Alegere caiac

Buna,
Sunt nou venit pe forum si va salut cu aceasta ocazie pe toti participantii.
Vreau sa imi cumpar un caiac (simplu...sau poate dublu...) si as avea rugamintea sa imi recomandati cum sa il aleg si de la ce distribuitori.
Nu sunt chiar incepator...acum ceva ani (destui...) am practicat (nu pentru mult timp) caiac la clubul Olimpia (aveau baza pe Herastrau langa baza Dinamo).
Sper sa mai stiu sa ma tin in barca...ca am gustat apa din Herastrau la inceputuri.
Deci...de unde si de care ma sfatuiti.
 
Buna,
Sunt nou venit pe forum si va salut cu aceasta ocazie pe toti participantii.
Vreau sa imi cumpar un caiac (simplu...sau poate dublu...) si as avea rugamintea sa imi recomandati cum sa il aleg si de la ce distribuitori.
Nu sunt chiar incepator...acum ceva ani (destui...) am practicat (nu pentru mult timp) caiac la clubul Olimpia (aveau baza pe Herastrau langa baza Dinamo).
Sper sa mai stiu sa ma tin in barca...ca am gustat apa din Herastrau la inceputuri.
Deci...de unde si de care ma sfatuiti.

Salut! Întrebarea este similară cu, ”de care mașină să-mi iau?” :)
Răspunsul este la fel: la ce o (îl) folosești?
Asta fiindcă există multe tipuri, cu tot atâtea întrebuințări.
Pe ce ape dorești să folosești preponderent, caiacul? Pe mare, pe râu? Pe lacuri?
În ce fel de ture? Scurte, lungi, expediții, ieșiri de o zi?
Ce posibilități de depozitare ai acasă? Ce posibilități de transport?
Ești singurul amator de caiac? Ai o pereche cu care vrei să ieși? Un eventual însoțitor, adult, copil?
Dorești să te plimbi, să faci sport (uzual ori extrem), să pescuiești?
Ai un buget limită?

În funcție de astea, poți alege între diverse tipuri de caiac.
Ulterior, se poate discuta și de unde. Asta e ultima grijă :)
 
Buna,
Intentionez sa il folosesc pe lacuri, eventual pe rauri. Iesiri de o zi...doua. Am posibilitati de depozitare. Am masina si intentionez sa imi cumpar un portbagaj ca sa il pot cara. Cred ca am sa reusesc sa o conving pe sotie sa ma insoteasca pe apa...daca nu, il voi folosi singur. Ma gandesc doar la plimbari...un pic de miscare, fara nimic extrem...Buget...500...1000 euro. Deci cred ca mai de graba pentru inceput un simplu ca mai apoi poate sa imi achizitionez unul dublu...
 
Buna,
Intentionez sa il folosesc pe lacuri, eventual pe rauri. Iesiri de o zi...doua. Am posibilitati de depozitare. Am masina si intentionez sa imi cumpar un portbagaj ca sa il pot cara. Cred ca am sa reusesc sa o conving pe sotie sa ma insoteasca pe apa...daca nu, il voi folosi singur. Ma gandesc doar la plimbari...un pic de miscare, fara nimic extrem...Buget...500...1000 euro. Deci cred ca mai de graba pentru inceput un simplu ca mai apoi poate sa imi achizitionez unul dublu...

Pentru astfel de ture părerea mea este că ai nevoie de un caiac de minimum 3,5-4 m lungime, sit-in.
Sit on top-urile nu mi-au plăcut niciodată din cauza poziției, a expunerii și a problemei cu spațiul de bagaje. Nu ramific discuția acum, dacă vei dori dezbatem subiectul.
Așadar din datele tale aș miza pe un caiac din polietilenă termoformată, fiindcă accesarea râurilor nu e prietenoasă cu caiacele stitch-and-glue sau strip planked, care chiar dacă sunt frumoase, au de suferit la întâlnirea cu pietrele. Dar dacă nu e un râu pietros și repede, nu-i nici o problemă.
Cele din fibră de sticlă, au avantajul de a fi mai performante, iar dezavantajele de a fi scumpe și pretențioase în folosire.
Nu vreau să te îndrum neapărat către un dealer de caiace, că nu fac reclamă nimănui. Dar o simplă căutare google, îți va arăta și firme și modele, pe care le putem discuta. Ca o oportunitate de moment, cei de la ”Bărci în bagaje” fac lichidări de stocuri, așa că e foarte posibil să mai găsești o ofertă bună (trec exclusiv pe turism de aventură și închid firma de vânzări de echipamente).
Fiind vorba să faci mișcare și neavând ture lungi de parcurs, nu cred că e cazul să cheltuiești pentru un caiac performant. Acesta va veni cu un plus de viteză, care nu constituie o necesitate în aceste condiții și nu vei putea face o diferență pe distanțe scurte.
Mult mai important este ca sistemul de etanșare a hatch-urilor să fie unul de calitate.
Nu este necesar să ai un caiac cu cârmă, deși ai putea fi atras de idee. Dacă are un skeg, e tot ce ți-ar putea trebui. Eu mă descurc excelent și fără cârmă și fără skeg.
Un caiac lat și stabil poate ar fi o alegere bună și pentru faptul că se mai urcă soția, dar și pentru faptul că e mai încăpător.
De asemenea făceam referire la lungime, fiindcă un caiac de 3,5m este foarte manevrabil, unul de 5,3m este mai puțin. Cu cât mai lung cu atât mai stabil pe direcție și mai rapid. Sub 3,5m nu te-aș sfătui să iei ceva, fiindcă vei ține greu direcția.
Bugetul tău este ok, poate viza un caiac bun, de la second, la nou. Un prieten a cumpărat de curând un super-caiac de la Bărci în bagaje, modelul Venture Capella, la 999 euro :) . Dar asta pe motivul lichidării respective, altfel barca are alt preț.
Mai există posibilitatea să construiești, la un preț foarte mic. De exemplu, modelul Wood-duck, l-am construit și eu, acum un număr de ani : https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=3864
L-am făcut în 6 zile, e foarte încăpător, ușor (una din calitățile de invidiat la un caiac) și extrem de stabil.

