Legislatia si hatisurile ei

Buna tuturor, de putin timp am laut o barca din Italia de 22 ft si motor de 175 cp. In Romania mi-a fost imposibil sa gasesc ce doream asa ca am luat drumul Itaaliei si una peste alta a iesit frumos.
In zilele urmatoare am sa postez peripetia aducerii barcii si toate greutatile intampinate. O experienta interesanta si de la care am avut cate ceva de invatat.
De la un pierdut ferribotul la dus, uitat pasaportul prin copiatorul alora din santierul naval, refuzul bulgarilor de a permite intrarea in Bulgaria si apoi refuzul macedonenilor de a te intoarce in Macedonia ...
Acum urmeaza parte cu hartiile din Romania si care este doar putin mai alambicata, dar sint convins ca voi gasi si ajutorul vostru.
Primul drum inteleg ca este fisc pentru luarea in evidenta fiscala, dar cu nu mai stiu ce act de la ANR. O sa iau la citit forumul ca am gasit la un moment dat ceva legat de asta.
 
La plecarea spre Italia se pierdem feribotul spre Bari si se ramane o zi in plus prin Albania sa admiram peisajul. Ajungem in zona Napoli a doua zi si ne cazam la Caserta locul unde este chiar una din barcile pe care voiam sa le vedem. Plecam de acasa cu 12 barci selectate pentru vizionare si pe drum ramanem la o lista de 5. Unele s-au vandut, altele erau in tratative ...
Decid sa cumpar o barca din Gaeta (100 Km nord de Napoli). toate bune si frumoase. La intrarea in Albania luam documente de tranzit si la Intrarea in Macedonia de Nord.
Si acum incepe distractia. La iesirea din Macedonia vamesul din greseala retine ambele fise ( copie si original). Vamesul bulgar imi cere documentele de transport si in afara de fisa din Albania nu am ce sa ii prezint. Ma pune sa fac documente de transfer din Bulgaria spre Romania si firmele de aici nic nu vor sa auda. Imi refuza intrarea si ma intoarce spre Romania prin Serbia. Nu imi explica ce nu este in ordine. Imi zice ce ca toate actele sunt in ordine dar nu ma poate lasa sa intru. Si totul in bulgara ca astia nu vorbesc nici engleza, nici franceza, nici italiana.
Intoarcem spre Macedonia si aici vamesul zice ca nu pot sa intru ca nu am documente de tranzit din Bulgaria. Parca eram in filme cu prosti. Cu 3 ore inainte am iesit din Macedonia si nu aveam cum sa reintru.
Noroc este ca macedoneanul stia bine engleza si ne-a explicat ca toate actele sunt gresite. Mai urma sa nu fiu eu cel care sunt.
Imi explica ca la iesirea din Albania nu au pus o stampila si oficial eram in Albania(Eu fiind in fata lui). In Macedonia intram cu o valoare de 10.000 euro si iesim cu o valoare de 3.000 euro
Dupa ore de sfadire si telefoane la superiori imi da o hartie sa parasesc teritoriul macedonean in 24 de ore spre Serbia.
In 2 ore eram in Serbia. La vama cer documente de tranzit si aia toti zic ca este ok si ca pot sa trec. Insist si pana la urma dupa verificari de politie si vama ...imi dau hartie de tranzit. Declarantul vamal insista sa vina un angajat cu mine in masina pana la vama sa se asigura ca parasesc teritoriul sarb. La vama Stamora-Moravita 500 Km. Abia atunci am inteles cat ii doare de hartia aia. Daca nu ies cu marfa si o las pe la ei faceam import si ei plateau taxele vamale. Pana la urma am trimis la iesirea din Serbia un print facut pe telefon sa stea aia linistiti.
Niste idioti au alambicat hartiile si eu am patimit fara sa inteleg decat abia la final care era problema.
La intrarea in Romania incepe iar spectacolul. Sarbul nu imi face copie xerox dar fiind iute de mana fac poza la hartie si ii arat romanului pe telefon si gata. Romanii se cruceau la seria de la motor,, la seria de la barca si dupa 3 ore zic ca totul este ok si ca pot intra. Macar aici vorbeam aceiasi limba si nu aveau cum sa ma intoarca fara se pot intelege motivul.
Politicosi isi faceau datoria si voiau sa fie siguri ca barca din fara lor este si cea din acte.
Concluzia este sa nu mai parasiti spatiul uniunii cand aduceti barca ca sa nu se uite crucis la acte.
 
M am tot lasat dus de val si nu am mai scris.
In esenta inmatricularea a decurs foarte bine si din partea autoritatilor numai amabilitati si solicitudine. Toata lumea foarte amabila si la subiect. Doar persoana de la financiar a incercat sa ma trimita aiurea pe campii, dar pentru ca la acel capitol am fost bine indrumat si am stiut ce sa cer expres nu am irosit timp.
Ajutorul primit aici de foarte mare angajament. Multumesc frumos !
In esenta a fost banal si a fost mai rapid decat aveam eu timp. ANR ul si CAPITANIA de toata isprava.
 

Back
Sus