Legislatie dificila

Vreau sa fiu linistit pe apa, sa fiu in legalitate. Sunt de acord ca este nevoie de permis, am luat categoriile C si D. Nu contest asta desi mi s-a parut cam mult 1100 lei taxe pentru permis la ANR. Plus niste birocratie tipica, e genul 'nu aveti dosar cu sina'. Noroc ca din kit-ul de supravietuire urbana am de unde scoate dosar cu sina, pix albastru sau timbre fiscale.

Mi-am pus multe din intrebarile pe care le-au pus si alti forumisti: e infractiune daca las unui prieten (cu mine in barca), 1 minut de fun unde nu incomodam? cum fac cu impozitele, cum fac cu imatricularea, e penal daca pun stegulet tricolor (arborarea pavilionului fara drept) etc. Bineinteles, studiem pentru noi, sa ne fie bine, dar pentru un incepator care nu vrea decat cateva iesiri pe an este dificil.

Ca impresie, aproape ca m-a descurajat toata treaba asta si cred cred ca nu sunt singurul. Mi se pare total inadecvat cadrul legal pentru dezvoltarea sportului.
 
Ce înseamnă 1 min de fun? Ca prietenul fără permis conduce barca? La rnd scrie că persoana conduce barca, adică cel ce ține cârma, trebe sa aibă min 16 ani și mai scria ceva total interpretabil dar am uitat...
In practica nu te întreabă nimeni daca lași pe altcineva la "volan". Oricum, skipperul răspunde pentru orice indiferent cine cauzează problemele.
Deci, când ești în larg, poți pune pe oricine, cu sau fara permis dar tu răspunzi. Deci ai grija ce faci.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Să nu confundăm timonierul cu conducătorul ambarcaţiunii. Nu de alta, dar Nepotu' (Navico TP1800 pe numele complet) încă n-a avut timp să dea examenul.
 
Da, specificația era necesară, m-am grăbit și nu am apucat să menționez și asta :)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
(3) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.
Asa zice in Ordinul Regulamentul privind cerinţele minime depregătire, precum şi condiţiile de obţinere a certificatelor internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement din 29.06.2016, Acum sa zicem ca: pe barca am doua motare unul de 100 de cai si unul de rezerva de 4 cai. Dovedeste ca mergem cu ala de 100....
 

Back
Sus