Dilema alegere barca gonflabila+motor

Ziua buna oameni buni.
Povestea mea este cam asa...
S-a facut un fel de traditie ca eu si jumatatea mea mai frumoasa (si mai rea) ca mine, sa mergem cu cortul la mare. Si cum dadeam eu cu lanseta dupa vietuitoare din apa (spun vietuitoare pt ca am prins si crabi), ma pune michiduta sa intreb pescarii cu barci din zona daca nu ma iau si pe mine la pescuit (barci mari de lemn, deci nu era problema de loc, eu avand si permisul albastru anpa si pg , deci acte in regula). Destul de multe refuzuri, pana am primit si un accept...si atat mi-a fost, dupa ce ca aveam deja pescuitul in oase, acum mi-a intrat si pescuitul din barca la mare (cand vedeam ca scoteam cate 5-6-7 stavrizi, guvizi de juma de metru, faceam ochii ca broscoii). Ca fapt divers, cred ca pescarii nu ma luat pt ca isi inchipuiau ca sunt genul turistului care dupa juma de ora vrea acasa la mama, de ce se zgaltana barca asa tare, vreau pipi la toaleta, etc etc...pe cei care m-au luat i-am momit cu "platesc eu benzina" (la toti le-am zis ca le dau lor pestele prins), iar cand ne-am intors si au vazut ca am prins la cot cu ei si ca nu faceam nazuri, au zis ei singuri "ia si niste stavrizi sa faci la gratar, vezi ca maine plecam la 6 dimineata, cand ne vezi la barca vi la noi direct".
Anul viitor la fel cu miloaga la pescari....dar vorba lunga saracia omului.
Am pus piciorul prag si am zis..vreau barca si motor, sa dau eu cand si cat vreau la stavrid, guvide, si ce o mai pica in carlig.
Prin urmare am inceput calvarul cautarilor.
Dupa lupte seculare am hotarat sa fie barca noua..cum voi pescui doar eu si maaaxim inca o persoana, am zis sa iau ceva mediu, sa zicem 2,70-3.3m lungime.....pt ca nu mai sunt chiar tinerel si nu stau la casa (deci lipsa de spatiu) am hotarat sa nu fie pvc (greutate mare si cetit ca depozitare recomandata semiumflata) ci hypalon.
Dupa cautari si rascautari (si dat bani degeaba la intrarea in targul pescarilor care tocmai s-a terminat, unde am gasit la barci doar honda, si storm parca, deci nimeni cu hypalon, sa fac comparatie greutate) am gasit 2 optiuni:
-grabner family 3.3m
-seago 2.8m (producator englez, dealeri din europa, la noi nu am vazut).

Cum grabnerul vrea 2900 euro si seago vrea cam 1350 euro (fara transport, am scris si vad cat/daca fac shipping in Romania) eu inclin (tare spre foarte tare) spre
https://www.force4.co.uk/seago-hy280-hypalon-dinghy.html

Sa trecem la motor...vreau sa nu imi trebuiasca permis si sa nu ma doara spatele la ridicat, deci m-am oprit la 5cp si sub....adica honda bf2.3(nu stiu daca cizma scurta sau lunga, o sa ma documentez care imi trebuie, sau imi dati voi sfaturi) sau suzuki df2.5. Honda 729 euro,12kg e racit cu aer, Suzuki 522 euro,16kg, racit cu apa..pe de o parte la greutate/racire as prefera honda (piticul imi spune ca racit aer deci mai simplu constructiv), pe de alta parte as putea ridica 4kg in plus daca dau cu vreo 200 euro in minus pt suzuki,dar racire apa deci alte "dracovenii" in motorul ala (preturile sunt luate de pe site romanesc, presupun ca daca sunt mai ieftine in strainatate tot se mentine o diferenta intre cele 2).

Cum eu sunt nou nout in domeniu asta, astept sfaturi/pareri/critici/opinii/etc.

P.S.
Am gasit si motor 4t de 3.5cp Mariner 600lire singur....site-ul respectiv vinde si pachete cu oferte barca+motor, deci la set probabil as iesi mai ieftin...ce se zice despre motorul asta?
 
Ultima editare:
O barca pneumatica de 2,7-3,3 metri mi se pare prea mica, eu am mers cativa ani cu pneumatica de 4 metri (dar am 1,89 m si 128 kg). Peste 90% din barcile pneumatice - ma refer la cele cu etambou (la pupa) si podina rigida - sunt construite pentru motor cu cizma scurta, 381 mm. Un motor de 5 cp exclude glisarea ceea ce face mult mai flexibila lungimea cizmei motorului.
 
Multumesc pt link...cand a cumparat-o de la dvs? Dvs cand ati cumparat-o (asta daca nu sunteti cumva dealerul respectivei marci)? intreb ca sa imi fac o parere despre cat de veche este. Cu 1000 euro ati vandut-o cu toate accesoriile (ma refer la roti) sau or fi fost cumparate ulterior?! Este modelul family oare?
 
