Results 1 to 4 of 4

Topic: Legislatie dificila

Default Legislatie dificila

Vreau sa fiu linistit pe apa, sa fiu in legalitate. Sunt de acord ca este nevoie de permis, am luat categoriile C si D. Nu contest asta desi mi s-a parut cam mult 1100 lei taxe pentru permis la ANR. Plus niste birocratie tipica, e genul 'nu aveti dosar cu sina'. Noroc ca din kit-ul de supravietuire urbana am de unde scoate dosar cu sina, pix albastru sau timbre fiscale.

Mi-am pus multe din intrebarile pe care le-au pus si alti forumisti: e infractiune daca las unui prieten (cu mine in barca), 1 minut de fun unde nu incomodam? cum fac cu impozitele, cum fac cu imatricularea, e penal daca pun stegulet tricolor (arborarea pavilionului fara drept) etc. Bineinteles, studiem pentru noi, sa ne fie bine, dar pentru un incepator care nu vrea decat cateva iesiri pe an este dificil.

Ca impresie, aproape ca m-a descurajat toata treaba asta si cred cred ca nu sunt singurul. Mi se pare total inadecvat cadrul legal pentru dezvoltarea sportului.

Ce īnseamnă 1 min de fun? Ca prietenul fără permis conduce barca? La rnd scrie că persoana conduce barca, adică cel ce ține cārma, trebe sa aibă min 16 ani și mai scria ceva total interpretabil dar am uitat...
    In practica nu te īntreabă nimeni daca lași pe altcineva la "volan". Oricum, skipperul răspunde pentru orice indiferent cine cauzează problemele.
    Deci, cānd ești īn larg, poți pune pe oricine, cu sau fara permis dar tu răspunzi. Deci ai grija ce faci.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

3.  

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    354

Să nu confundăm timonierul cu conducătorul ambarcaţiunii. Nu de alta, dar Nepotu' (Navico TP1800 pe numele complet) īncă n-a avut timp să dea examenul.

Da, specificația era necesară, m-am grăbit și nu am apucat să menționez și asta

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Alte topicuri asemănătoare

1. Ajutor pentru dificila alegere a unei barci
    de piesenoi111 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 26 Apr 2014, 08:37 PM
  2. Legislatie pescuit 2013
    de Florio īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 7 Apr 2013, 05:06 PM
  3. Noua legislatie referitoare la Delta Dunarii
    de bibicu13 īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 7 Dec 2011, 07:11 PM
  4. Inmatriculare RO + LEGISLATIE Yacht CANADOS 33 Metri ! Rog DETALII !
    de costelcostea īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 23 May 2011, 06:23 PM

Bookmarks