Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Topic: Inainte de PRIMA IESIRE PE MARE

Da, o sa ma gandesc serios la o scoala , multumesc frumos !

Senior Member sss's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    127

Colegii sunt draguti si fac tot felul de... volte, dar pe direct, spui ca nu ai experienta deloc, deci banuiesc nici un fel de permis, ca umare plimbarea cu o barca de doua tone cu 150 cp sub fund devine in cazul tau chestiune de inconstienta totala, dar si infractiune din punct de vedere legal, deci nu te'' gandi serios la scoala'' ci apuca-te de ea, iesi cu barca impreuna cu oameni cu experienta si invata inainte de a merge singur cu barca ta, nu e o gluma, imagineaza-ti ca esti pe serpentinele de la Comarnic, sau pe Magheru cu un BMW de 2 tone si 150 cp, care NU are frane deloc, din constructie!

Nu am experienta pe mare , am permis C si D , de 4 ani ma duc la pescuit in zona Giurgiu si normal in Delta Dunarii.Am zis in topic ca am incercat o iesire pe mare la Sulina cu un quicksilver cruise 510 insa era hula mare si m-am speriat .Acum am Quicksilver 510 cruiser cu 90cp si o schimb cu pilotina 605 / 150cp
    Ceva experienta am capatat insa despre mare nu stiu nimic .Multumesc frumos

Senior Member sss's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    127

In acest caz e ok, ai notiunile de baza, intelesesem ca esti novice absolut!

Quote Originally Posted by Bcc View Post
    Multumesc frumos pentru raspuns, chiar foarte competent si la obiect .Am corectat topicul , poate nu am fost suficient de explicit , nu am de gand sa vin cu barca pe apa , doar nu sunt nebun .Ideea este ca daca tot ma duc s-o iau de acolo (Volos) e pacat sa nu ma si plimb putin prin zona , poate daca si daca ... ... ajung pana pe Skiathos insa cu zero experienta pe mare am apelat la acest forum .
    E buna si ideea cu scoala de navigatie insa nu stiu cat de necesara ar fi la o salupa unde regulile sunt infinit mai simple decat la un velier doar prin simplul fapt ca salupa nu are ce cauta pe unde umbla velierul .
    Sunt constient ca salupa e pentru a te duce cateva mile sa pescuiesti sau sa vezi un loc mai frumos insa chiar si asa poti fi surprins de un eveniment neplacut si atunci trebuie sa stii ce ai de facut .
    Si de unde poti invata daca nu de la cei care au trecut prin asta !!!
    Inca odata tks pentru raspuns
    Īn acest caz lucrurile devin mai simple . Sporadele sunt foarte apropiate și se pretează la asemenea ieșiri scurte și plăcute. Barca este una robustă și rapidă, nu vei avea probleme pe asemenea rute. Traversează golful Volos īn 40 de minute .
    Din Volos pānă īn Skiathos e iarăși o distanță relativ scurtă, pe care o parcurgi īn maximum o oră. Refugii sunt și pe nord, pe continent, și pe sud, pe Evia, la cāte 5-7 mile, adică pentru barca ta, distanțe de 15-20 minute.
    Skiathos, Skopelos, Alonissos, Peristera, Kyra Panagia, sunt insule prea apropiate ca să ridice probleme ambarcațiunii.
    Despre furtună nici nu poate fi vorba. Site-urile meteo, chiar dacă nu nimeresc īntocmai prognoza, o furtună nu au cum să nu o evidențieze. Vreau să spun că nu ai cum să ieși pe mare și să fii surprins de o furtună. Cel mult, de un front local, care trece repede.
    Sfatul īn aceste condiții rămāne cel pe care l-am scris la punctul 5. Dacă simți că marea se ridică īngrijorător pentru posibilitățile tale de a stăpāni barca, nu te lupta cu valul, ci ia direcția cea mai favorabilă, către primul loc de refugiu.
    De ce? Fiindcă indiferent de motorizarea bărcii, pe val măricel, de prova, nu vei putea avea viteză, iar căderea bărcii de pe fiecare val va fi dură.
    Distracții plăcute īți urez, Sporadele sunt făcute pentru așa ceva .

P.S.
    Vei avea ocazia să probezi practic cursul de meteo din școala de navigație. După ceva experiențe, ai să știi cu mult timp īnainte, dacă marea are tendința să se ridice, sau dacă vāntul va crește puternic.

6.  

Super raspuns si incurajare totodata , multumesc frumos !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Prima iesire pe Bega
    de florin_tm īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 31 Mar 2016, 08:11 PM
  2. Prima mea iesire cu caiacul meu pe mare
    de florin_tm īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 29 Sep 2015, 05:15 PM
  3. Prima iesire pe mare din 2011
    de colonelu īn topicul Jurnal de bord