Reconditionare velier fibra de sticla - MacGregor 19

Salutare,

Dupa cum se poate vedea in poze, cam asta e starea in care se afla barca si motorul.

Am nevoie de ajutor de la forumisti

1) Cu ce sa incep sa o curat de alge si licheni? Sa folosesc solutii din comert? Nu as vrea sa folosesc ceva impropriu care sa o deterioreze mai mult decat e.

2) De unde as putea cumpara vele noi?
 

Atașamente

  • macgregor_196.jpg
    macgregor_196.jpg
    67.2 KB · Vizualizări: 66
  • TLZY1718.jpg
    TLZY1718.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 48
Ultima editare:
1. Fii neabraziv! Calcarul îl poţi curăţa cu produse anticalcar (sunt pe bază de acid). Vegetaţia dispare mai greu dar dispare. Am folosit inclusiv degresant.
2. Ia legătura cu 3 ateliere din UK şi cere-le oferte. Fii pregătit să le spui măsurătorile.
Eu de exemplu am o părere bună despre C&J Marine (velele existente sunt făcute de ei), am corespondat cu ei când căutam un genovez de backup şi ulterior mi-am comandat un genn de care sunt mulţumit de la Crusader Sails. Dacă ai buget mic şi noroc, poţi să găseşti pe eBay dar să fie noi. Din UK le poţi aduce direct (barca fiind mică sunt relativ uşoare) sau cu DirectUK.
 
Dupa o zi de munca in 5 persoane am reusit sa il curatam cat de cat de licheni si alge. Nu am reusit sa curatam opera vie, care inca are urme verzi si gelcoat ingalbenit.

Am descoperit si multe puncte mici in care se vede un strat negru de vopsea sub gelcoat, care este sarit si cateva locuri in care se vede fibra, dar pentru asta am kit de fibra/gelcoat/rasina.

Problema majora este ca am descoperit apa in chila. Vreo 10 galeti, in compartimentele dinspre pupa, apa care ajungea la prova daca inclinam barca. Foarte murdara si statuta de mult timp, am scos-o cu greu cu cani si galeti.

Nu stiu cum sa o scot, in caz ca mai intra (planuiesc sa spal interiorul cu furtunul) sau daca exista vreun dop sau ceva care sa lase apa asta sa curga in tancul de balast. Tancul de balast a fost golit de mult timp si nu stiu cum a ajuns apa aia acolo.

La prova, tot intr-un compartiment exista un furtun care este legat de ceva insa nici asta nu stiu ce e.
 
Ultima editare:

Back
Sus