info pt un incepator

Salutare,
am tot cautat info cum trebuie sa procedez la apropierea de un port. Cind trebe sa intru in legatura cu portul? Cum fac sa obtin un loc de acostare/ancorare.

Unde pot sa aflu astfel de chestiuni?
Merci,
 
Depinde de port, dar de obicei îți trebuie cartea pilot a zonei în care umbli
In Grecia, de exemplu, de 4 ani niciodată nu am chemat nici un port, am intrat direct
Excepție a făcut trecerea canalului Corinth, trecerea pe sub podul de la Patras, și încă ceva dar nu îmi aduc aminte acum

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
De obicei găseşti în cărţile pilot diverse date. Apoi studiezi harta, cauţi pe net. Dacă nu este un port îngrijit, balizat, atenţie mare la obstacole. Un om la prova poate fi necesar.

Cât timp nu ai experienţă să intri doar ziua când e vizibilitate. Dacă e ceaţă sau noapte stai în larg la capă. Oricum e de evitat să intri când nu ai vizibilitate, chiar şi atunci când ai mai fost acolo; lucrurile arată foarte diferit noaptea.
 
Salut,
Ce pescaj si lungime trebuie sa aiba un velier pentru o croaziera pana la Balcik?
Multumesc
 
Salut,
Ce pescaj si lungime trebuie sa aiba un velier pentru o croaziera pana la Balcik?
Multumesc
 
In general, pentru iesirea din tara barca ar trebui sa fie inmatriculata (pt formalitati). Pescajul si lungimea sunt ceva secundar. Daca barca e inmatriculata clasa C (pana la 6 Nm in larg) se poate merge dar cu o prognoza meteo foarte buna si o oarecare doza de risc, in Marea neagra vremea se schimba foarte rapid si prognozele meteo sunt relative. Recomand o barca omologata minim clasa B (pana la 24 Nm in larg, rezista la valuri de 4m si vant de forta 8) pentru siguranta. Exista si veliere foarte mici omolagate clasa B, de exemplu Flicka de 20 picioare (aprox. 6 metri). E un pasaj de minim 60 Nm, cu tot cu deriva si, daca se naviga in volte, poate si semnificativ mai mult. Deci recomand o barca cu derivor fix, lestat (presupune un pescaj de peste 1 metru), omologata minim clasa B sau (clasa A, am vazut barci de la 9 metri in sus) sau, in sistemul vechi de omologare. minim M3 sau M2 (daca e M1 sau M0 si mai bine). Bineinteles si un skiper cu ceva experienta la bord. Safety First, vanturi bune !
 
Fram, dacă ai spus velier se pune problema de vânt. La noi fie bate sudul zile în şir, fie bate nordul. E cam greu să găseşti o fereastră în care să pleci cu nordul şi să revii cu sudul. Acestea fiind spuse, ai nevoie de un velier cu un motor care să facă faţă pe valuri la marş lung, vânt din faţă etc. Asta înseamnă diesel inboard.

Chestia cu dimensiunile e relativă, depinde de câtă marinărie ştii. Marea Nordului a fost navigată cu un dinghy. E cineva care a mers cu lotca cu vela din Deltă până la Varna. Cu cât e mai mare şi mai greu, cu atât se mişcă mai lin şi deci e mai confortabil. Ieşi pe mare şi îţi vei da seama.
 
Salut,
Ce pescaj si lungime trebuie sa aiba un velier pentru o croaziera pana la Balcik?
Multumesc

În principiu, orice pescaj și orice lungime, cu minimum de condiție să fie de clasă C. Balcic e la o distanță de 45 mile, care poate fi parcursă cu vele, în 9-10 ore, în condițiile unui vânt ok ( adică orice alură, nu mai puțin de 45 grade prova).
Gheorghiță spune foarte bine despre ce înseamnă a merge cu vânt și val de prova, ori confortul cu barcă mică sau mare.
În principiu noi nu plecăm împotriva vântului, că nu e nici funny, nici sănătos și nici economic. Vremea se schimbă dacă ai răbdare.
Chiar dacă nu se schimbă alura vântului, se schimbă intensitatea lui. Ideea e că, dacă ai plecat pe mare ca velist, vei folosi vântul fără graba excursionistului ce bifează obiective.
Anul trecut am parcurs întreaga coasta nordică a Mării Traciei (îmi place această denumire a Egeei de Nord :) ) cu vânt frontal preponderent, shit happens. Problema era că vântul a fost tare și valurile pe măsură, ceea ce a încetinit mult înaintarea. Dar nu am vrut să mergem la motor.
Consider mersul la motor, ca uzanță doar pentru delivery sau în pentru cazul în care pică vântul într-un pasaj lung, când ești cu familia sau oameni nerodați în mers pe mare. Altfel, îl văd bun doar în caz de urgență, acostări, șenale înguste, toate cazurile de obligativitate legală.
 

Back
Sus