Ziua buna oameni buni.
Povestea mea este cam asa...
S-a facut un fel de traditie ca eu si jumatatea mea mai frumoasa (si mai rea) ca mine, sa mergem cu cortul la mare. Si cum dadeam eu cu lanseta dupa vietuitoare din apa (spun vietuitoare pt ca am prins si crabi), ma pune michiduta sa intreb pescarii cu barci din zona daca nu ma iau si pe mine la pescuit (barci mari de lemn, deci nu era problema de loc, eu avand si permisul albastru anpa si pg , deci acte in regula). Destul de multe refuzuri, pana am primit si un accept...si atat mi-a fost, dupa ce ca aveam deja pescuitul in oase, acum mi-a intrat si pescuitul din barca la mare (cand vedeam ca scoteam cate 5-6-7 stavrizi, guvizi de juma de metru, faceam ochii ca broscoii). Ca fapt divers, cred ca pescarii nu ma luat pt ca isi inchipuiau ca sunt genul turistului care dupa juma de ora vrea acasa la mama, de ce se zgaltana barca asa tare, vreau pipi la toaleta, etc etc...pe cei care m-au luat i-am momit cu "platesc eu benzina" (la toti le-am zis ca le dau lor pestele prins), iar cand ne-am intors si au vazut ca am prins la cot cu ei si ca nu faceam nazuri, au zis ei singuri "ia si niste stavrizi sa faci la gratar, vezi ca maine plecam la 6 dimineata, cand ne vezi la barca vi la noi direct".
Anul viitor la fel cu miloaga la pescari....dar vorba lunga saracia omului.
Am pus piciorul prag si am zis..vreau barca si motor, sa dau eu cand si cat vreau la stavrid, guvide, si ce o mai pica in carlig.
Prin urmare am inceput calvarul cautarilor.
Dupa lupte seculare am hotarat sa fie barca noua..cum voi pescui doar eu si maaaxim inca o persoana, am zis sa iau ceva mediu, sa zicem 2,70-3.3m lungime.....pt ca nu mai sunt chiar tinerel si nu stau la casa (deci lipsa de spatiu) am hotarat sa nu fie pvc (greutate mare si cetit ca depozitare recomandata semiumflata) ci hypalon.
Dupa cautari si rascautari (si dat bani degeaba la intrarea in targul pescarilor care tocmai s-a terminat, unde am gasit la barci doar honda, si storm parca, deci nimeni cu hypalon, sa fac comparatie greutate) am gasit 2 optiuni:
-grabner family 3.3m
-seago 2.8m (producator englez, dealeri din europa, la noi nu am vazut).

Cum grabnerul vrea 2900 euro si seago vrea cam 1350 euro (fara transport, am scris si vad cat/daca fac shipping in Romania) eu inclin (tare spre foarte tare) spre
https://www.force4.co.uk/seago-hy280-hypalon-dinghy.html

Sa trecem la motor...vreau sa nu imi trebuiasca permis si sa nu ma doara spatele la ridicat, deci m-am oprit la 5cp si sub....adica honda bf2.3(nu stiu daca cizma scurta sau lunga, o sa ma documentez care imi trebuie, sau imi dati voi sfaturi) sau suzuki df2.5. Honda 729 euro,12kg e racit cu aer, Suzuki 522 euro,16kg, racit cu apa..pe de o parte la greutate/racire as prefera honda (piticul imi spune ca racit aer deci mai simplu constructiv), pe de alta parte as putea ridica 4kg in plus daca dau cu vreo 200 euro in minus pt suzuki,dar racire apa deci alte "dracovenii" in motorul ala (preturile sunt luate de pe site romanesc, presupun ca daca sunt mai ieftine in strainatate tot se mentine o diferenta intre cele 2).

Cum eu sunt nou nout in domeniu asta, astept sfaturi/pareri/critici/opinii/etc.

P.S.
Am gasit si motor 4t de 3.5cp Mariner 600lire singur....site-ul respectiv vinde si pachete cu oferte barca+motor, deci la set probabil as iesi mai ieftin...ce se zice despre motorul asta?

Decizia către o barcă din Hypalon este una foarte bună. Mai ales că la pescuit pe mare te poți aștepta ca barca să fie greu încercată. Hypalon-ul are rezistență mult mai mare la abraziune și alți factori mecanici, suportă presiune mai mare, ceea ce îl face mai rigid, rezistența în timp este una extrem de bună, iar la UV, factorul cel mai distructiv, nu are rival.
Eu am văzut un catamaran Grabner, prins de valuri între stabilopozi și chinuit acolo. Nu au existat urmări. Un PVC s-ar fi sfâșiat.
Despre decizie între Grabner și Seago, este ușor. Dealerul, firma Bărci în Bagaje care aduce Grabner la noi, și-a extins activitatea către turismul de aventură și nu mai vinde bărci.
Motorul, acum. Pentru barcă de 3m, și 5cp sunt puțintei. Dar fac față, în regim de deplasament, așa cum spunea și Basilio.
Numai să ai grijă să te retragi rapid dacă se ridică vânt tare de vest, altfel barca va fi mai tentată de Crimeea. :)
Cei 5 cai vor fi greu încercați de suprafața portantă a bărcii și pasagerului.

