Unde sa tin un velier de 19ft

Salutare! M-am gandit bine si ma atrage mai mult ideea de a naviga cu vele la cativa km de tarm, cat ma lasa categoria C, decat cu motorul prin Delta.

Problema este ca nu stiu unde as putea sa o pun la apa pe litoral, ce costuri implica si unde sa ierneze. Voi ce faceti cu velierele mici?
 
Salutare! M-am gandit bine si ma atrage mai mult ideea de a naviga cu vele la cativa km de tarm, cat ma lasa categoria C, decat cu motorul prin Delta.

Problema este ca nu stiu unde as putea sa o pun la apa pe litoral, ce costuri implica si unde sa ierneze. Voi ce faceti cu velierele mici?

Velierele mici au marele avantaj al tractabilității, ceea ce înseamnă că nu ești nevoit să le ții într-o marină.
Dacă ai curte, extrasezonul nu te costă nimic, iar dacă nu ai, e mai simplu să găsești un loc oriunde pentru iernat, decât să fii limitat la o marină.
Eu țin trailerul în curte. Chiar dacă barca e destul de mare.
Pentru o barcă de 19 picioare chiar nu văd nici o problemă :)

Unde s-o ții la apă? Simplu, depinde de ce zone vrei să accesezi. Există în forum un topic despre marinele sau pontoanele din România, de-a lungul litoralului.
Despre o mare parte dintre ele am scris și eu, cu detaliile pe care le-am întâlnit la fața locului (loc adâncimi, accese, utilități). Din Sulina până la Burgas.
La fel a mai postat și colegul Ghrt.
 
Din cate am inteles vrei sa o ti pe mare. Pe mare la noi s-a stabilit aproape un pret minim in marine. Adică 100e/luna dacă plătești pe minim 4 luni, altfel el crește. Dacă ești din zona litoralului, și nu tii sa stai in confortul portului care este scump dar cu o protecție buna, poti opta sa lasi barca in Golful de la pescarie din constanța, la înțelegerea cu pescarul ce operează acolo, sau daca pescajul i-ti permite in Golful de la Costinești. Dar nu ai garanția că barca este in siguranta si trebuie lăsată la geamandura.
Cel mai simplu si elegant este portul.. 600euro 6 luni, la care mai adaugi cheltuielile de macara dacă nu ai derivor retractabil. Pe lacuri prețurile sunt mai accesibile, Dar și siguranță barci este mai scăzută. Eu mi-am dus velierul pe Golovita pentru o luna, dar cand am vazut bărcile pescarasti fără fendere ca acosteaza lipit de velier, și că trebuie sa leg barca de scandurile pontonului m-a facut sa regret decizia. Deci trebuie luată și siguranța barcii in calcul.
 
Părerea mea este că dacă ai o barcă decentă atunci trebuie un loc păzit.

Iar barca o laşi acolo unde te dai. Dacă mr. kole este din Banat de exemplu s-ar putea să fie atras de Dunăre, Ungaria sau Croaţia.
Eu am preferat litoralul RO deoarece merg deseori în zonă cu treabă şi mai stau câteva zile pe barcă (dacă le am). Altminteri, dacă aş ajunge la barcă doar când am 7+ zile libere, aş duce-o în GR, unde sezonul e mult mai lung şi senzaţia de relaxare, totală. BG mi se pare deja sensibil mai scumpă dar Sozopol este o destinaţie de vacanţă foarte interesantă.
 

Back
Sus