yamaha F40GET (6CY3)

Am 2 motoare de acest tip (an 2013) care nu functioneaza corespunzator. Doream sa stiu ce reprezinta VST tank la un motor de barca, daca am asa ceva pe motorul meu si ce face el mai exact? Se poate ca aceasta piesa sa-mi cauzeze neplaceri in sensul ca motorul sa nu aibe putere si sa mearga in 3 pistoane?
 
Salut

Intre timp am aflat ca motorul meu dispune de un VST Tank si cica as avea si acest filtru
https://motoarebarci.ro/filtru-combustibil-yamaha-50-90-cp.html

Eu anul trecut am schimbat toate filtrele din motor, stiu ca era unul de joasa si unul de inalta, asa se exprimau comerciantii cand ma intrebau de filtre.
Cumva filtrul VST Tank e unul dintre cele doua sau e al 3-lea filtru de benzina?

Si de curiozitate, din ce naiba e facut acel filtru de costa 335 de ron?
 
Pai daca este doar un plastic de ce nu costa 1 ron? Ca la cum arata mai mult de atat n-ar avea de ce sa coste
 
Este piesa captiva la yamaha, adica nu se foloseste si la alte motoare. Daca ar fi fost un filtru cu comun care sa poata fi cumparat si din alte retele atunci nu ar fi avut acel pret.
 
Se spala de 2-3 ori cu benzina curata si se sufla dinspre interior spre exterior cu presiune de aer nu foarte mare deoarece sita este fina si se poate gauri. Am facut operatiunea aceasta si credeti-ma ca merge. Fabricantul normal ca nu recomanda metoda, daca speli nu-i mai dai lui 50 Euro. Cu ocazia demontarii se curata si tancul pompei de inalta.
 

Back
Sus