Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26

Topic: Prima canoe din 2019

Junior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    18
    Blog Entries
    5

Quote Originally Posted by Tablagiul View Post
    Gata! Prima canoe din 2019 s-a nascut. Nu are inca un nume si pe aceasta tema sunt deschis la sugesti.
    Ultima zi in atelier, montat scaunele.
    avand in vedere ca este prima canoe poti s-o denumesti ...ALFA... PRIMO.... aluneca pe ape ...LUANA....LIANA... MLADIOASA... ceva care are in componeta litera \\L// de la a..L....unecare...ori inchide ochii si intreaba cum s0o denumesc si asculta0ti gandurile dar mai ales INIMA ...vei sti cum s0o denumesti...

Quote Originally Posted by waterspider View Post
    avand in vedere ca este prima canoe poti s-o denumesti ...ALFA... PRIMO.... aluneca pe ape ...LUANA....LIANA... MLADIOASA... ceva care are in componeta litera \\L// de la a..L....unecare...ori inchide ochii si intreaba cum s0o denumesc si asculta0ti gandurile dar mai ales INIMA ...vei sti cum s0o denumesti...

Multumesc pentru sugestii! Cu toate ca nu suna spectaculos, cred ca am sa-i spun: "Caracuda" in amintirea celui mai frumos si rar peste autohton. Nu ma-m mai intalnit cu el de vreo 3o de ani. Ambele, canoea si caracuda, sunt galbene si de apa.

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Lucrezi foarte frumos!
    Multumita lui Gilpatrick am reusit sa cofectionez foarte usor aceste pagai. Sunt usoare, flexibile si rezistente. Le recomand si pentru aceia care vor sa-si faca am sa pun niste poze cu etapele de fabricare.
    1. Scheletul confectionat din aceleasi sipci din care am facut canoia si pe mijloc, pe toata lungimea, este o fisie de lemn de esenta tare( in cazul meu fag)groasa de 6mm si lata de 30- 35mm.
    2. Se lamineaza cele doua parti ale manerului. Fiecare formata din: o fasie de lemn de esenta tare de 6mm x 15mm intre doua baghete de lemn de molid de 15mm x 15mm. Pentru laminat am folosit rasina epoxidica amestecata cu bumbac tocat marunt.
    3. Dupa ce fiecare semiparte de miner care va sta peste lama se fasoneaza apoi se lipeste de o parte si de alta a scheletului folosind acelasi amestec. Astfel se va forma un miz de esenta tare in forma de X pe toata lungimea manerului .
    4. Pe lama adusa la forma finala se lipeste pe contur un snur de plastic.
    5. Apoi se pune fibra pe rand pe cele doua fete ale lamei.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20190731_110932.jpg‎   IMG_20190731_110953.jpg‎   IMG_20190801_120447.jpg‎   IMG_20190805_104021.jpg‎   IMG_20190805_113253.jpg‎  

Foarte frumos, iti zici tu tablagiu dar ii dai bine si cu lemnul!

Salut. Care din modelele din cartea lui Gil este cea contruita de tine? Multumesc!

6.  

Quote Originally Posted by bebe99 View Post
    Salut. Care din modelele din cartea lui Gil este cea contruita de tine? Multumesc!
    Am construit : "Barca de lac". Doua au fost motivele care m-au determinat sa aleg acest model: 1. Lungimea (4.90m) care mi-o permite atelierul meu si 2. Locurile unde intentionez sa o folosesc, preponderent pe lacuri.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Alte topicuri asemănătoare

1. La Mulți Ani 2019
    de piesenoi111 īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 1 Jan 2019, 12:01 PM
  2. Prima Canoe
    de drmarius īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 33
    Ultimul post: 4 Jan 2018, 09:51 AM
  3. prima mea barca...
    de raitmaerg īn topicul Īncepători şi visători