Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 40 of 45

Topic: Prima canoe din 2019

Frumos!
    De unde ai procurat sipcile, ce lemn, ce dimensiuni si cu ce le lipesti?

Quote Originally Posted by byteworks View Post
    Frumos!
    De unde ai procurat sipcile, ce lemn, ce dimensiuni si cu ce le lipesti?
    La Dedeman am gasit niste sipci construite (segmente inbinate in dinti) de molid, fara noduri. Ele sunt la doua dimensiuni: 20x35x2000, 20x35x3000. Prim,a costa 3,5lei si a doua 5,40.
    Din fiecare se optine prin taiere 3 buc. de 6x20x ....
    Imbinarile dintre ele se fac astfel: tai capetele oblic dupa formula -lungimea imbinarii este grosimea x 7 si le lipesc cu adeziv pentru lemn D3.

Iata si citeva poze care arata cum inadesc sipcile: 1. Un dispozitiv simplu care i-mi permite sa tai la acelasi unghi inbinarile,
    2. inainte de imbinare, 3. dupa . Asa cum se vede, inbinarile nu le fac inainte ci in momentol montarii sipcilor pe forme.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20200408_103545.jpg‎   IMG_20200408_091737.jpg‎   IMG_20200408_131604.jpg‎  

Sleeeeeeeefuuuuuuiiiesc!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20200416_120121.jpg‎   IMG_20200416_083441.jpg‎   IMG_20200416_083456.jpg‎  

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    851

o barca,un caiac,o canoie subtire,cu muuulta slefuiala se obtine !

6.  

Quote Originally Posted by Tablagiul View Post
    Sleeeeeeeefuuuuuuiiiesc!
    Slafuieste, slefuieste! Si mai ales nu uita ca atunci cand va fi gata finisata (adica data cu fibra, cu lac etc.) o sa te surprinzi gandind: ce fain ar fi fost sa fi slefuit mai bine aici...
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Cu doi inaintasi celebri
    1. https://cnckayaks.com/2019/12/03/2418/
    2. https://cnckayaks.com/2019/07/11/2283/
    esti obligat la reusita!
    Multumesc Kirule!

Da, Vember-ul arata foarte bine si promite sa se miste excelent.

Am facut unul, l-am terminat in octombrie 2019 pentru fiul meu. 360 cm lungime, 42 cm latime. Din pacate nu pot sa-l probez fiind mult prea mic pentru un adult. Nici macar feciorul n-a apucat sa-l probeze. Sper sa se mai relaxeze restrictiile de circulatie sa-i fac inaugurarea.

Ce model de Vember ai ales sa faci? Cel clasic sau cel lung (expedition)?

Eu l-am facut din sipci de polistiren asa ca experienta mea nu e de prea mult folos pentru tine. Pentru punte vei avea nevoie de placaj subtire de 3 mm, merge chiar si de 2 mm. Daca vopsesti puntea poti folosi si placa de polistiren de 1 cm grosime. Sau poate sa incerci si puntea sa o faci din stripuri de lemn.

Un caiac mi se pare mult mai versatil fata de o canoe. Te vei invata repede cu echilibrul.

Spor la lucru!

Eu construiesc pe cel clasic de 4.80m. Puntea sunt tentat s-o fac tot din stripuri cu toate ca proiectul original recomanda pacaj de 3mm. Dupa cate stiu la noi se gaseste doar placaj de 4mm. Sipcile mele au 6mm deci va mai creste in gramaj. Pana voi ajunge la faza aceea o sa ma tot gandesc la solutia pe care o sa merg. O alta dilema este cea legata de faptul ca proiectul prevede un skeg retractabil. Nu est foarte greu de realizat, in afara de mecanismul de actionare. Intrbarea este : cu skeg sau fara. Am timp de gandire pina ajung la lipit puntea.

Daca ma intrebi pe mine... as recomanda fara skeg. Complicatie mare pentru beneficiu mic. Am Srike-ul fara skeg si ma descurc bine asa. Skegul ar fi pentru pastrat mai bine directia in conditii de vant si mare. Noi ne dam mai mult pe rauri si lacuri. As fi ales varianta lunga de Vember. Ce dimensiuni ai? Kilograme si inaltime?

Quote Originally Posted by Alec Naneti View Post
    Daca ma intrebi pe mine... as recomanda fara skeg. Complicatie mare pentru beneficiu mic. Am Srike-ul fara skeg si ma descurc bine asa. Skegul ar fi pentru pastrat mai bine directia in conditii de vant si mare. Noi ne dam mai mult pe rauri si lacuri. As fi ales varianta lunga de Vember. Ce dimensiuni ai? Kilograme si inaltime?
    Multumesc pentru sfat. Deci fara skeg sa fie. Ori cum cred ca se poate pune si ulterior daca o sa simt nevoia. Am ales varianta clasica, pentru mai multe motive: 1. Incadrare in spatiu de lucru; 2. Suportul de lucru este cel ce mi-a ramas de la canoie si este perfect ca si dimensiune. Pentru Vembex mi-ar fi trebuit un suport mai mare. Dimensiunile standard sunt pentru o persoana de 1,80m si 80kg. Eu 1,80m si 95kg . Asa ca urmand instructiunile din manualul de constructie, am coborat linia ce marcheaza copastia cu 10mm. Ceeace corespunde unei persoane de 80 +15 kg. Sper sa iasa caiac nu submersibil.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20200424_102952.jpg‎   IMG_20200424_124637.jpg‎  
    Last edited by Tablagiul; acum 4 săptămāni at 05:11 PM.

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. La Mulți Ani 2019
    de piesenoi111 īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 1 Jan 2019, 12:01 PM
  2. Prima Canoe
    de drmarius īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 33
    Ultimul post: 4 Jan 2018, 09:51 AM
  3. prima mea barca...
    de raitmaerg īn topicul Īncepători şi visători