Cum legam/asiguram barca pe peridoc

Salutare leganati de ape,
Poate părea o întrebare tâmpită dar se pare că fiecare leagă barca cum îl taie capul și cred că nu ar strica câteva opinii/păreri despre cum e corect sa legam /asiguram barca din dotare cat mai simplu și mai sigur/eficient
Multumesc in avans pentru raspunsuri
 
Personal o leg in fata de "protapul" pentru troliu, o chinga transversala cam la o treime pe fata.
Mai multa ancorare ii fac motorului sa nu balanseze stanga dreapta sau sus jos. Il leg de barca si cu aceeasi chinga, pe ambele de peridoc.
Dar a mea e foarte foarte usoara. Cred ca motor + barca au la 150-160 kg.
 
Salutare leganati de ape,
Poate părea o întrebare tâmpită dar se pare că fiecare leagă barca cum îl taie capul și cred că nu ar strica câteva opinii/păreri despre cum e corect sa legam /asiguram barca din dotare cat mai simplu și mai sigur/eficient
Multumesc in avans pentru raspunsuri

Prindere prova în vinciul peridocului, o legătură transversală peste prima treime-prova, alta peste ultima treime-pupa.
Verific legăturile după vreo 5 km, este posibil să se slăbească, dacă nu sunt făcute pe zona pe care barca o cere. Alunecând, arată ele unde le este mai bine. Se strâng la loc, pe poziția pe care le găsești.
Odată stabilite, ai scăpat de grija aceasta, de fiecare dată vei folosi acele puncte.
Încă un lucru important: chingile pot freca de barcă sau pot lovi cu cheia metalică. Pe zona respectivă eu pun protecție. După un număr de ani m-am stabilit la niște pătrate de izopren, prin care am trecută câte o sforicică. Astfel le prind în jurul chingii și nu mai risc să le pierd, dacă se slăbesc legăturile.

Cam atât despre transportul bărcii pe trailer. Dacă după încă 10-20 km legăturile se păstrează, e clar că barca e bine legată :)
Oricum, pentru distanțe mari, mai verific la popasuri, atât legăturile cât și roțile (dacă se încălzesc ori dacă au presiunea potrivită)
 

Back
Sus