Lotca Delta 18k

Buna ziua.

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori daca se poate deoarece am cautat pe net si deocamdata nu am nici un raspuns concret.
Detin Lotca Delta 18k (6.80L/1.55l) careia i-am atasat un motor Yamaha 9.9cp four stroke. Momentan merg cu 17 km/h la maxim cu o elice 81/2X71/2-N. Daca montez hydrofoil si o elice cu 4 pale mai castig ceva viteza si ajut motorul sa impinga mai usor?
Va multumesc.
 
Salut,
Lotca este o barca de deplasament prin profilul chilei sale deci viteza ta este cam pe limita de sus. Glisarea (adica viteza mai mare) presupune o suprafata de planare la care suprafata hydrofoil-ului poate contribui dar categoric nu poate suplini lipsa ei totala (cazul lotcii).
 
Nu sper sa intru in glisaj cu un motor asa de mic.Ma gandeam ca poate mai castig 2-3 km/h in plus si ca il ajut un pic la tractiune.
 
Pune-i un turometru si vezi la ce turatie ajunge cand e acceleratia deschisa complet. Asta cu incarcatura standard cu care urmeaza sa o folosesti majoritar.
Daca ajunge la turatia maxima data pentru motorul tau in cartea tehnica inainte sa deschizi complet acceleratia, inseamna ca motorul e sub-solicitat, deci poti incerca sa cresti diametrul elicei, numarul de pale sau pasul.
Daca cu acceleratia deschisa complet, motorul nu ajunge la turatia maxima data in specificatii, inseamna ca deja e suprasolicitat, iar crescand parametrii de mai sus ai elicei nu faci decat sa scazi si mai mult performantele motorului.
 
Buna ziua.

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori daca se poate deoarece am cautat pe net si deocamdata nu am nici un raspuns concret.
Detin Lotca Delta 18k (6.80L/1.55l) careia i-am atasat un motor Yamaha 9.9cp four stroke. Momentan merg cu 17 km/h la maxim cu o elice 81/2X71/2-N. Daca montez hydrofoil si o elice cu 4 pale mai castig ceva viteza si ajut motorul sa impinga mai usor?
Va multumesc.

Ar trebui ceva mai multe informații, pentru o decizie bună. De exemplu ce motorizare maximă recomandă fabricantul și ce greutate (în deplasament) are barca?
Ambii colegi ți-au dat răspunsuri bune, încercând să suplinească lipsa informațiilor.
Drept este că lotca, fiind o barcă de deplasament, se supune regulii generale de viteză raportată la lungimea liniei de plutire.
Adică o barcă de 7m o să aibă o viteză maximă în deplasament, de 13-14 km/h. Sigur că această viteză este una calculată în regim economic firesc.
Peste această viteză se poate merge în condiții neeconomice. Adică o creștere de putere foarte mare, pentru un câștig de viteză din ce în ce mai mic. Asta poți face ori turând motorul tău la maximum (consum carburant), ori montând un alt motor (consum și aport cai putere).
Deja ceea ce spui, 17 km/h, înseamnă un consum mare și o viteză la limita de sus. Ceea ce indică faptul că elicea ta este una corect apreciată, altfel nu ai ajunge la această viteză.
Desigur, tot raționamentul este unul general, în lipsa informațiilor de performanță proiectată ale bărcii.

P.S.
Exemplu: pentru barca mea (2,5 T deplasament), la o turație de 1500 RPM, am viteza de 4,5nd (consum 1,5 l/h). Ca să o cresc doar cu 1,5 nd este nevoie de încă 1000 de ture, consum 3l/h. Pe măsură ce vreau să mai cresc viteza, aportul cal putere- consum, crește extrem de mult, pentru un câștig de viteză foarte mic.
Raportul optim găsit de mine, este de 1500-1800 RPM, pentru o viteză de 4,5-5,5 nd, consum 1,5-2l/h. Desigur, toate acestea variază în funcție de vânt, val, curenți.
 
Ultima editare:
Barca are 200kg, motorul 45kg plus 1-2 persoane. Dupa specificatiile constructorului se poate monta o motorizare maxima de 25hp. M-am gandit la upgrade gen hydrofoil sau elice de forta deoarece inainte cu un motor Mercury 6hp atingeam 15km/h iar acum cu Yamaha 9.9 ajung la 17km/h. Diferenta este foarte mica de aceea si nedumerirea. Va multumesc mult pentru raspunsuri.
 
10 noduri (adica vreo 18 km/ora) este cam viteza maxima economica pentru o barca de deplasament cu lungimea la linia de plutire de 6,5 m si un deplasament de 500 de kg (barca + motor + pasageri/bagaje). De aici incolo pentru fiecare nod in plus iti vor trebui 5 - 6 cai putere in plus si acest raport creste din ce in ce mai mult.
 

Back
Sus