anumită calitate, care înțeleg că menirea lor este supravegherea transfrontalieră și nu agasarea unor români veniți să facă sport ori relaxare, în zilele libere.

Tot anul trecut, am mai postat eu un comunicat-clarificare dat de Poliția de Frontieră, cu privire la înțelegerea și aplicarea literei legii (cam vagi) cu privire la sintagma ”agrement” și necesitatea obținerii unui aviz anual pentru cei ce accesau apele de graniță. Explicația fiind că se consideră ”agrement”, activitatea comercială desfășurată în acest scop.
Nu și activitatea individuală, un om cu barca lui. Anul acesta nu a mai fost cazul să obțin avizul cu care deja mă obișnuisem.

P.S.
Sunt lucruri discutate, dar le-am mai spus o dată așa...nu strică să existe în mai multe locuri :)
 

Back
Sus