Decizia ta de a lua mai întâi un caiac de simplu, este una bună. Dacă vei dori ulterior un dublu este ok. Dar dacă soția va fi atrasă, e mult mai fain să mergeți cu două caiace, plimbarea va fi mult mai plăcută.

Pentru caracteristici ale caiacelor, te poți inspira de aici: https://cdkayak.com/kayakdesign.aspx
 
Ultima editare:
Un Google scurt, mi-a arătat în piața de second-hand, pe OLX, un Boreal BAFFIN P3. Sunt caiace foarte bune, lungi, rapide dar și destul de manevrabile. Cea mai faină caracteristică din punctul meu de vedere este prova ridicată, care îl face să danseze de excepție pe valuri și să le abordeze fără probleme.
Am mers cu modelul Baffin P1 (același cu P3, doar câțiva cm mai mic) pe o Dunăre cu valuri și s-a comportat excelent. Un plus: e superb pentru joaca pe apă, în valuri, eskimo-roll, etc. Un minus: ceea ce îl face bun de joacă, îl face prost în alte privințe. Puntea pupa este foarte joasă, dacă nu porți fustă, intră apă în cockpit și la simpla înclinare a bărcii.

Caiac gonflabil nu te-aș sfătui, fiindcă sunt foarte puține modele demne de luat în seamă. Au marele avantaj de a putea fi luate în mașină, ca o geantă de voiaj. Eu am un Advanced Frame convertible (dublu, dar intrăm doi adulți și-un copil), unul dintre caiacele gonflabile foarte bine cotate, pe care am avut ocazia să văd că nu îl laudă degeaba. Dar modele gen Sevylor, Bic, sau altele, m-au dezamăgit puternic. Mai sunt bune gonflabilele din hypalon, dar prețurile sunt foarte mari, iar la capitolul viteză... cum i-o fi modelul.

Alt tip de caiac ușor de transportat este cel demontabil, cum ar fi Pouch, Klepper sau similare. Sunt portabile, dar nu prea: intră în doi saci mari, voluminoși, iar montarea și demontarea manâncă timp, din timpul de distracție. Not funny.

Bottom line, preferința mea este tot către caiacele sit-in, rigide :)
 
Multumesc pentru sfaturi Florio. Dupa o prima cautare pe Google...si pe Youtoube...sunt hotarat sa imi iau un simplu sit-in de polietilena.
Ma voi uita la ce mi-ai recomandat. Inca o data multumesc.
 
Multumesc pentru sfaturi Florio. Dupa o prima cautare pe Google...si pe Youtoube...sunt hotarat sa imi iau un simplu sit-in de polietilena.
Ma voi uita la ce mi-ai recomandat. Inca o data multumesc.

Salut! si eu am facut caiac la Olimpia, prin 1983 cu Leon Rotman. La fel ca tine eram si eu in cautare si am ajuns sa-mi construiesc singur . Acum am 3 modele diferite si nu ma opresc aici.
 

Atașamente

  • WP_20170501_16_44_46_Pro.jpg
    WP_20170501_16_44_46_Pro.jpg
    97.1 KB · Vizualizări: 38
  • WP_20170916_13_22_55_Pro.jpg
    WP_20170916_13_22_55_Pro.jpg
    34.4 KB · Vizualizări: 40
  • WP_20170916_13_22_57_Pro.jpg
    WP_20170916_13_22_57_Pro.jpg
    34.9 KB · Vizualizări: 36
  • WP_20170512_12_12_27_Pro.jpg
    WP_20170512_12_12_27_Pro.jpg
    49.8 KB · Vizualizări: 33
Ultima editare:
Salut! si eu am facut caiac la Olimpia, prin 1983 cu Leon Rotman. La fel ca tine eram si eu in cautare si am ajuns sa-mi construiesc singur . Acum am 3 modele diferite si nu ma opresc aici.

Frumos! Adevărul e că aceste modele strip planked, sunt și frumoase și performante, cu costuri de producție mici dar ceva muncă de pasionat :) .
Lucian Ionescu a padelat într-un caiac de genul ăsta, de la Giurgiu, la Veneția. Ceea ce spune multe.

De rezistență la uzură nu este problemă, totuși ceva grijă trebuie să ai, că li se poate strica aspectul acesta fain. Adică așa ceva nu târăști pe mal, că te doare sufletul :) . Musai cărucior, dacă nu ai tovarăș de călătorii.
 
Super frumoase "66marian". Sa le folosesti sanatos. Eu nu m-as incumeta sa ma apuc sa imi fac singur...
Nu imi mai aduc aminte numele antrenorului de la Olimpia, dar eu am facut caiac cu cativa ani buni mai devreme...
 
Super frumoase "66marian". Sa le folosesti sanatos. Eu nu m-as incumeta sa ma apuc sa imi fac singur...
Nu imi mai aduc aminte numele antrenorului de la Olimpia, dar eu am facut caiac cu cativa ani buni mai devreme...

Merci! IN 1982 am venit toata trupa de caiac canoe de la Rapid la Olimpia impreuna cu nea Leon. Rapidul avea baza pe Baneasa.
 

Back
Sus