P.S.
Am observat din imagini, că barca menționată are podea gonflabilă de înaltă densitate. Este un lucru bun pentru rigiditate și mers pe val.
 
hotarare luata...NU VOI LUA NICIODATA GRABNER NOUA!!! Are si pretul legatura, dar cel mai imporant este urmatoarea chestie: grabner nu vine cu vasle, pompa, si cred ca nici nu scaun/bancheta. Mi se pare de prost gust si lipsa de respect fata de clienti, din moment ce vinzi o barca gonflabila, sa ii dai acolo macar niste janghine de lopeti si o pompa amarata. Ca si cum ai vinde o masina dar pt volan trebuie sa platesti extra (stiu , comparatie fortata, dar e pe aproape)...sau iti da masina, dar ai rotile pe janta si nu ai pompa sa le umflii.
 
Eu am avut barca cam un an , era impecabilă când am vândut-o
Eu am făcut roțile de transport
Cred că acum are 4-5 ani....adică e prunc
 
Salutare la toata lumea! Sunt pescar, dar novice in ceea ce priveste barcile cu motor, experienta mea limitandu-se la transferuri/iesiri de pescuit de o zi pe Dunare. In primul rand, felicitari pt forum, il citesc cu interes de cateva saptamani si e f interesant. In al doilea rand, sunt curios ce barca si-a cumparat pana la urma Zodrac...?

Am in plan sa fac cursurile pt Categ D toamna asta la Buc, sa iau examenul de permis la Capitania Giurgiu & sa cumpar si eu o barca pneumatica (3.20-3.80m)& motor (15-20CP, 4t). Maxim 3 persoane la pescuit sau 2 cu ceva bagaje, poate excursii de 1 zi pe Dunare pana la Sulina.
Am vazut un post f laudativ mai vechi pe forum, pt o barca Achilles hypalon, am verificat si cateva siteuri din strainatate & recomandarile sunt f bune, dar barcile cam scumpe& greu de gasit, o sa ma mai straduiesc:)
Daca aveti sfaturi aditionale, multumesc anticipat:) Toate cele bune!
 
Până acum, n-am găsit, dar, există vreun importator/distribuitor de bărci Achilles, în România? Sau, în UE? Întreb, pentru a mai reduce din timpul necesar pentru căutare!
Mă gândesc la 2 variante de Achilles, de 8'8"/2,70 m, Achilles LS4-RU și Achilles LEX-88.
Mai am o nelămurire, am observat că, la hypalon i se mai spune și neoprene, sau CSM/CR, la fel am văzut și pe site-urile unde sunt aceste 2 modele, ba scrie hypalon, ba, CSM, este același lucru?
Pe un site din Indonezia au prețul cu vreo 35% mai mic, decât pe site-urile mai cunoscute, deși pre suspect, văd că au adresă, au numere de telefon ș.a.m.d.
 
Salutare la toata lumea!
N-am mai raspuns, pt ca am pus problema pe hold in timpul pandemiei :)
Pana la urma, am luat undeva prin Aug-Sept 2019 doua barci Achilles 2nd hand din Germania (am vazut anunturile & m-am entuziasmat...!). Un Achilles SR-124 (max. 35 CP) si SJ-115 (max. 15 CP), prima in stare buna si a doua in stare f buna.
Am luat si un motor Mercury, doar de 5 CP 4tp - din cauza ca am luat permisul categoria D tarziu. Am incercat deja Achilles SR-124/3.75m, cu motorul de 5CP, la un baraj intr-o dupa amiaza cu vreme rea si valuri destul de mari. Nu sunt un expert: dar mi se pare o barca f bine facuta, cam grea (~70 kg), podina e din placaj de lemn cu intarituri de aluminiu, flotoarele = 43cm in diametru. Din primele minute a fost clar ca motorul era prea mic, cred ca ar trebui minim 15 CP pt ceva viteza si rezerva de putere. N-am iesit anul trecut deloc, dar am in plan sa cumpar un Honda sau Mercury EFI de 15CP - n-am gasit ceva bun 2nd hand in bugetul meu (1500 EUR). Cand am motorul, o sa incerc sa ies din nou, sper eventual in Delta :) Asa ca mai multe detalii dupa achizitie. Toate cele bune
 

Back
Sus