Cantonul Călugărița, Lacul Vidraru

Salutare comunitate,

Sunt nou aici, sper ca postez unde trebuie. As vrea sa merg in acest weekend cu caiacul pe barajul Vidraru. Dupa ce am facut research am vazut ca un loc ideal de lansare este cabana Cumpana, insa am descoperit totodata ca drumul pana acolo este ingrozitor, mai ales pentru o masina mai joasa. Intreband in stanga si in dreapta, cineva mi-a spus ca mai exista un loc cu acces la apa mai aproape de baraj, la cantonul Calugarita. Daca a mai fost cineva de curand cu caiacul, puteti sa imi spuneti va rog daca este ok drumul de acces pana acolo si daca este accesibil locul de ajuns la apa. Multumesc anticipat pentru ajutor!
 
Am lasat eu la apa de mai multe ori o pneumatica cu motor termic acum 4-5 ani pe unde e cantonul Calugarita. Chiar inainte sa intri pe barajul Vidraru se bifurca drumul, spre stanga fiind un tunel, drumul continua la iesirea din tunel pe malul vestic al lacului. Cred ca sunt 3-4 km pana la locul de lansare. Practic ocolesti golful din vestul barajului. Am vazut acolo si barca lasata cu peridocul, rampa e cu pietris si ceva namol, dar nu grav.

Partea trista e drumul pana acolo, care chiar la iesirea din tunel trece printr-o zona cu lespezi de piatra unde am atins usor pe sub Logan (2 persoane si 150kg incarcatura), chiar daca mergeam cu 0,1km/h, ca aia de fac offroad pe pietroaie :)

https://goo.gl/maps/nuhDFD5MFK29T65G8
 

Back
Sus