Results 1 to 3 of 3

Topic: Cum legam/asiguram barca pe peridoc

Default Cum legam/asiguram barca pe peridoc

Salutare leganati de ape,
    Poate părea o īntrebare tāmpită dar se pare că fiecare leagă barca cum īl taie capul și cred că nu ar strica cāteva opinii/păreri despre cum e corect sa legam /asiguram barca din dotare cat mai simplu și mai sigur/eficient
    Multumesc in avans pentru raspunsuri
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

2.  

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    15

Personal o leg in fata de "protapul" pentru troliu, o chinga transversala cam la o treime pe fata.
    Mai multa ancorare ii fac motorului sa nu balanseze stanga dreapta sau sus jos. Il leg de barca si cu aceeasi chinga, pe ambele de peridoc.
    Dar a mea e foarte foarte usoara. Cred ca motor + barca au la 150-160 kg.

4.  

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Salutare leganati de ape,
    Poate părea o īntrebare tāmpită dar se pare că fiecare leagă barca cum īl taie capul și cred că nu ar strica cāteva opinii/păreri despre cum e corect sa legam /asiguram barca din dotare cat mai simplu și mai sigur/eficient
    Multumesc in avans pentru raspunsuri
    Prindere prova īn vinciul peridocului, o legătură transversală peste prima treime-prova, alta peste ultima treime-pupa.
    Verific legăturile după vreo 5 km, este posibil să se slăbească, dacă nu sunt făcute pe zona pe care barca o cere. Alunecānd, arată ele unde le este mai bine. Se strāng la loc, pe poziția pe care le găsești.
    Odată stabilite, ai scăpat de grija aceasta, de fiecare dată vei folosi acele puncte.
    Īncă un lucru important: chingile pot freca de barcă sau pot lovi cu cheia metalică. Pe zona respectivă eu pun protecție. După un număr de ani m-am stabilit la niște pătrate de izopren, prin care am trecută cāte o sforicică. Astfel le prind īn jurul chingii și nu mai risc să le pierd, dacă se slăbesc legăturile.

Cam atāt despre transportul bărcii pe trailer. Dacă după īncă 10-20 km legăturile se păstrează, e clar că barca e bine legată
    Oricum, pentru distanțe mari, mai verific la popasuri, atāt legăturile cāt și roțile (dacă se īncălzesc ori dacă au presiunea potrivită)

Alte topicuri asemănătoare

1. Export barca + peridoc
    de 21-Lancer īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 12 Dec 2018, 08:20 PM
  2. vand barca al cu motor si peridoc
    de teo pes īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 2 Feb 2014, 03:09 PM
  3. Role peridoc barca 13.3cm
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23 Sep 2013, 03:48 PM
  4. barca open+motor+peridoc
    de dansir īn topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 8 Apr 2012, 11:07 AM
  5. barca cu cabina si peridoc
    de Tudor__ īn topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23 Nov 2009, 06:34 PM

Bookmarks